MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Odszkodowania za remont Małkowskiego dla przedsiębiorców? Odkryli też tajemnicze podziemia zakryte płytami [ZDJĘCIA]

Marek Rudnicki
Marek Rudnicki
Remont ulicy Małkowskiego w Szczecinie spowoduje, że wkrótce przejście się tą arterią w centrum miasta będzie prawdziwą przyjemnością. Minusem inwestycji jest to, że znajdujące się przy niej firmy - jak twierdzą - tracą finansowo. Nawet do kilkunastu tysięcy złotych miesięcznie.

Remont ul. Małkowskiego rozpoczął się w marcu. To kontynuacja przebudowy ulic w centrum Szczecina, dotąd pomijanych przy remontach.

Rok temu renowację przeszła ul. Bogusława i krótki fragment ul. Małkowskiego, ten od ul. Bogusława do dawnego kina Kosmos. Teraz prace obejmują odcinek Małkowskiego od ul. Bogusława do Królowej Jadwigi.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Ul. Bogusława X w Szczecinie po przebudowie

Ul. Bogusława X w Szczecinie już przejezdna. Zobacz, jak wyg...

Kurier odmawia

- Cieszę się, że ulica odmłodnieje, ale proszę popatrzeć na te paczki - Robert Kłosowski, współwłaściciel księgarni „Atut”, jednej z nielicznych już w mieście, pokazuje zgromadzone paczki z książkami, które miały być odesłane. - Kurierzy odmawiają ich zabrania, bo nie mogą podjechać pod księgarnię, a nosić ciężkich paczek nie zamierzają.

Nieodesłanie książek wiąże się z tym, że księgarnia będzie je musiała zatrzymać, co wpłynie też na to, że nowo zamówione także nie zostaną dostarczone.

- Niedosłanie do wydawców i hurtowni na czas ma ten efekt, że miesięcznie tracę kilkanaście tysięcy złotych - dodaje zmartwiony księgarz.

Miasto: pisać do nas

Jest szansa na odszkodowanie za straty z powodu prowadzonych prac na ulicy.

- Jeśli okoliczni przedsiębiorcy mają roszczenia i są w stanie udokumentować straty z tytułu prowadzonych prac, mogą zgłosić się do Biura Nadzoru Właścicielskiego w Urzędzie Miasta Szczecin - podpowiada Hanna Pieczyńska, rzeczniczka Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego, który prowadzi remont ulic.

ZOBACZ TEŻ:

Tajemniczy schron

Na fragmencie ulicy pomiędzy ulicą Królowej Jadwigi a aleją Piastów trwają prace rozbiórkowe. Natomiast na pierwszym od ulicy Bogusława X położono część płyt granitowych. Niestety, przy wjeździe do bram zabrakło specjalnego materiału i budowlańcy nań czekają.

Tu ciekawostka. Podczas prac przy księgarni „Atut” budowlańcy po odsłonięciu starych granitowych płyt chodnikowych natrafili na prowadzące gdzieś pod ziemię schody. W pierwszej części odsłonięte, dalej zasypane piachem i ziemią.

Jak zareagowali? Po linii najmniejszego oporu. Po prostu, układając nowe płyty zamaskowali wejście fałszywą studzienką telekomunikacyjną. Nie wiadomo więc, dokąd schody prowadzą i co kryje się w ukrytych pod ulicą podziemiach.

ZOBACZ TEŻ:

Co na budowie

Na remontowanych fragmentach utrzymany jest ruch pieszy. Mimo jednak zapewnień ZDiTM, że otwarte jest także skrzyżowanie Małkowskiego - Królowej Jadwigi, nie można tędy dojechać do posesji.

Ułożone w poprzek płyty granitowe na paletach skutecznie to uniemożliwiają. Podobnie od ul. Bogusława X.

Po remoncie zmieni się nie tylko ulica i chodniki.

- Wykonana zostanie mała architektura i zieleń - informuje Hanna Pieczyńska. - Strefa „Tempo 30”, która pojawi się w rejonie remontowanych ulic da pieszym bezpieczeństwo i określi charakter tego fragmentu miasta.

Wzdłuż ulicy pojawi się dwustronny szpaler drzew. Dwa z nich zaplanowano w kracie, przy kolejnych 24 drzewach zaprojektowano zieleńce. Poszczególne odcinki ulicy wyróżnią donice z siedziskiem z kompozytu drewnianego.

Przy skrzyżowaniu Małkowskiego z Królowej Jadwigi pojawią się miejsca do odpoczynku w otoczeniu zieleni. Zakończenie prac - prawdopodobnie w październiku.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

Ulica Małkowskiego.

Sporo remontów w mieście. Prace na Pogodnie, Libelta i Małko...

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

W przyszłym roku ruszy budowa węzła "Granitowa", ma też zostać zmodernizowany odcinek ulicy Hożej. Ruszy też budowa nowej linii tramwajowej wraz z pętlą Mierzyn. Ale to nie koniec inwestycji! Zobaczcie szczegóły na kolejnych slajdach! >>>ZOBACZ TEŻ WIDEO: Rozmowa tygodnia Gs24.pl z Piotrem Krzystkiem, prezydentem Szczecina<script class="XlinkEmbedScript" data-width="854" data-height="480" data-url="//get.x-link.pl/8fd6425d-43c7-16e4-3d3a-10230cd80832,401e762c-ad33-23ac-9b1d-93fa97b1b766,embed.html" type="application/javascript" src="//prodxnews1blob.blob.core.windows.net/cdn/js/xlink-i.js?v1"></script>

Szczecińskie inwestycje drogowe w 2019 roku. Sprawdź, co się...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński