Ojciec na urlopie

ebZaktualizowano 
Od pewnego czasu obowiazuje nowy rodzaj urlopu - ojcowski lub zwany inaczej tacierzyńskim. Czytelnicy mają jednak pewne wątpliwości dotyczące zmiany przepisów.

- Moja żona na początku stycznia urodziła dziecko. Obecnie jest na urlopie macierzyńskim. Czy będę mógł skorzystać z urlopu ojcowskiego? Czy urlop ten można podzielić? - pyta Czytelnik.

Od 1 stycznia 2010 roku ojcowie zatrudnieni na podstawie umowy o pracę mogą skorzystać z płatnego urlopu ojcowskiego, czyli tylko dla ojców. Na razie to tylko tydzień, ale od 2012 roku urlop ojcowski będzie trwał dwa tygodnie. Jeśli tata nie zdecyduje się na urlop, wolne dni przepadną.

Tata może wziąć urlop do ukończenia przez dziecko 12 miesiąca życia. Z tego względu licznie korzystają z niego obecnie ci panowie, którym potomstwo urodziło się w ubiegłym roku.

Jak wyjaśnia Departament Prawa Pracy Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, przepisy kodeksu pracy dotyczące urlopu ojcowskiego nie przewidują możliwości udzielenia go na mniejszą liczbę dni kalendarzowych niż siedem.

Do urlopu ojcowskiego stosuje się bowiem odpowiednio art. 183 (1) par. 1 kodeksu pracy, który stanowi, że podczas udzielania urlopu macierzyńskiego i urlopu na warunkach macierzyńskiego tydzień urlopu odpowiada siedmiu dniom kalendarzowym.

Nie jest możliwe dzielenie urlopu ojcowskiego na części (co mogłoby ewentualnie dotyczyć urlopu w wymiarze dwóch tygodni, czyli obowiązującego od 2012 roku).

Tata, który zdecyduje się skorzystać z tego uprawnienia musi złożyć wniosek. Należy to zrobić najpóźniej na siedem dni przed planowanym rozpoczęciem urlopu. Pracodawca jest związany tym pismem. Wobec tego musi dać wolne we wskazanym przez zainteresowanego terminie.

Złożenie wniosku z krótszym wyprzedzeniem niż siedmiodniowe nie wiąże pracodawcy. Nie spowoduje jednak utraty przez zatrudnionego prawa do urlopu. Może on bowiem zrealizować to uprawnienie w innym czasie, aż do ukończenia przez dziecko dwunastego miesiąca życia.

Przerwa na opiekę nad dzieckiem jest zawsze płatna. Podczas tego urlopu ojcu przysługuje zasiłek macierzyński, czyli obliczany według 100 proc. wynagrodzenia.

Niezależnie od urlopu ojcowskiego, ojcowie mogą wziąć jeszcze więcej wolnego na dziecko. Od 1 stycznia 2010 roku oboje rodzice mogą wziąć tzw. urlop dodatkowy. Na razie będą to dwa tygodnie w wypadku jednego dziecka lub trzy, gdy dzieci jest więcej.

Ojciec może opiekować się dzieckiem trzy tygodnie (dwa dodatkowego macierzyńskiego zamiast mamy i tydzień ojcowskiego) albo nawet dziewięć tygodni (jeśli matka zrezygnuje z części obowiązkowej macierzyńskiego po 14 tygodniach, ojciec zyska 6 tygodni).

polecane: Flesz - Co piąta transakcja będzie wymagać użycia PIN-u

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3