Odtworzą historyczne budynki

Piotr Jasina piotr.jasina@mediaregionalne.pl
Budowę ratusza rozpoczęto w 1274 roku, po nadaniu Kamieniowi praw miejskich. Wzniesiony na przełomie XIII i XIV wieku w centrum staromiejskiego rynku, budynek rozbudowywany był w kilku etapach. Tak wygląda dziś – zimą.
Budowę ratusza rozpoczęto w 1274 roku, po nadaniu Kamieniowi praw miejskich. Wzniesiony na przełomie XIII i XIV wieku w centrum staromiejskiego rynku, budynek rozbudowywany był w kilku etapach. Tak wygląda dziś – zimą. Piotr Jasina
Udostępnij:
Rewitalizacja i odtworzenie starej zabudowy pochłonie ponad 15,2 mln zł. Miasto otrzymało fundusze m.in. w ramach programu JESSICA. To kolejna inwestycja dotycząca rewitalizacji cennych zabytków miasta.

Miasto z historią

Miasto z historią

Budowę ratusza rozpoczęto w 1274 roku, po nadaniu Kamieniowi praw miejskich. Wzniesiony na przełomie XIII i XIV wieku w centrum staromiejskiego rynku, budynek rozbudowywany był w kilku etapach. Tak wygląda dziś - zimą.

Umowę pożyczki między Bankiem Ochrony Środowiska a Kamieńskim TBS parafował marszałek zachodniopomorski. Fundusze przyznano w ramach Inicjatywy JESSICA. Wartość realizowanego projektu przekracza 15,2 mln zł. Pożyczka w ramach programu wynosi ponad 6,3 mln zł. Dodatkowo BOŚ udzielił kredytu na kwotę ponad 2,4 mln zł.

- To kolejny ważny projekt dla rozwoju naszego miasta - podkreśla Bronisław Karpiński, burmistrz Kamienia Pomorskiego. Dokument podpisano w sali klubowej kamieńskiej nowej mariny.

Projekt dotyczy rewitalizacji zespołu kamienic z XIX w. i odtworzenia historycznej zabudowy Kamienia Pomorskiego poprzez utworzenie kwartału handlowousługowego w centralnej części miasta. Centrum stanie się bardziej atrakcyjnym zarówno dla mieszkańców jak i turystów odwiedzających miasto.

W wyniku realizacji inwestycji odbudowany zostanie historyczny kompleks mieszkalno-usługowy. Odbudowane zostaną co najmniej cztery obiekty budowlane, w tym budynek Muzeum Ziemi Kamieńskiej, który pozwoli na ekspozycję wszystkich cennych historycznie eksponatów z regionu, a także 2 kamienice zawierające lokale użytkowe i lokale mieszkalne oraz parking naziemny.

Miasto zyska na estetyce. Powstaną też atrakcyjne miejsca wypoczynku na dziedzińcu kwartału. Odtworzony kompleks uporządkuje też architektonicznie tę część miasta.

Znikną niezbyt estetyczne obiekty. Powstaną ładne chodniki, ścieżki, dojścia do klatek, dojazdy. Przybędzie zieleńców, nowych trawników, klombów, drzew. Pojawią się nowe ławki i kosze na śmieci, itp.

Kamień w ostatnich okresie bardzo intensywnie i skutecznie zabiega o fundusze na odnawianie zabytków.

- Ratusz przeszedł właśnie renowację - przypomina Elżbieta Kucharska. - Prace rozpoczęto w kwietniu, a zakończono we wrześniu 2011 roku. Odremontowano dach, wymieniono stolarkę okienną. Budynek został zaizolowany, wykonano odwodnienie.

Miasto przebudowało też ulice Strzelecką, Stary Rynek, Gryfitów i Bałtycką do amfiteatru. Inwestycja kosztowała prawie 2,7 mln zł, ale 75 proc. kosztów udało się pokryć z funduszy unijnych. Przypomnijmy, że internauci w ogólnopolskim konkursie uznali właśnie kamieński ratusz za modernizację roku w kategorii zabytków.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rośnie poczucie zagrożenia cyberprzestępczością

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Głos Szczeciński
Dodaj ogłoszenie