Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oglądasz tak telewizję? Abonament RTV Cię nie obowiązuje, a więc nie musisz go płacić

wt
Abonament RTV 2023 to obowiązkowa opłata dla posiadaczy radia telewizora. Niektóre osoby nie muszą jednak martwić się dodatkowymi opłatami za telewizję. Ustawa przewiduje całkiem długą listę zwolnionych z obowiązkowych opłat abonamentowych. Sprawdź w naszej galerii, kto nie musi płacić abonamentu RTV!WIĘCEJ >>>W TYM MIEJSCU
Abonament RTV 2023 to obowiązkowa opłata dla posiadaczy radia telewizora. Niektóre osoby nie muszą jednak martwić się dodatkowymi opłatami za telewizję. Ustawa przewiduje całkiem długą listę zwolnionych z obowiązkowych opłat abonamentowych. Sprawdź w naszej galerii, kto nie musi płacić abonamentu RTV!WIĘCEJ >>>W TYM MIEJSCU Archiwum Polska Press
Abonament RTV 2023 to obowiązkowa opłata dla posiadaczy radia telewizora. Ale nie dal wszystkich. Niektóre osoby nie muszą martwić się dodatkowymi opłatami za telewizję. Ustawa przewiduje dość długą listę zwolnionych z obowiązkowych opłat abonamentowych. Sprawdź w naszej galerii, kto nie musi płacić abonamentu RTV.

Wideo. Rodzinny kapitał opiekuńczy

od 16 lat

Abonament RTV 2023. Jak obniżyć koszt?

Abonament RTV to opłata, którą zobowiązani są regulować posiadacze odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych. Na mocy obowiązujących przepisów niektórzy obywatele mogą skorzystać ze zwolnienia. Istnieje również możliwość obniżenia wysokości zobowiązania, dokonując jednorazowej płatności z góry. Kiedy i na jakich warunkach należy opłacić abonament RTV?

Polecamy

Art. 2 ustawy o opłatach abonamentowych wskazuje, iż należy użytkować wymieniony sprzęt, jednak następuje tutaj domniemanie, że każdy posiadacz w istocie z niego korzysta. Wystarczy więc udowodnić, że telewizor lub radio są sprawne i umożliwiają odbiór programów.

Kto nie musi opłacać abonamentu RTV? To przede wszystkim >>>TE OSOBY<<<

Należy jednak mieć na względzie, że opłaty dokonuje się wyłącznie za odbiornik radiofoniczny bądź telewizyjny i radiofoniczny.

Abonament RTV dotyczy nie tylko osób prowadzących gospodarstwa domowe, lecz również przedsiębiorców czy zarządców instytucji publicznych. Zakres podmiotowy jest więc szeroki – do opłacania abonamentu zobowiązani są również przedsiębiorcy, którzy korzystają z odbiornika radiowego wyłącznie w samochodach służbowych.

Zniżki dla abonentów

Abonament RTV należy opłacić do 25. dnia każdego miesiąca. Istnieje jednak możliwość dokonania płatności z góry i jednocześnie skorzystania ze zniżek.

WIĘCEJ SZCZEGÓŁÓW O ZWOLNIENIU Z PŁACENIA ABONAMENTU POZNASZ >>> TUTAJ <<<

Najwyższa obowiązuje w przypadku płatności za cały rok do 25. dnia miesiąca pierwszego okresu okresu rozliczeniowego (czyli do 25 stycznia), wynosząc 10 proc. Jeśli abonent dokona zapłaty za 2 miesiące z góry, wysokość zobowiązania zostanie obniżona o 3 proc. Tymczasem 4 proc. miesięcznej opłaty zaoszczędzi, gdy zapłaci za 3 miesiące z góry, a 5 proc. w przypadku płatności za pół roku z wyprzedzeniem.

Zniżki obowiązują bez względu na to, czy płaci się za odbiornik radiowy czy też radiowy i telewizyjny.

Kto jest zwolniony z obowiązku opłacania abonamentu RTV?

Art. 4 ustawy o opłatach abonamentowych wyszczególnia kilka grup, które zwolnione są z obowiązku ponoszenia opłat z tytułu abonamentu RTV. Z uprawnienia mogą skorzystać między innymi:

  • osoby po 75. roku życia,
  • osoby niesłyszące,
  • osoby niewidome, których ostrość wzroku nie przekracza 15 proc,
  • osoby posiadające znaczną grupę niepełnosprawności,
  • osoby zaliczane do pierwszej grupy inwalidów,
  • emeryci, których świadczenie jest niższe niż 50 proc przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.

Kiedy nie trzeba płacić abonamentu RTV?

Ustawodawca przewidział możliwość zwolnienia z obowiązku opłacania abonamentu w przypadku konkretnych osób, zwykle znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej. Niemniej jednak dokonywanie płatności nie zawsze będzie konieczne – dotyczy to osób, które nie posiadają odbiornika telewizyjnego ani radiowego, lecz korzystają z różnego typu urządzeń do odbioru programów, takich jak chociażby telefony komórkowe czy laptopy.

Wątpliwości rozwiewa Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 5 września 2019 roku (sygn. akt VI SA/Wa 2415/18). Wskazuje on, że osoby, które korzystają z odbiorników niewymienionych bezpośrednio w ustawie, nie będą zobowiązane do opłacania abonamentu RTV.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Oglądasz tak telewizję? Abonament RTV Cię nie obowiązuje, a więc nie musisz go płacić - Nowości Dziennik Toruński

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński