Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odzieżowa, Więckowskiego, Obrońców Stalingradu. Szczecinianie chcą przywrócić dawne nazwy ulic

Marek Rudnicki [email protected]
Obchodzimy uroczyście rocznicę zrywu Solidarności, a zmienione w latach pięćdziesiątych nazwy ulic nadal pozostają na tabliczkach. Grupa szczecinian chce to zmienić.

- Zwróćcie Szczecinowi dawne nazwy ulic z szacunku dla tych, którzy 36 lat temu zakładali tu zręby polskiej państwowości - apelował w 1981 r. w tygodniku "Jedność" Krzysztof Sałaciński. Postulat trafił do ówczesnych władz miasta. Do dziś nie został rozpatrzony.

Młodsze wiekiem osoby nie pamiętają patronów ulic nadanych im przez pierwszych Polaków, którzy po wojnie przyjechali do Szczecina. Wystarczy jednak zajrzeć do wydanej w 1945 r. książeczki "Spis nazw ulic, placów, wysp, rzek i kanałów miasta portowego Szczecina" i porównać je z tymi, które dziś widnieją na tabliczkach.

O przywrócenie dawnych nazw ulic chce walczyć stowarzyszenie Kontra 2000.

- To skandal, choć to słowo nie oddaje działań osób torpedujących społeczne inicjatywy - uważa Henryk Michałowski ze stowarzyszenia Kontra 2000. - Tyle razy Polskie Stowarzyszenie Patriotyczne Kontra 2000 zwracało się do urzędu miasta w sprawie przywrócenia dawnych nazw bądź nadania imienia zasłużonych Polaków i ciągle bez rezultatu. Mimo poparcia wielu ludzi i organizacji. Chcemy to zrobić ponownie.

Najbardziej charakterystyczne przykłady, to dawna ulica Wilsona. Dziś Niemierzyńska, a wcześniej
Rewolucji Październikowej. Inny przykład - ulica Kardynała Ledóchowskiego przemianowana na Obrońców Stalingradu. Kolejny - ulica Św. Andrzeja Boboli zmieniona na Odzieżową. Następny - ul. Księdza Skorupki, która dziś nosi nazwę płk. Więckowskiego.

Ta ostatnia ulica, to niechlubny wyjątek. Problem w tym, że na jednych mapach ulica istnieje, a na drugich gdzieś znika. Jak dowiedzieliśmy się w urzędzie miejskim, w pewnym momencie w urzędowych papierach dodano jej imię "Stanisław", a zniesiono stopień "pułkownik". Wszystko odbyło się zaocznie.

- Tyle lat minęło od przemian społeczno-gospodarczych roku 1989 r., że wypadałoby definitywnie zrobić z tym porządek - uważa Michałowski. - Stowarzyszenie Kontra w najbliższych dniach złoży w tej sprawie pismo do biura rady miasta. Niech ta nazwa w końcu zniknie z mapy Szczecina.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński