Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Od zera do +20 stopni Celsjusza. Wahania pogody nad morzem [ZDJĘCIA]

Joanna Maraszek
Joanna Maraszek
Storm nad Bałtykiem na świnoujskiej plaży w dzielnicy Warszów
Storm nad Bałtykiem na świnoujskiej plaży w dzielnicy Warszów Joanna Maraszek
Ciężkie chmury i porywisty, mroźny wiatr, a następnego dnia +20 stopni Celsjusza i piękne słońce! Pogoda w Świnoujściu szaleje. Od sztormu, po spokojne "gładkie" morze. Skąd te wahania?

Choć stare przysłowie prawi, że "Kwiecień plecień, bo przeplata trochę zimy, trochę lata", takich skoków temperatur, praktycznie z dnia na dzień i o tak ogromnej różnicy temperatur, jeszcze nie odnotowano. Mieszkańcy Świnoujścia już się przyzwyczaili, bo sytuacja trawa od dobrych trzech tygodni, że wychodząc z domu, należy mieć ze sobą dwie wersje garderoby - zimową i letnią. Niestety w tym roku Matka Natura pozbawiła nas, tak zwanego, okresu przejściowego, w czasie którego organizmy mogą przyzwyczajać się do następującej zmiany.

**To wszystko znad Arktyki

Dlaczego tak się dzieje i, czemu jednego dnia możemy się opalać, a następnego musimy zakładać puchowe kurtki? Eksperci wyjaśniają, że to wszystko ma związek ze zmianami, które zachodzą na biegunie północnym. Ocieplenie tego rejonu ma realny wpływ na pogodę w Polsce i nad polskim morzem.

- Wyższe niż zazwyczaj o tej porze roku temperatury atmosfery nad Arktyką spowodowały „poszarpanie na kawałki” wiru polarnego, wielkiego obszaru niskiego ciśnienia nad tym regionem, który jest szczególnie aktywny zimą i definiuje pogodę w tym okresie - pisze Aleksandra Stanisławska na blogu crazynauka.pl. - Rozczłonkowanie wiru polarnego dało dostęp masom powietrza płynącym z niższych szerokości geograficznych, co wywołało olbrzymie odchylenia temperatury w Arktyce: 22 lutego wdarła się tam wielka fala ciepła znad Oceanu Atlantyckiego. Zjawisko, które pozwoliło wejść nad Arktykę fali ciepła, w Polsce i Europie wywołało z kolei falę mrozów, wypychając w nasze rejony mroźne arktyczne powietrze. I dlatego doświadczamy średnio ostrej zimy, z temperaturami sięgającymi -20 oC. Dawniej w podobnej sytuacji mielibyśmy pewnie -30 oC.

Zobacz również:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński