Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odpady gabarytowe w Szczecinie to duży problem? Mieszkańcy proszą o pomoc

Mariusz Parkitny
Mariusz Parkitny
- To wygląda jak brazylijskie fawele - pisze jedna z mieszkanek Szczecina pokazując zdjęcia zalegających odpadów wielogabarytowych. Rozwiązanie problemu leży w gestii zarządców nieruchomości i samych mieszkańców.

Jeden z radnych Szczecina opublikował list ze zdjęciami jakie otrzymał od mieszkanki osiedla Zawadzkiego- Klonowica. Szczecinianka skarży się na problem zalegających pod wiatami śmietnikowymi dużych odpadów, tzw. gabarytów.

- Taki widok to codzienność niczym z brazylijskich faweli. Dzwoniliśmy już i pisaliśmy w tej sprawie do spółdzielni mieszkaniowej. Bez skutku, bez konkretnej reakcji. Nie mamy pojęcia jak wpłynąć na ludzi, którzy opróżniają swoje domy i piwnice natychmiast po wywiezieniu gabarytów spod śmietnika w określonym, wyznaczonym terminie. Ręce opadają - pisze.

W ubiegłym roku zmniejszono częstotliwość wywozu gabarytów. Obecnie w zabudowie wielorodzinnej to 12 razy w roku (wcześniej 24 razy), a w jednorodzinnej (dwa razy w roku, wcześniej cztery). Mieszkańcy powinni wystawiać gabaryty w dniu poprzedzającym odbiór, ale w praktyce robią to każdego dnia.

ZOBACZ TEŻ:

- Praktyka jednak wygląda zupełnie inaczej, gdyż odpady są składowane pod śmietnikami praktycznie przez cały miesiąc, a ich składowanie nierzadko zaczyna się już dzień po odbiorze tej frakcji. Prowadzi to do przykrego obrazu szczecińskich osiedli. Ciężko nie zgodzić się z opinią mieszkańców, że niektóre osiedla przypominają przez to wysypiska śmieci. To problem na który od lat miasto przymyka oko - uważa radny Patryk Jaskulski, który w interpelacji do władz Szczecina cytuje fragment listu mieszkanki.

Proponuje, aby miasto zwiększyło częstotliwość odbioru gabarytów. Anna Szotkowska, zastępca prezydenta Szczecin nie pozostawia złudzeń. Zwiększenia częstotliwości nie będzie. Podsuwa inne pomysły.

- Częstotliwość odbioru mebli i innych odpadów gabarytowych regulują przepisy. Uzupełnieniu obsługi odbioru tej frakcji bezpośrednio z nieruchomości są ekoporty. Do dyspozycji mieszkańców jest kilka punktów w różnych częściach miasta, w którym mogą bezpłatnie dostarczyć meble i inne odpady wielkogabarytowe. Za utrzymanie czystości i porządku oraz wyznaczenie miejsc do składowania odpadów odpowiada zarządca nieruchomości. Każdy z zarządców może we własnym zakresie i na własny koszt organizować system monitoringu wiaty śmietnikowej - wyjaśnia.

Kamienica przy ulicy Sławomira

Kamienica przy ulicy Sławomira to warunki jak w slumsach? Pl...

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński