Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ogród pamięci

Monika Stefanek, 6 lipca 2005 r.
Na razie w tym miejscu rośnie tylko trawa, ale już wkrótce powstanie tu ogród pamięci. Maria Michalak, kierownik Cmentarza Centralnego, zaprowadziła nas do kwatery 111.
Na razie w tym miejscu rośnie tylko trawa, ale już wkrótce powstanie tu ogród pamięci. Maria Michalak, kierownik Cmentarza Centralnego, zaprowadziła nas do kwatery 111. Marcin Bielecki
Specjalne miejsce do rozsypywania prochów powstanie w tym roku na Cmentarzu Centralnym. Będzie to najtańsze miejsce pochówku prochów zmarłego. Ceremonia ma kosztować około 100 złotych.

Inwestycja ma powstać równolegle ze ścianami urnowymi, a związana jest z uruchomionym w styczniu krematorium. Obecnie urny z prochami zmarłych chowane są w tradycyjnych grobach.
Ściany urnowe będą usytuowane przy drugiej bramie cmentarnej, wkomponowane w istniejącą zieleń. Będzie się w nich mieścić 138 nisz, w których, za zgodą rodziny, będzie można umieścić po cztery urny.

Rozsypią prochy

Miejsca w ścianach urnowych będą jednak stosunkowo drogie. Dokładny koszt takiego pochówku nie jest jeszcze znany. Zostanie on podany dopiero po oszacowaniu poniesionych przez Zakład Usług Komunalnych nakładów. Ściany mają być gotowe do 15 października.

Równolegle z nimi powstanie tzw. ogród pamięci, czyli miejsce do rozsypywania prochów.

- W praktyce wygląda to tak, że prochy rozsypuje się przy użyciu wody lub miesza się z ziemią w czasie ceremonii pogrzebowej - wyjaśnia Gabriela Wiatr, rzecznik prasowy Zakładu Usług Komunalnych w Szczecinie.

Najtańszy pochówek

Trawnik, na którym będą rozsypywane prochy, liczyć ma 170 metrów kw. Będzie to krąg obramowany palisadą z granitu, ok. 30 cm powyżej poziomu terenu. Ma to uchronić miejsce przed przypadkowym wejściem. W ogrodzie pamięci będą mogły przebywać wyłącznie osoby prowadzące ceremonię. Z trzech stron obiekt będzie obsadzony zielenią - iglakami i krzewami liściastymi. Wszystkie będą kwitły na biało.

- Ogrody pamięci spotykają się z dużym zainteresowaniem w Europie - informuje Gabriela Wiatr. - Będzie to najtańsza forma pochówku prochów zmarłego.

Miejsce refleksji

Ogrody pamięci funkcjonują we wszystkich polskich miastach, w których są krematoria. Cena za pochówek nie przekracza w nich stu zł. Rozwiązanie to jest korzystne dla rodziny zmarłego, miejsce takie nie wymaga bowiem takiej pielęgnacji, jak mogiły ziemne.

Miejsce lokalizacji ogrodu pamięci jest planowane obok kwatery 111, między drugą a trzecią bramą cmentarną, od ul. Ku Słońcu. W planach przewidziano także ustawienie ławek - miejsca refleksji dla bliskich zmarłego. Ogród powinien być gotowy we wrześniu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński