Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odwiedziliśmy z kamerą gazoport w Świnoujściu. Rozmach budowy robi wrażenie [wideo]

Joanna Maraszek
Tak wygląda wnętrze jednego ze zbiorników LNG. To ostatni moment w którym można je zobaczyć. Drugi już jest zamknięty i napełniany jest wodą moda morską.
Tak wygląda wnętrze jednego ze zbiorników LNG. To ostatni moment w którym można je zobaczyć. Drugi już jest zamknięty i napełniany jest wodą moda morską. Joanna Maraszek
Wtłaczanie do zbiornika wody ma potwierdzić jakość wykonanych prac konstrukcyjnych i sprawdzić zachowanie obiektów pod obciążeniem 100 tysięcy ton. Próba potrwa jeszcze przez ponad dwa tygodnie.

Miejsce odbioru gazu

- 100 tysięcy metrów sześciennych wody, czyli 33 razy tyle, ile potrzebne było do napełnienia Basenu Olimpijskiego w Szczecinie, po wtłoczeniu do zbiornika LNG, pozostanie tam przez jedną dobę. W tym czasie zostanie sprawdzone osiadanie obiektu, czy nie przekracza dopuszczalnych norm. Wtłoczona do zbiornika woda wytworzy docelowo obciążenie 100 tysięcy ton - informuje Maciej Mazur, dyrektor Biura Komunikacji Korporacyjnej Polskiego LNG S.A.

To właśnie w tym miejscu będą cumowały wielkie jednostki z Kataru. To będzie pierwsze miejsce terminalu w którym zostanie transportowany gaz.

Na dachu gazoportu

Dwie wielkie kopuły znajdują się ponad 40 metrów nad ziemią. To wysokość 15 pięter. Na obu dachach wciąż trwają ostatnie prace.

Zbiornik zostanie opróżniony po potwierdzeniu, że wszystkie normy są spełnione. Następnie jego wnętrze zostanie dokładnie oczyszczone.

Próba wodna jest jedną z 650., które zostały i będą wykonane.

Próba wodna

Ten zbiornik właśnie przechodzi jeden z najważniejszych testów. Jest właśnie napełniany wodą morską. Dostać do niego można się tylko od góry.
teraz to już wszystko.

Jak podaje LNG, na terenie terminalu LNG znajduje się 1536 linii rurociągów; 160 urządzeń i aparatów; do sprawdzenia jest 5718 punktów pomiarowych.

Falochron

Maciej Mazur, dyrektor Biura Komunikacji Korporacyjnej oprowadził nas po całej inwestycji LNG. Falochron przy LNG liczy ponad 3 km długości.

Więcej w papierowym wydaniu Głosu Szczecińskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński