Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ogólnopolski Plebiscyt Orły Polskiej Przedsiębiorczości

Marek Rudnicki
Sebastian Wołosz
Rozdano nagrody dla lokalnych firm. Innowacyjność, to Copernicus i Freedomes

Nagrody Orła Polskiej Przedsiębiorczości przyznawane są przez Radę Programową Narodowego Programu Promocji Polska Przedsiębiorczość. Regionalne Orły Eksportu to ogólnopolski cykl konferencji organizowanych przez Gremi Business Communication wydawcę dziennika Rzeczpospolita. Patronuje jej w naszym regionie marszałek zachodniopomorski.

Dzisiaj na gali w Radissonie poznaliśmy najlepszych eksporterów regionu, których nagrodzono mianem "Regionalnych Orłów Eksportu".

- Nagrodzeni przedsiębiorcy to wzór do naśladowania dla kolejnych firm - podkreśla marszałek Olgierd Geblewicz. - Wiele z nominowanych firm to przedsiębiorstwa wpisujące się bezpośrednio w specjalizacje Pomorza Zachodniego, których jest aż pięć. Takie dziedziny jak przykładowo biotechnologia czy przemysł drzewny stanowią o zachodniopomorskim eksporcie, ale i stanowią o sile regionalnej gospodarki. Te sukcesy cieszą, ale szczególnie cieszą laury dla firm, którym mogliśmy pomóc w nawiązaniu pierwszych kontaktów z zagranicznymi partnerami.

Jedną z nagrodzonych firm jest spółka Copernicus, która jest jednym z kilku na świecie i jedynym w Polsce producentem wstrzykiwaczy do insuliny.

- To bardzo wymagający technicznie produkt, który był atestowany przez największe światowe firmy - mówi prof. Alberto Lozano Platonoff, prezes spółki. - Dzięki jakości naszych wstrzykiwaczy, zdobyliśmy światowy rynek i dziś eksportujemy nasze wyrobu do Chin, Rosji, Iranu, Argentyny i innych krajów.

Firma zatrudnia 570 pracowników i jest całkowicie szczecińskim przedsiębiorstwem.

Pomoc w kontakcie z zagranicznymi rynkami to bezpośrednie nawiązanie do historii sukcesu firmy Freedomes, nagrodzonej, jak Copernicus, również w kategorii Innowacyjny Produkt".

Produkowane przez Freedomes namioty sferyczne poznaliśmy dzięki Hollywodzkiemu "Marsjaninowi". Branża filmowa tak upodobała sobie produkt z Kołbaskowa pod Szczecinem, że namioty wykorzystano również w promocji sagi "Gwiezdnych Wojen".

- Centrum Obsługi Inwestorów i Eksporterów Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego pomogło nam w organizacji spotkań z naszymi klientami w USA. Dzięki temu zdobyliśmy wiedzę jakie produkty możemy oferować, jakie powinniśmy wprowadzić. Mamy teraz nową, rozszerzoną ofertę nad którą pracowaliśmy dwa lata wyjaśniał Adam Łyczakowski z firmy Freedomes.

Wartość eksportu z głównych branż zachodniopomorskiego przemysłu wynosi ponad 12 miliardów złotych rocznie, na tyle szacowana jest. Warto dodać, że kwota oszacowana przez Izbę Celną dotyczy tylko takich sektorów jak przemysł drzewno-meblarski, budowa statków i jachtów, chemia, przemysł maszynowy i metalowy, rolnictwo i żywność. Zdobywanie nowych rynków zbytu, często wiąże się ze zwiększeniem produkcji i tworzeniem nowych miejsc pracy.

Konferencja Orły Eksportu była okazją do zdobycia wiedzy o możliwościach wsparcia dla polskich eksporterów. Swoim doświadczeniem o tym jak budować markę przedsiębiorstwa na międzynarodowych rynkach, dzielili się regionalni liderzy. Przedsiębiorcy poznali narzędzia badania potencjalnych rynków zbytu, a także metody weryfikacji rzetelności potencjalnych kontrahentów.

- Nasza oferta się rozwija. Bardzo mocno rozwinęliśmy pro eksportowe spotkania w terenie, połączone ze szkoleniami z podstawowej wiedzy. Zachęcamy naszych przedsiębiorców do eksportu, zbieramy dane o poszukiwanych na rynkach produktach opisywał działania COIE, dyrektor jednostki Jacek Wójcikowski.

Tylko w ubiegłym roku dzięki środkom z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007-2013, udało się zorganizować spotkania szkoleniowo-informacyjne w których wzięło udział blisko 100 podmiotów gospodarczych. Przedsiębiorcy zdobyli wiedzę m.in. o rynkach skandynawskich (to kierunek eksportu dla blisko 20% zachodniopomorskich przedsiębiorców) ale i o tym jak tworzyć strategie produktowe i dystrybucyjne. To niezbędny zasób wiedzy, jeszcze przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu ekspansji. Kolejnym krokiem powinno być znalezienie partnerów handlowych, w czym pomocne są branżowe targi. Również takie wsparcie oferowaliśmy w ubiegłym roku m.in. firmy z sektora IT i ICT, które uczestniczyły w branżowych targach INTEROP w Londynie. Sektory offshore i metalowy wzięły udział w "Offshore Technology Days" w norweskim Stavanger. Firmy z branży stoczniowej, metalowej i logistycznej pojawiły się na targach EUROPORT w największym europejskim porcie w Rotterdamie.

Regionalne Orły Eksportu przyznano w następujących kategoriach:

Najlepszy eksporter:
Npordglass
Fosfan

Najdynamiczniejszy eksporter:
Espersen Polska
Ot Logistics
Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna w Rzecku
Telzas
Agrofreez

Eksportowy produkt:
Espersen Polska
Fosfan
Meble Morskie

Innowacyjny Produkt:
Copernicus
Freedomes
Garo Polska
Nordglass
Telzas
Kronospan

Osobowość eksportu:
Krzysztof Jałosiński, Grupa Azoty Zakłady Chemiczne Police S.A.
Rafał Kowalik, Rolnicza Spółdzielnia w Rzecku
Agnieszka Syczewska, Freedomes

Polecamy na gs24.pl:

Alkala Bieg Kobiet. Tłumy na Jasnych Błoniach [zdjęcia]

Gs24.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński