Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odszkodowanie za urlop

Irena Boguszewska [email protected]
Jedziemy na urlop, aby wypocząć. Czasem jednak zdarza się nam coś przykrego, za co potem otrzymujemy odszkodowanie. Czy od niego musimy zapłacić podatek?

Jak wyjaśnia Małgorzata Brzoza, rzecznik prasowy Izby Skarbowej w Szczecinie odszkodowania wypłacane turystom, regulowane ustawowo, na przykład wypłacane przez hotel, w którym mieszkaliśmy i zostaliśmy okradzeni, oraz rekompensaty przyznawane przez sąd są zwolnione z podatku. Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych, są z niego zwolnione odszkodowania lub zadośćuczynienia, jeżeli ich wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych. Jednakże są od tego wyjątki. Odszkodowania wynikające z zawartych umów lub ugód innych niż ugody sądowe nie są zwolnione od podatku dochodowego.

Tak więc jeżeli impreza turystyczna zostanie odwołana z przyczyn niezależnych od klienta, może on dochodzić w postępowaniu cywilnym odszkodowania za niewykonanie umowy. Jeśli w konsekwencji sąd zasądzi odszkodowanie na jego rzecz lub zawarta zostanie ugoda sądowa z biurem podróży, to wypłacone świadczenie będzie zwolnione z podatku dochodowego. Również w razie ewentualnego wypadku, jeżeli wyjazd jest ubezpieczony, od otrzymanego odszkodowania z tytułu ubezpieczenia osobowego wypłaconego przez towarzystwo ubezpieczeniowe nie trzeba płacić podatku.

W przypadku kradzieży rzeczy osobistych w hotelu, wysokość odszkodowania wypłaconego podatnikowi przez prowadzącego hotel jest również zwolniona z podatku dochodowego, gdyż zasady wypłaty oraz wysokość tego odszkodowania wynikają wprost z przepisów odrębnej ustawy, czyli artykułu 846 Kodeksu cywilnego.

- Natomiast w przypadku, gdy po złożeniu reklamacji przez klienta i bez udziału sądu, biuro podróży zaproponuje wypłatę odszkodowania w oparciu o spisaną umowę, wówczas od otrzymanej kwoty będzie trzeba zapłacić podatek - mówi Małgorzata Brzoza. - Jeżeli podatnik wywalczył w sądzie od organizatora wycieczki odszkodowanie wraz z ustawowymi odsetkami, to wypłacone odszkodowanie stanowić będzie przychód podlegający zwolnieniu z opodatkowania. Nie dotyczy ono jednak odsetek, gdyż z podatku zwolnione zostały jedynie odsetki z tytułu nieterminowej wypłaty wynagrodzeń i podobnych świadczeń. Zatem odsetki od jednorazowego odszkodowania, jak i wcześniej wskazane odszkodowania wypłacone w oparciu o spisaną umowę, będą stanowiły przychód z innych źródeł. Podatnik powinien więc ten przychód wykazać w rocznym zeznaniu i opodatkować łącznie z innymi dochodami opodatkowanymi na zasadach ogólnych, według skali podatkowej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński