MKTG SR - pasek na kartach artykułów

OddziaŁ Kliniczny Neurochirurgii Dziecięcej szpitala „Zdroje”. Czaszka Michałka ma rozwijać się już prawidłowo [ZDJĘCIA]

Oskar Masternak
Oskar Masternak
Michał przeszedł operację czaszki polegającą na rekonstrukcji fragmentów kości.
Michał przeszedł operację czaszki polegającą na rekonstrukcji fragmentów kości. Andrzej Szkocki
Na Oddziale Klinicznym Neurochirurgii Dziecięcej szpitala „Zdroje pojawił się 2-letni Michał celem usunięcia szwów oraz kontroli neurochirurgicznej po wykonanej dwa tygodnie temu operacji rekonstrukcji czaszki z powodu przedwcześnie zarośniętych szwów czaszkowych.

U niektórych dzieci dochodzi do przedwczesnego zarośnięcia szwów czaszkowych. Problem ten określa się mianem kraniosynostoza. Polega on na tym, że szwy czaszkowe u niemowlaka (jeden lub kilka) są zarośnięte od razu po jego przyjściu na świat. Problem zwykle stwierdza się bezpośrednio po narodzinach dziecka, zdarza się jednak, że kraniosynostoza rozpoznawana jest już w trakcie ciążowych badań ultrasonograficznych.

- Michałek jest dla nas wyjątkowym pacjentem, gdyż właśnie u niego zespół specjalistów (neurochirurdzy dr n. med. Marek Lickendorf oraz dr n. med. Dominika Parafiniuk) po raz pierwszy w naszym szpitalu zastosował do tego typu operacji specjalne wchłanialne elementy mocujące kości czaszki - tłumaczy Magdalena Knop, rzecznik prasowy Samodzielnego Publicznego Specjalistycznego Zakładu Opieki Zdrowotnej „Zdroje” w Szczecinie.

U małego pacjenta , 3 tygodnie przed porodem, lekarze wykryli liczne wady wrodzone. Stwierdzono wówczas wrodzoną przepuklinę przeponową, przez którą jelita wpuklały się do klatki piersiowej uciskając płuco i uniemożliwiając oddychanie. U chłopca zdiagnozowano także zwężenie moczowodu z wodonerczem, zaburzenia rozwojowe czaszki i mózgu oraz torbiel w układzie komorowym.

- Od pierwszych chwil życia zespoły różnych specjalistów szpitala „Zdroje” rozpoczęły walkę o życie i zdrowie dziecka, a Michałek okazał się być dzielnym wojownikiem! Pierwsze 4 tygodnie spędził na Oddziale Intensywnej Terapii Noworodka. Już w drugiej dobie po urodzeniu przeszedł pierwszą operację chirurgiczną. W kolejnych miesiącach czekały go następne operacje - trzy urologiczne i trzy neurochirurgiczne. Michaś istotną część swojego życia spędził w szpitalu „Zdroje”, który stał się dla niego niemal drugim domem. Nadal pozostaje pod opieką wielu specjalistów z różnych oddziałów - podkreśla rzeczniczka.

Dwa tygodnie temu Michał przeszedł operację czaszki polegającą na rekonstrukcji fragmentów kości.

- Były miejsca na głowie, gdzie tej czaszki praktycznie nie było. Dochodziło do zrastania szwów czaszki , przez co głowa nie mogła się prawidłowo rozwijać - tłumaczy dr n. med. Marek Lickendorf z Oddziału Klinicznego Neurochirurgii Dziecięcej szpitala „Zdroje”.

Dzięki użytej przez lekarzy technice operacji w głowie Michałka nie pozostaną żadne obce elementy i będzie ona miała naturalny wygląd.

- Już teraz widać zmiany w wyglądzie i w kształcie głowy Michałka - podkreślają rodzice dzielnego pacjenta.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Upalne dni bez stresu. Praktyczne sposoby na zdrowe lato

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński