Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ogrzej się gazem

mag, 26 stycznia 2006 r.
Piecyki gazowe, tzw. junkersy to najczęściej stosowane urządzenie do podgrzewania wody.
Piecyki gazowe, tzw. junkersy to najczęściej stosowane urządzenie do podgrzewania wody. Marcin Bielecki
Zanim gaz dotrze do palników kuchenki czy pieca i zapłonie błękitnymi płomykami, musi przebyć długą drogę. Poprzez sieć gazociągów przesyłowych i rozdzielczych, przyłącza gazowe do budynku, instalację wewnętrzną domu - dociera wreszcie do urządzeń gazowych, zainstalowanych w mieszkaniu.

Pobór gazu ziemnego musi odbywać się zgodnie z umową zawartą z Zakładem Gazowniczym. Samowolne podłączenie urządzeń gazowych może prowadzić do niebezpiecznego obniżenia ciśnienia w sieci gazowej i stanowić zagrożenie dla zdrowia lub życia. Nielegalny pobór gazu jest zabroniony i podlega egzekucji karnej.

Fachowy montaż

Nieumiejętne, niezgodne z prze- pisami instalowanie urządzeń gazowych (piece c.o., podgrzewacze wody, kuchenki) może prowadzić do powstania nieszczelności, ulatniania się gazu i zagrożenia wybuchem. Montażem odbiorników gazu mogą zajmować się tylko firmy koncesjonowane, posiadające uprawnienia budowlane i energetyczne.

Warunki szczegółowe dla pomieszczeń z zainstalowanymi urządzeniami gazowymi określają przepisy techniczno-budowlane ustawy "Prawo budowlane", których należy bezwzględnie przestrzegać. Kocioł może być zlokalizowany zarówno w piwnicy, na ostatniej kondygnacji, jak też w innym miejscu domu, np. w kuchni niemieszkalnej, jeśli tylko spełnione są warunki dotyczące ich wysokości, kubatury, wentylacji i odprowadzenia spalin.

W kuchni lub piwnicy

W przypadku montażu kotła na najwyższej kondygnacji eliminuje się konieczność prowadzenia przewodów spalinowych i wentylacyjnych przez całą wysokość budynku. Pomieszczenie, w którym zainstalowany jest gazowy kocioł c.o., powinno być suche, czyste, bez wyziewów chemicznych.

Jego wysokość musi wynosić co najmniej 2,2 m (w starych budynkach mieszkalnych i zagrodowych dopuszcza się instalowanie gazowych kotłów grzewczych w pomieszczeniach technicznych o wysokości co najmniej 1,9 m). Kubatura pomieszczenia musi odpowiadać wymaganiom, jakie wynikają z mocy kotła i potrzeb wentylacji.

Pomieszczenie powinno posiadać oddzielne i o odpowiednim przekroju przewody: spalinowy i wentylacyjny (kratka wywiewna możliwie blisko stropu) oraz zapewniony stały dopływ powietrza (kratka nawiewna), zabezpieczający właściwe spalanie gazu w kotle. Kratek wentylacyjnych i nawiewnych nie wolno niczym przesłaniać.

Czy zostawić piec węglowy?

Mimo argumentów przemawiających za pozostawieniem pieca węglowego tak "na wszelki wypadek" - zdecydowanie nie należy tego robić. Jest to i nieekonomiczne i niebezpieczne. Stary piec węglowy może pracować tylko w systemie otwartym c.o., natomiast prawie wszystkie nowoczesne kotły gazowe pracują w systemie zamkniętym c.o.; przy montażu równoległym obu pieców obydwa muszą pracować w układzie otwartym i każdy z nich musi posiadać własny przewód kominowy.

Ponadto, chcąc korzystać zamiennie z pieca węglowego i kotłów gazowych trzeba pamiętać o dokonywaniu odpowiednich przełączeń, a pomyłka może skończyć się tragicznie.

By płacić jak najmniej?

Termoizolacja: im lepsza będzie termoizolacja domu, im szczelniejsze okna i drzwi oraz właściwa izolacja od pomieszczeń nieogrzewanych (wejścia na strych, do piwnic, komórek, schowków), tym mniej energii potrzeba na ogrzewanie. Pamiętać należy jednak o właściwym wentylowaniu pomieszczeń z urządzeniami gazowymi oraz o okresowym przewietrzaniu pomieszczeń w domu. Przy planowanej budowie domu lub wymianie okien warto wybrać okna z nawiewnikami, chroniącymi pomieszczenia przed stratami ciepła. To nie to samo, co uchylanie okien...

Ekonomiczne grzejniki: zastosowanie nowoczesnych grzejników, charakteryzujących się mniejszymi gabarytami a większą mocą, w powiązaniu z cieńszymi rurami instalacji grzewczej powoduje, że w całej instalacji c.o. krąży mniej wody obiegowej. Dla jej ogrzania potrzeba mniej energii, a zatem mniej zużytego gazu. Gdy zainstalujemy grzejniki konwektorowe to mamy jeszcze jedną korzyść - oddawane ciepło emitowane jest poprzez unoszenie ogrzanego powietrza. Zapewnia to jego dobrą cyrkulację i równomierny rozkład temperatury.

Sprytne zmywanie: jeśli wodę użytkową podgrzewa nam przepływowy ogrzewacz gazowy (junkers) lub gazowy kocioł dwufunkcyjny - przystępując do zmywania naczyń najlepiej zgromadzić większą ich ilość. Trzeba wiedzieć, że najwięcej gazu zużywa się w momencie uruchomienia urządzenia gazowego, podczas odkręcania kranu. Nie opłaca się więc zmywanie co chwilę jednej szklanki.

Gotowanie: gotując wodę na kuchence gazowej - najlepiej jest wlać do czajnika tylko tyle wody, ile nam aktualnie potrzeba. Większa porcja - na zapas, ostygnie i będzie wymagała ponownego podgrzania. Należy też zwracać uwagę, aby średnica garnka była zawsze większa od korony płomienia palnika, a samo naczynie było przykryte pokrywą.

Nowoczesne krany: nowoczesne baterie jednouchwytowe posiadają urządzenia sterujące temperaturę i natężeniem wypływu wody. Ustawienie uchwytu w wybranym położeniu pozwala na uzyskanie takiej temperatury i takiego strumienia wody, jaki jest nam potrzebny. Udowodnione jest, że nowoczesne baterie, w stosunku do klasycznych dwukranowych, pozwalają zaoszczędzić 25%-39% ciepłej wody użytkowej, a co za tym idzie - również i gaz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński