Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Od nowego roku szykuje się nowy dodatek. Dostaniesz 3500 zł. Wystarczy złożyć wniosek 26.02.2024

MS
Wideo
od 16 lat
W 2023 roku Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej uruchomiło kolejny program socjalny. O świadczenie będzie można występować już od 2024 roku. Zyskać można nawet 3,5 tys. złotych. Wyjaśniamy szczegóły programu.

Świadczenie wspierające od 2024 roku

Na początku kwietnia bieżącego roku o świadczeniu poinformowała ówczesna minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. O nowe świadczenie będzie można się ubiegać od 2024 roku. Wszystkie szczegóły w naszej galerii.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Nowe świadczenie dla osób z niepełnosprawnościami

O nowe świadczenie przeznaczone dla osób niepełnosprawnych będzie można ubiegać się już od 2024 roku. W odróżnieniu od funkcjonujących świadczeń takich jak świadczenie pielęgnacyjne czy zasiłek opiekuńczy, świadczenie wspierające będzie trafiało bezpośrednio do osób niepełnosprawnych.

Przed ukończeniem 18. roku życia osoby z niepełnosprawnościami będą otrzymywać świadczenie pielęgnacyjne. Zasady w tym wypadku się nie zmieniają. Oznacza to, że pieniądze będą przysługiwać po uzyskaniu orzeczenia o niepełnosprawności.

3500 zł dla osób niepełnosprawnych

Od 1 stycznia 2024 roku wojewódzkie zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności będą musiały wydać decyzję ustalającą poziom potrzeby wsparcia. Jeżeli ocena potrzeby wsparcia przekroczy 70 punktów w skali do 100 punktów, to osoba taka otrzyma wsparcie finansowe.

Świadczenie wspierające wyniesie od 40 proc. do 220 proc. renty socjalnej brutto. Obecnie wysokość tej renty wynosi 1588,44 zł miesięcznie brutto. To oznacza, że kwota nowego świadczenia wyniesie od 635 zł do 3494 zł miesięcznie brutto, zależnie od oceny w skali potrzeby wsparcia.

Resort publikuje projekt rozporządzenia

Nowy projekt rozporządzenia natomiast ma określić zasady i tryb powoływania członów wojewódzkiego zespołu do spraw ustalania poziomu potrzeby wsparcia. Kandydaci muszą być m.in. fizjoterapeutą, psychologiem, pedagogiem, pracownikiem socjalnym lub pielęgniarzem.

Ujednolicona i ustandaryzowana ma być też ocena poziomu wsparcia. Będzie ona przeprowadzana przy zastosowaniu:

  • formularza w zakresie ustalania poziomu potrzeby wsparcia dla osób zaliczonych do stopnia niepełnosprawności;
  • obserwacji;
  • wywiadu bezpośredniego;
  • oceny funkcjonowania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński