Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ogrzewana podłoga - plusy i minusy

Fot. sxc.hu
Ogrzewanie podłogowe jest wymarzone dla alergików.
Ogrzewanie podłogowe jest wymarzone dla alergików. Fot. sxc.hu
Ogrzewanie podłogowe to jedyny system, pozwalający dostosować temperaturę panującą w domu do naturalnych potrzeb domowników.

Najcieplej - zawsze nad posadzką

Najcieplejsze powietrze znajduje się zawsze tuż nad posadzką. Potem - im wyżej, tym temperatura robi się niższa.

Dzięki takim właściwościom ogrzewanie podłogowe zapewnia idealny komfort cieplny - zwłaszcza w trakcie wspólnej rodzinnej zabawy w pokoju lub w łazience. Dzięki "podłogówce" na dobre możemy też zapomnieć o efekcie tzw. "zimnych stóp".

W każdym miejscu - ciepło tak samo

- Ogrzewanie podłogowe to także gwarancja tego, że ciepło w domu będzie rozłożone niezwykle równomiernie - mówi Andrzej Marchewicz z firmy TECE.

Grzejnikiem w każdym pomieszczeniu jest tu bowiem cała podłoga, a nie tylko jeden kaloryfer umieszczony najczęściej pod parapetem.

To jednak nie wszystkie zalety, które powinny nas skłonić do zmiany sposobu ogrzewania.

Zdrowe promieniowanie i postrach dla kurzu

Ciepło w ogrzewaniu podłogowym, w którym posadzka ma temperaturę zazwyczaj w granicach 23-25 stopni C, rozprzestrzenia się na zasadzie powolnego promieniowania.

- System nie powoduje tym samym silnego ruchu powietrza, a co za tym idzie znacząco ogranicza możliwość unoszenia się w mieszkaniu kurzu - dodaje Marchewicz - To ogromna zaleta zwłaszcza, jeśli jeden z naszych współdomowników jest alergikiem.

Poza tym, tradycyjne grzejniki w znacznie większym stopniu wysuszają powietrze w mieszkaniu. A to sprzyja rozwojowi roztoczy i utrudnia życie osobom, które są na nie uczulone.

Bez awarii - co najmniej przez pół wieku

Warto pamiętać, że ogrzewanie podłogowe to gwarancja nie tylko komfortu, ale także większego bezpieczeństwa.

Przy dobrym projekcie i dokładnym wykonaniu, instalacja powinna pracować bezawaryjnie minimum 50 lat. I to bez znaczących zmian parametrów wytrzymałościowych rur.

Dobrze przymocować!

Podstawową zasadą montażu jest takie ułożenie rurek grzejnych, by do minimum ograniczyć straty ciepła. W tym celu trzeba dobrać taką masę samopoziomującą, która ma dużą zdolność penetracji i idealnie "obleje" rurki wypełnione wodą. Dobra przewodność cieplna materiału oraz odpowiednia grubość warstwy jastrychu gwarantują równomierny rozkład temperatur podłogi bez przegrzewania stref wokół przewodów. Tzw. samoniwelujący się podkład daje również pewność uzyskania idealnie równej powierzchni podłogi. Zarówno w przypadku instalacji wodnej, jak i elektrycznej, instalację trzeba dobrze przymocować. Tak aby podczas wylewania zaprawy nie wypłynęła na powierzchnię. Prosta technologia wykonania jastrychu i szybki czas wiązania zaprawy umożliwiają wykonanie prac w ciągu kilkunastu godzin.

Szukasz kredytu hipotecznego, zastanawiasz się nad zmianą mieszkania albo kupnem domu? Wejdź do serwisu Nieruchomości

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński