Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odkrycie w Kamieniu Pomorskim. Ten znak miał chronić katedrę przed diabłami i czarownicami

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Znak został wyryty w miejscu niedostępnym dla ludzi. O odkrycie "graffiti" poinformował Wojciech Cichecki remontujący dach katedry.
Znak został wyryty w miejscu niedostępnym dla ludzi. O odkrycie "graffiti" poinformował Wojciech Cichecki remontujący dach katedry. Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej
Po raz kolejny kamieńska katedra uchyliła rąbek tajemnicy. Tym razem kilkanaście metrów nad posadzką odkryto znak chroniący przed "złymi mocami". To prawdopodobnie jedyny tego typu pentagram w Polsce na budowli sakralnej.

- Nie znam drugiego takiego miejsca w Polsce, gdzie byłby podobny znak - mówi Grzegorz Kurka, dyrektor Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej.

Do odkrycia nie doszłoby, gdyby nie remont dachu kościoła. "Graffiti" było skryte na wysokości 18 metrów od poziomu posadzki katedry, na wewnętrznej ścianie szczytowej.

- Na gotyckim filarze odkryto wyryty w średniowiecznych cegłach znak apotropeiczny, związany z magią ochronną - apotropeion pochodzi z języka greckiego od słowa oznaczającego obronę. Znak wyryty na kamieńskiej katedrze miał zabezpieczyć świątynie i wiernych przed mocami zła. Mógł być to demon, złe duchy lub czarownice - wyjaśnia Grzegorz Kurka. - Odkryte na katedrze "graffiti" przedstawia 6 kręgów wpisanych w koło tworząc w centralnej części liście stokrotki. Swoją formą przypomina stylizowany kwiat o sześciu symetrycznie rozmieszczonych płatkach, wpisanych w krąg. Najbardziej czytelną jest centralna część rozety, wykonano ją w głębokim reliefie wgłębnym.

Gdzie znajdziemy podobne znaki?

Nie w Polsce. Podobne odkrycia znane są na terenie Anglii, na terenie historycznego hrabstwa Norfolk (wschodnia część Anglii). Opisał je Matthew Champion w książce " Medieval Graffiti: The Losy Voices od England's Churches".

- W kulturze średniowiecznej i wczesnonowożytnej Europy takie znaki miały niesamowitą moc. Krąg symbolizował nieskończoność, ale też doskonałość świata natury, ład i porządek. Przekraczanie kręgu wyrażało również przejście ze świata profanum do świata sacrum. Znak odkryty na terenie katedry mógł powstać w czasie budowy katedry w okresie średniowiecza (XIII -XV wiek), ale również w czasach wczesnonowożytnych (XVI-XVII) wiek, kiedy to w Europie, jak również Kamieniu odbywały się liczne procesy kobiet posądzanych o czary - dodaje Grzegorz Kurka.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński