Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odsłonięcia tablicy poświęconej pamięci Jana Sulowskiego w Policach-Jasienicy

OPRAC.:
Tomek Kuczyński
Tomek Kuczyński
Oddział IPN w Szczecinie oraz Gmina Police zapraszają na uroczystość odsłonięcia tablicy poświęconej pamięci st. szer. Jana Sulowskiego, która rozpocznie się 20 sierpnia o godz. 12 mszą św. w kościele pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Policach-Jasienicy.

- W uroczystości wezmą udział przedstawiciele władz samorządowych, żołnierze 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej oraz delegacja Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Szczecinie - zaprasza Michał Ruczyński, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Szczecinie.

Po uroczystości zostaną złożone kwiaty na grobie Jana Sulowskiego, który spoczywa na cmentarzu komunalnym w Policach-Jasienicy. Tablica pamiątkowa oraz pomnik nagrobny zostały sfinansowane ze środków Oddziału IPN w Szczecinie.

Jan Sulowski, s. Pawła i Józefy z domu Pawlosówny, urodził się 28 grudnia 1897 r. w Draganach (pow. krasnystawski). W 1912 r. ukończył dwa oddziały szkoły powszechnej w Wysokiem, później – jak podaje w życiorysie – pracował w fabryce. Po wybuchu wojny wstąpił do armii rosyjskiej, w latach 1915–1917 służył w 62 Suzdalskim Pułku Piechoty.

W 1917 r. został żołnierzem Legionów i do 1918 r. służył w 3 Pułku Piechoty, a po utworzeniu w odrodzonej II Rzeczypospolitej Wojska Polskiego, w maju 1919 r. wstąpił do 7 Pułku Piechoty, w którym pozostał do zakończenia wojny polsko-bolszewickiej​. Walcząc na froncie, został odznaczony Krzyżem Srebrnym (V klasy) Orderu Wojennego Virtuti Militari, przyznawanego za czyn wybitnego męstwa, połączony z narażeniem życia.

W 1921 r. Sulowski został przeniesiony do rezerwy w stopniu starszego szeregowca i otrzymał przydział na osadę wojskową w Jatwiesku, gdzie gospodarował do wybuchu II wojny światowej. W 1940 r. został wywieziony do Związku Sowieckiego, skąd w 1942 r. trafił do Persji. Wstąpił tam do Armii Polskiej na Wschodzie, a następnie do 2 Korpusu Polskiego Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, sformowanego w lipcu 1943 r. W jego szeregach przebył szlak z Persji, przez Włochy do Anglii, gdzie przybył w 1946 r.

Do kraju powrócił w lipcu 1946 r. Zamieszkał w Jasienicy koło Polic, gdzie prowadził gospodarstwo rolne. Zmarł 5 maja 1963 r.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński