Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odbudują pomnik propagatora gimnastyki. Można pomóc pasjonatom historii

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Zbiory Marka Łuczaka, Domena publiczna
To będzie wspólna akcja odbudowy XIX-wiecznego pomnika poświęconego sportowcowi. W sobotę, 11 września na Polanie Harcerskiej spotkają się wszyscy chętni, żeby pomóc w pracach. Trzeba odnaleźć kamienie z pomnika i wnieść na szczyt wzgórza.

- Zapraszam wszystkich chętnych do pomocy przy odbudowie pomnika Friesena przy Polanie Harcerskiej (Głębokie/Osów) o godzinie 10 w sobotę (11 września). Można przyjść samemu, z dziećmi, z rodziną. Pracę zakończymy ogniskiem - zapowiada komisarz dr Marek Łuczak, policjant i historyk. - Podstawę pomnika oraz pozostałości cokołu odnalazłem podczas prac nad książką Warszewo, Osów, Głębokie w 2011 roku. Dwa miesiące temu przeszukaliśmy wzgórze lecz nie odnaleźliśmy tablicy, odkryliśmy natomiast, że kamienie, z których składał się pomnik wraz z resztkami zaprawy wapiennej zalegają dookoła wzgórza. Dlaczego więc nie przywrócić kolejnego miejsca na mapie turystycznej Szczecina i odbudować pomnik propagatora sportu. Po konsultacjach plan odbudowy uzyskał akceptację i zgodę Lasów Miejskich Szczecina.

Szczeciński historyk zapowiada akcję bez względu na pogodę. Pomoc zadeklarowali już wychowankowie z Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii im. św. Brata Alberta w Szczecinie. Uda się odtworzyć granitową tablicę. Zostanie zamontowana w tym samym miejscu co oryginalna, w tłumaczeniu "Ku pamięci Friedricha Friesena ufundowany przez Szczecińskie Towarzystwo Gimnastyczne Friesena. Szczecin 27 września 1897 roku".

Pomnik św. Jadwigi w Szczecinie już gotowy, ale jeszcze zasłonięty

Pomnik św. Jadwigi w Szczecinie już gotowy, choć na razie zasłonięty

Warto się w tym miejscu zastanowić kim był Karl Friedrich Friesen?
Urodził się 25 września 1784 roku w Magdeburgu. Studiował geodezję na Akademii Architektury w Berlinie, następnie zainteresował się edukacją i filozofią, w latach 1806-1811 pracował nad wielkim atlasem Meksyku wraz z Aleksandrem von Humboldtem, od 1810 roku był instruktorem w Instytucie Plamanna, kształcącym według zasad Pestalozziego, w latach 1810-1812 wspólnie z Friedrichem Ludwigiem Jahnem tworzył podstawy niemieckiej gimnastyki. Friesen tymczasowo kierował klubem gimnastycznym w Berlinie, opracował wiele nowych ćwiczeń gimnastycznych i założył jeden z pierwszych niemieckich basenów na berlińskiej Unterbaumbrücke. W 1810 roku wraz z Jahnem założyli tajną organizację Konfederację Niemiecką (Deutscher Bund), której celem było wyzwolenie państw niemieckich spod okupacji francuskiej i zjednoczenia Niemiec.

- W 1812 roku aktywnie przygotowywał powstanie przeciwko Napoleonowi. W 1813 roku, jako adiutant majora Adolfa Wilhelma von Lützow pomagał w organizowaniu korpusów ochotników. Po bitwie pod Kitzen uciekł wraz z poetą Theodorem Körnerem, który zginął w jego ramionach pod Rosenow. Został schwytany przez Francuzów, po klęsce po starciu z wojskami Napoleona. Francuzi rozstrzelali go 16 marca 1814 roku w Lalobbe w Ardenach. W 1843 r. został uroczyście pochowany na cmentarzu wojskowym w Berlinie - wyjaśnia Marek Łuczak.

27 września 1897 roku Towarzystwo gimnastyczne Friesena uczciło jego pamięć ustawiając na szczycie pomnik w formie kopca z kamieni polnych oraz platformę widokową. Na pomniku umieszczono tablicę z inskrypcją: Zum Andenken an / Friedrich Friesen / gewidmet vom / Turneverein Friesen / Stettin / 27.9.97. Po 1945 roku pomnik zniszczono, staczając kamienie tworzące pomnik w dół zbocza. Tablica z inskrypcją zaginęła.

Bądź na bieżąco i obserwuj:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński