Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odsetkowicze piszą do Brukseli

Marek Rudnicki
www.sxc.hu
Członkowie spółdzielni, którzy zostali pominięci w ustawie o spółdzielczości w przepisach dotyczących sprzedaży mieszkań nadal walczą. Zwrócili się o pomoc do Parlamentu Europejskiego.

O prawa 100 tysięcy spółdzielców upomniał się Krajowy Związek Lokatorów i Spółdzielców. W imieniu Sekretarza Generalnego na pismo odpowiedział już Joao Regalo Correra, który poinformował związek, że dokument został przekazany Komisji Petycji.

- W przypadku stwierdzenia dopuszczalności petycji komisja rozpatrzy ją w trakcie posiedzenia jawnego, zgodnie z postanowieniami wewnętrznego Regulaminu Parlamentu Europejskiego - napisał sekretarz komisji.

Problem dotyczy kredytów zaciąganych przez spółdzielnie mieszkaniowe w latach 1989-1992. Rząd przerzucił obowiązek ich spłat na członków tych spółdzielni. Banki zaś, w tym głównie PKO BP, wbrew prawu doliczały odsetki do kwoty głównej, przez co kredyty stały się praktycznie niespłacalne. W ostatniej zaś ustawie mieszkaniowej, umożliwiającej wykup mieszkań na własność za symboliczne pieniądze, pominięto tych właśnie spółdzielców. Nieoficjalnie mówiono, że stało się to przez niechlujność urzędników.

- Przepisy umożliwiające bankowi egzekucję nienależnych obciążeń są tak sformułowane, że w zasadzie wykluczają możliwość dochodzenia prawdy w drodze powództwa przeciwegzekucyjnego - mówi Stanisława Mach, która brała udział w pracach podkomisji nad kształtem nowej ustawy.

- Obywatele, których problem dotyczy, poddani są swoistej dyskryminacji, która jest zabroniona prawem polskim i europejskim - napisano w piśmie do Komisji Petycji Parlamentu Europejskiego. - Rząd RP w dalszym ciągu chce utrzymywać stan dotychczasowy, który zapewnia Bankowi PKO BP nienależne od spółdzielców środki finansowe.

Wnioskodawcy podkreślili też, że rażąco naruszono elementarne zasady równego traktowania obywateli wobec prawa, które wynikają nie tylko z ustawodawstwa RP, ale również z wiążących Polskę traktatów międzynarodowych, w tym Wspólnoty Europejskiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński