Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odra: bez paniki, ale nie bagatelizujmy objawów

Marzena Sutryk
Marzena Sutryk
Pixabay.com
W województwie rośnie z dnia na dzień liczba przypadków z podejrzeniem odry. Wczoraj Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Szczecinie podała, że jest ich 35. Z tego 1 przypadek został potwierdzony.

Zachodniopomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Szczecinie informuje, że od 1 stycznia na terenie woj. zachodniopomorskiego odnotowano 35 przypadków podejrzeń zachorowań na odrę. Z tego 32 przypadki wystąpiły na terenie Szczecina, 1 przypadek - na terenie Świnoujścia, 1 - na terenie powiatu polickiego, 1 - na terenie powiatu kamieńskiego. W samym Szczecinie 22 przypadki (w tym 1 zachorowanie potwierdzone laboratoryjnie) to zachorowania, które wystąpiły jako ognisko w szpitalu MSWiA przy ul. Jagiellońskiej 44. Wszystkie te zachorowania dotyczyły osób dorosłych.

Czy ta sytuacja to powód do paniki? - Nie ma powodów do paniki, ale też nie należy bagatelizować objawów - stwierdza Małgorzata Kapłan, rzeczniczka WSSE w Szczecinie.

- Jeżeli stwierdzimy u siebie objawy choroby - należy pozostać w domu. Pamiętajmy, że jedna osoba chora na odrę może zarazić 18 kolejnych. Jeżeli ktoś przechorował odrę - jest odporny. Jeżeli przyjął dwie dawki szczepionki - także jest odporny. Natomiast jeżeli ktoś się nie szczepił albo przyjął jedną dawkę szczepionki - powinien się zaszczepić.

Przypomnijmy, jedynym źródłem zakażenia jest chory człowiek. Zakażenie szerzy się głównie drogą kropelkową oraz przez bezpośrednią styczność z wydzieliną jamy nosowo-gardłowej. Wirusy odry dostają się do organizmu przez usta lub nos oraz przez spojówki. Objawy: katar, kaszel, zapalenie spojówek ze światłowstrętem oraz charakterystyczne plamki na wewnętrznej stronie policzków i języka, wysoka gorączka trwająca od 1 do 7 dni, po kilku dniach na twarzy i szyi pojawia się plamisto-grudkowa wysypka. Okres wylęgania wynosi najczęściej od 10 do 12 dni.

W 2018 roku WSSE zarejestrowała 4 przypadki zachorowania na odrę - 3 z nich dotyczą osób dorosłych i 1 dziecka, które miało 8 lat. W 2017 roku zarejestrowano 2 przypadki zachorowania na odrę. Pierwsze w marcu i dotyczyło mężczyzny, który wrócił z Tajlandii; w wywiadzie podał, że nie pamięta, czy był szczepiony. Drugi przypadek z lipca - kobieta wróciła z USA; w wywiadzie nie ma podanej informacji o szczepieniach. Oba przypadki były potwierdzone badaniem laboratoryjnym. W 2016 roku zarejestrowano 1 przypadek odry. W 2015 - zgłoszono 11 przypadków.

Zobacz także: Kulisy Zdrowia GK24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Odra: bez paniki, ale nie bagatelizujmy objawów - Głos Koszaliński

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński