OKNOPLAST wyrusza na podbój Hiszpanii. Potem kolej na Portugalię i kraje Ameryki Południowej

Marek Długopolski
- Wchodzimy na rynek hiszpański! Przejęliśmy firmę Ampuero, największego producent okien PVC na półwyspie Iberyjskim – oświadczył Mikołaj Placek, prezes Grupy OKNOPLAST
- Wchodzimy na rynek hiszpański! Przejęliśmy firmę Ampuero, największego producent okien PVC na półwyspie Iberyjskim – oświadczył Mikołaj Placek, prezes Grupy OKNOPLAST OKNOPLAST
Udostępnij:
- Wchodzimy na rynek hiszpański! Przejęliśmy firmę Ampuero, największego producent okien PVC na półwyspie Iberyjskim – oświadczył dzisiaj Mikołaj Placek, prezes Grupy OKNOPLAST. To nie tylko olbrzymie zaskoczenie w branży, ale jednocześnie ostatni duży europejski rynek, na którym nie było jeszcze firmy z podkrakowskiego Ochmanowa.

Grupa OKNOPLAST do tej pory koncentrowała się bowiem na „podboju” takich krajów jak Polska, Niemcy, Francja, Włochy czy Belgia.

- Dla nas to wielka szansa rozwoju. Zdobyliśmy partnera, który ma ogromne doświadczenie w budowaniu i zarządzaniu swoją siecią sprzedaży – zaznaczył Javier Garzón, prezes Ampuero.

Na podbój, nie tylko Hiszpanii

Grupa Oknoplast już dawno wyrobiła sobie świetną markę - europejskiego lidera innowacji w branży stolarki otworowej z PVC. Dotyczy to zarówno oceny wyrobów, jak i rozwiązań biznesowych oraz nietypowych działań marketingowych. Wystarczy choćby wspomnieć tak zaskakujące kroki – a jednocześnie bardzo skuteczne - jak sponsoring Interu Mediolan w Włoszech, Borussii Dortmund w Niemczech czy Olympique Lyon we Francji.

I tym razem - co warto szczególnie podkreślić, w czasach pandemii koronawirusa - Oknoplast zaskoczył dosłownie wszystkich!

- Jako pierwsza polska firma z branży okien PVC dokonaliśmy czegoś, czego nikt z rodzimych przedsiębiorstw jeszcze nie zrobił. Wchodzimy na rynek hiszpański, jednak inaczej niż do tej pory to robiliśmy. Rozpoczynamy strategiczną współpracę z firmą Ampuero, będącą największym producentem okien PVC w Hiszpanii – zaznaczył dzisiaj Mikołaj Placek, prezes Grupy OKNOPLAST.

160 milionów złotych obrotu, 200 000 okien rocznie, 10 proc. udziałów w rynku, 225 pracowników, 300 salonów sprzedaży – tak w skrócie wygląda, działająca od 45 lat, rodzinna firma Ampuero.

- Dla nas to wielka szansa rozwoju. Zdobyliśmy partnera, który ma ogromne doświadczenie w budowaniu i zarządzaniu swoją siecią sprzedaży – zaznacza Javier
- Dla nas to wielka szansa rozwoju. Zdobyliśmy partnera, który ma ogromne doświadczenie w budowaniu i zarządzaniu swoją siecią sprzedaży – zaznacza Javier Garzón, prezes Ampuero OKNOPLAST

- 3000 dystrybutorów w Europie to imponująca liczba. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie odpowiednie narzędzia, struktura, zrozumienie rynku lokalnego, ale i budowanie marki wśród klientów i konsumentów. Dzięki temu dziś OKNOPLAST jest najbardziej rozpoznawalną marką m.in. we Włoszech czy Polsce. Do tego samego będziemy dążyć na rynku hiszpańskim – nie ukrywa Javier Garzón, prezes Ampuero. Kontrakt zawarto po blisko rocznych negocjacjach.

- Wchodząc na nowe rynki kluczowe jest ich zrozumienie, poznanie specyfiki, wymagań oraz oczekiwań klientów. Dzięki naszemu przejęciu znacznie skróciliśmy sobie ten proces. Współpraca ta da obu stronom bardzo wiele. Ampeuro wnosi ogromne doświadczenie w zakresie współpracy z dużymi dystrybutorami, jak również digitalizacji produkcji. Javier, prezes Ampuero to osoba o świetnym zrozumieniu biznesu tożsamym z naszym. Wiem, że idziemy w jednym kierunku, a plany mamy naprawdę ambitne – nie ukrywa prezes Mikołaj Placek.

Rynek z wielkim potencjałem

Skąd pomysł na Hiszpanię? - To ostatni tak duży rynek na Starym Kontynencie, na którym nas jeszcze nie było. Nie ukrywam, interesowaliśmy się nim już od bardzo dawna – mówi Magdalena Cedro-Czubaj, dyrektor marketingu Grupy Oknoplast.

Dlaczego więc dopiero teraz? Na przeszkodzie wcześniejszemu wejściu OKNOPLASTU na półwysep Iberyjski stanął - w latach 2011 2012 - olbrzymi kryzys w Hiszpanii. – Na rynku budowlanym, na którym i my funkcjonujemy, nastąpiło nie tylko spowolnienie, ale wręcz załamanie. Na szczęście to się zmieniło. Hiszpania powoli się podnosi, a rynek okien wraca na swoje tory, do poziomu przed kryzysem – wyjaśnia Magdalena Cedro-Czubaj. – Rynek okien PVC w Europie systematycznie rośnie, co roku mniej więcej o około 3 proc. To nasza wielka szansa. I chcemy ją wykorzystać – dodaje.

OKNOPLAST nie ukrywa, że zainteresowany jest również rynkiem w Portugalii, a także dalszą ekspansją – do krajów Ameryki Południowej. Hiszpania może więc być tu pomocnym i bardzo mocnym przyczółkiem. W tej chwili Grupa OKNOPLAST obecna jest na 13 rynkach Unii Europejskiej. I posiada na nich czołową pozycję.

W tej chwili Grupa OKNOPLAST obecna jest na 13 rynkach Unii Europejskiej
W tej chwili Grupa OKNOPLAST obecna jest na 13 rynkach Unii Europejskiej OKNOPLAST

Rok zawirowań, rok nadziei

2020 rok zostanie zapamiętany, jako rok niepewności i olbrzymich zawirowań na świecie. Nikt nie mógł przecież przewidzieć takiego rozwoju sytuacji. Nie wiadomo było jak w czasie pandemii zachowają się konsumenci.

- Nigdy wcześniej nie zdarzyło się, aby w krajach europejskich nastąpiły całkowite lockdowny – przypomina prezes Mikołaj Placek. - Na szczęście, dzięki konsekwentnie prowadzonej strategii marketingowo-sprzedażowej na wszystkich rynkach europejskich, na których operujemy, poradziliśmy sobie bez problemu. Wyniki całej grupy są bardzo, bardzo zadawalające - zapewnia.

Co Mikołaj Placek widzi jeszcze w oknie? – Wciąż szansę. Przyszłość. Nowe rynki i inteligentne technologie - zaznacza.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rośnie poczucie zagrożenia cyberprzestępczością

Wideo

Materiał oryginalny: OKNOPLAST wyrusza na podbój Hiszpanii. Potem kolej na Portugalię i kraje Ameryki Południowej - Dziennik Polski

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Głos Szczeciński
Dodaj ogłoszenie