Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oddaj krew, to nic nie kosztuje. Nawet nie wiesz jak jest potrzebna

Anna Folkman
Anna Folkman
Emil
Emil Archiwum prywatne
Obecnie w centrum krwiodawstwa pilnie potrzeba krwi grupy 0 RhD plus oraz minus a także B RhD minus. Mile widziani są jednak wszyscy dawcy.

Guza mózgu u Emila wykryto w maju tego roku. Przeszedł operację.

- W lipcu przyjechaliśmy do Szczecina na przetoczenie płytek krwi. Okazało się, że brakuje ich w punkcie krwiodawstwa. Ogłosiliśmy apel i dzięki dobrym ludziom po dwóch dniach Emil otrzymał niezbędne płytki krwi - mówi pani Joanna, mama chłopca. - Zrozumieliśmy wtedy wszyscy jak ważna jest krew. Jak ważne jest, by oddawano ją każdego dnia. Prosimy o to. W imieniu swoim i wszystkich innych pacjentów. Tych chorujących i tych, którzy ulegli wypadkom.

Wytworzenie koncentratu krwinek płytkowych jest zabiegiem, w którym konieczny jest dawca danej grupy krwi z odpowiednim poziomem płytek krwi. Porcja terapeutyczna płytek jest pobierana na separatorze. Inną formą jest uzyskanie płytek z krwi pełnej.

- Do wytworzenia jednej porcji terapeutycznej potrzebnych jest 5 dawców. Dla większości biorców płytki pobierane są za pomocą separatora - mówi lek. Ewa Kłosińska, dyrektor RCKiK w Szczecinie. - Może zdarzyć się tak, że nie ma tylu dawców danego dnia, albo zgłaszają się z odpowiednią grupą krwi, jednak poziom płytek krwi nie jest u nich wystarczający. Koncentrat płytkowy pobierany jest na zamówienie indywidualne, dla konkretnego pacjenta i ma on krótki okres ważności - tylko 5 dni. Robimy jednak wszystko, by pozyskać w takich sytuacjach dawców, telefonujemy, rodziny pacjentów też ogłaszają apele. Jeśli chodzi o krew w ogóle, to w czasie wakacji niedobory występują w całym kraju. Nasze stany magazynowe są spore, ale krew jest potrzebna na bieżąco. W czasie wakacji dawcy mają urlopy, a w naszym regionie znajduje się też wielu turystów i niestety dochodzi do wypadków, co zwiększa liczbę przeprowadzanych operacji, zabiegów, w których konieczna jest krew. By ta była dostępna, ktoś musi ją oddać. Nie można jej przecież niczym zastąpić. Dlatego apelujemy do wszystkich, by oddawali krew. Szczególnie teraz, latem. Nigdy jej nie będzie za dużo a nigdy też nie wiemy, kiedy będzie nam samym potrzebna.

By oddać krew nie trzeba jechać do RCKiK w Szczecinie, można krew oddać w mobilnym punkcie - w busie, który dziś np. będzie w Stargardzie. Harmonogram dostępny jest na stronie internetowej RCKiK.

Jak oddać krew?

Trzeba być osobą zdrową, pojawić się w punkcie poboru krwi po lekkim śniadaniu i zabrać ze sobą dokument tożsamości. Przed oddaniem krwi musimy wypełnić ankietę. W ankiecie odpowiada się na pytania dotyczące naszego stanu zdrowia. Trwa to około 10-15 minut. Kolejny etap to wizyta w gabinecie lekarskim. Lekarz weryfikuje dane z ankiety, bada ciśnienie i sprawdza wagę ciała. Następny etap to pierwsze, wstępne oddanie krwi. Czuć tylko delikatne ukłucie igły, to nic nie boli. Tutaj pobierane są pierwsze próbki do badania, z których lekarze zaczerpną informacji o naszym stanie zdrowia. Przy okazji oddawania krwi dowiadujemy się wiele o naszym obecnym stanie zdrowia.

Po wizycie w gabinecie lekarskim czeka nas krótki relaks w małej kawiarence na parterze. Tam dostaniemy napój (np. kawę, herbatę, czy gorącą czekoladę) i wafelka, żeby wzmocnić się po oddaniu próbki i odpocząć przed właściwym oddaniem krwi. Kiedy przychodzi ten moment, układamy się na wygodnym fotelu. Na początku część krwi pobierana jest do kolejnych badań. Dopiero po chwili pobiera się właściwą, najczęściej 450 ml. Trzeba przy tym delikatnie poruszać dłonią. Wszystko trwa zaledwie kilka minut. Po oddaniu krwi należy odpocząć. W kawiarence ponownie możemy napić się, zjeść kanapkę. W nagrodę na każdego czeka też kilka czekolad. Otrzymamy też zwolnienie z pracy w dniu oddania krwi.

Oddana krew jest ponownie badana. Między innymi na choroby wirusowe, takie jak AIDS, czy żółtaczka. Na pojemniku z krwią nie ma już imienia i nazwiska, a jedynie kod kreskowy. Oznaczana jest także grupa krwi.

Przygotowana do wydania krew trafia do chłodni. Może być w taki sposób przechowywana do 42 dni. Płytki nadają się do transfuzji tylko przez pięć dni. Po odwirowaniu z krwi można wydzielić płytki krwi i osocze, które będą mogłyby być przetaczane niezależnie. Szpitale zgłaszają wcześniej zapotrzebowanie na krew. Trafia ona na konkretne oddziały, najczęściej na hematologię i do przeszczepień.

https://gs24.pl/zolnierz-ze-szczecina-oddal-najwiecej-krwi-w-europie-teraz-namawia-do-tego-innych/ar/11742487

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński