Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odszedł Władysław Lisewski. "Szczeciński samorządowiec z krwi i kości"

Mariusz Parkitny
Mariusz Parkitny
Władysław Lisewski (ur. 11 kwietnia 1948, zm. 6 lipca 2021)
Władysław Lisewski (ur. 11 kwietnia 1948, zm. 6 lipca 2021) Archiwum
O zmarłym wczoraj Władysławie Lisewskim pisze dla Głosu prof. US, Piotr Chrobak, politolog.

Wczoraj odszedł od nas Władysław Lisewski, opozycjonista, prezydent Szczecina, wojewoda szczeciński i zachodniopomorski, doktor nauk technicznych. Jednak przede wszystkim kochający mąż i ojciec.

Pierwsze kroki w polityce stawiał jako działacz opozycji demokratycznej w Polsce Ludowej. Odpowiadał m.in. za wydawanie „podziemnej” prasy. Dał się poznać jako człowiek z dużym talentem organizacyjnym. W III Rzeczypospolitej, kiedy w 1990 r. formowały się pierwsze władze szczecińskiego samorządu, Jego pracowitość została przez radnych doceniona, poprzez wybranie go na wiceprezydenta Szczecina. Ponieważ obowiązki wykonywał z dużą starannością, radni w 1991 r. powierzyli mu funkcje prezydenta miasta. Był to wyjątkowo trudny okres, w którym działalność samorządu trzeba było organizować od podstaw. W latach 1997-2001, jako wojewoda odpowiadał m.in. za wdrażanie czterech kluczowych reform rządu Jerzego Buzka w naszym regionie.

Mimo licznych pełnionych funkcji, pozostał człowiekiem skromnym. Na podkreślenie zasługuje fakt, że politykę rozumiał w sposób pozytywny, jako sztukę kompromisu i pracy na rzecz swojej małej ojczyzny. Analizując Jego działalność polityczną można stwierdzić, że zdecydowanie ma swój wkład w rozwój Szczecina i Pomorza Zachodniego. W swojej pracy starał się realizować ideały i cele opozycji spod znaku „Solidarności”. Wziąwszy pod uwagę ówczesne skromne - w porównaniu z dzisiejszymi - uprawnienia władz samorządowych oraz trudny okres transformacji, trzeba skonstatować, że efekty jakie udało mu się osiągnąć są znaczne.

Prof. US Piotr Chrobak, politolog

Zobacz również: Szczecińskie osiedla w latach 60., 70. i 80. Zobacz wyjątkowe zdjęcia

Sterowiec "Graf Zeppelin" nad Szczecinem, maj 1931 roku. Z jego pokładu również wykonywano zdjęcia lotnicze miasta. Nasze miasto widziane wówczas z wysokich budynków, bądź z powietrza wyglądało nadzwyczaj malowniczo. - Nie wiem kiedy dokładnie wykonano pierwsze lotnicze zdjęcie Szczecina i podejrzewam, że jest to bardzo trudne od ustalenia. Według mnie były to lata dwudzieste XX wieku - bo zdjęcia z tego okresu widziałem, i to nie jedno mówi Roman Czejarek, dziennikarz i pasjonat dziejów Szczecina. - Pierwsze lotnicze zdjęcia Szczecina robione były ze sterowców, których dość sporo latało nad naszym miastem. Problemem był dość długi czas naświetlania wymuszony mało czułymi kliszami. Zobacz także: Szczecin: Rozbudowane Galaxy otwarte. Gigantyczne kolejki i tłumy łowców promocji [ZDJĘCIA, WIDEO]

Stary Szczecin z lotu ptaka. Zobacz te magiczne zdjęcia

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński