Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Okradli schron w biały dzień

Michał Fura, 13 kwietnia 2005 r.
Unikatowe drzwi pancerne schronu przeciwatomowego przy ulicy Karsiborskiej zostały pocięte i ukradzione. Prawdopodobnie sprzedano je na złom. Okazuje się, że miasto, które jest właścicielem obiektu, w ogóle go nie pilnuje.

Wandale pocięli, najprawdopodobniej palnikiem, duże pancerne drzwi wejściowe. To samo zrobili także z pozostałymi, mniejszymi. Zniszczono też wnętrze: rozkuto podłogi, aby dostać się do położonych tam kabli i metalowych elementów.

Jak na ironię Wojewódzki Konserwator Zabytków w Szczecinie chciał wpisać obiekt do rejestru zabytków. Teraz nie ma już praktycznie czego wpisywać. Po schronie i wokół biega tylko bezpański pies.
Ani policja, ani Straż Miejska nie zainteresowały się, co stało się ze skradzionymi drzwiami i nawet nie próbowano ich szukać.

Tymczasem pocięte części spokojnie przez długi czas leżały sobie całkiem niedaleko - na placu koło starej odlewni żeliwa.

W schronie przeciwatomowym Rosjanie ukryli po wojnie stanowisko dowodzenia garnizonu na wypadek ataku nuklearnego. W czasie II wojny światowej Niemcy używali go jako bunkra łączności Kriegsmarine (marynarki wojennej).

Po opuszczeniu Świnoujścia przez Rosjan obiekt, tylko przez jakiś czas użytkowany był przez Instytut im św. Brata Alberta. Poza tym był w ogóle niezabezpieczony.

Teraz miasto chce obok niego postawić schronisko dla zwierząt. Ma powstać do końca października. Potem ma rozpocząć się budowa... hotelu dla zwierząt. Co będzie ze schronem - nie wiadomo.

Najprawdopodobniej skończy się na tym, że obiekt będzie systematycznie zarastał i dalej niszczał, a miasto straci jedną z ciekawszych atrakcji historycznych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński