MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Od kiedy Strefa Płatnego Parkowania na szczecińskiej starówce? Znamy szczegóły

Mariusz Parkitny
Mariusz Parkitny
Parkowanie na szczecińskiej starówce ma być tańsze niż do tej pory
Parkowanie na szczecińskiej starówce ma być tańsze niż do tej pory Andrzej Szkocki
Do końca czerwca parkowanie na szczecińskiej starówce będzie bezpłatne. Potem kierowcy będą musieli sięgnąć do portfeli, ale będzie taniej niż do tej pory. Jak to możliwe?

Taki scenariusz ziści się, jeśli za dwa tygodnie radni uchwalą nowe przepisy dotyczące płatnego parkowania w tej części miasta. Na razie gotowe są projekty uchwał. Sprawdziliśmy, co zawierają.

Od 23 marca parkowanie na sześciu ulicach ścisłego centrum jest bezpłatne: Łaziebna, Mariacka, część Tkackiej (od Pl. Żołnierza do Grodzkiej), Staromłyńskiej (od pl. Żołnierza do Końskiego Kieratu), Koński Kierat (od Mariackiej do Farnej), Staromiejskiej (od Grodzkiej do Wyszyńskiego). To efekt wyroku sądu wojewódzkiego, który podważył decyzje urzędników dotyczące organizacji strefy. To na tych ulicach parkowanie było najdroższe - nawet 10 zł za godzinę. I miało uporządkować parkowanie. Po wyroku sądu zamiast porządku mamy niezłe wyścigi kierowców o wolne miejsca,

Strefę Zamieszkania Stare Miasto ma zastąpić Strefa Płatnego Parkowania, czyli ta sama, która obowiązują na pozostałych ulicach w centrum Szczecina. Parkowanie będzie jednak tańsze na starówce niż do tej pory, choć ma obowiązywać strefa A. Pierwsza godzina kosztuje 3,60 zł (druga 4,30 zł, trzecia 5,10 zł, czwarte i kolejne 3,60 zł).

- W związku z tym, że ulice tworzące obszar częściowo likwidowanej Strefy Zamieszkania Stare Miasto znajdują się w ścisłym centrum miasta oraz charakteryzują się znacznym deficytem miejsc parkingowych, w celu zwiększenia na nich rotacji uzasadnione jest włączenie ich w granice Strefy Płatnego Parkowania w Szczecinie. Z uwagi na miejsce oraz ilość parkujących pojazdów, a także na podstawie zebranych doświadczeń oraz przeprowadzonych badań określających zajętość miejsc postojowych, wskazanym jest stworzenie na tym obszarze podstrefy „A” Strefy Płatnego Parkowania w Szczecinie - uzasadnia powstanie SPP, Anna Szotkowska, zastępca prezydenta Szczecina.

Jeśli uchwały wejdą w życie, to SPP na starówce zacznie obowiązywać od 1 lipca. Do tej pory kierowcy parkują za darmo. Mieszkańcy likwidowanej SZSM będą mogli zwrócić niewykorzystane abonamenty. Kierowcy, którzy kupowali bilety w parkometrze, na razie nie mają szans na zwrot gotówki.

- Chodzi o stworzenie możliwości zwrotu osobom, które uznają, że po wyłączeniu sześciu ulic ze Strefy Zamieszkania Stare Miasto, Karta Stare Miasto oferuje mniej korzyści niż oferowała wcześniej, ponieważ zmienił się ekwiwalent karty. Miasto daje możliwość wycofania się z umowy. W projekcie uchwały jest mowa o zwrocie Karty Stare Miasto "przed upływem terminu jej ważności na pisemny wniosek uiszczającego opłatę". Przy czym kwota zwrotu będzie proporcjonalna do niewykorzystanego okresu przysługiwania uprawnienia. Bilety jednorazowe to zupełnie inna sprawa. Zostały wykorzystane a ich wartość (zerowa dzisiaj) w związku z wyłączeniem sześciu ulic się nie zmienia - wyjaśnia Wojciech Jachim z NiOL, miejskiej spółki zarządzającej płatnym parkowaniem w mieście.

Uwaga! Strefa Zamieszkania Stare Miasto pozostanie na tzw. dolnym tarasie, czyli na Podzamczu (ul. Kłodna, Środowa, Sienna, Rynek Sienny, Rynek Nowy, Wielka Odrzańska, części Małej Odrzańskiej od Środowej do Wielka Odrzańska, Opłotki, Osiek, ul. Kurza Stopka oraz Targ Rybny). SZSM pozostanie też na obszarze: Plac Orła Białego, części ul. Koński Kierat od ul. Staromłyńskiej do ul. Mariackiej, części ul. Staromłyńskiej od ul. Koński Kierat do ul. Grodzkiej (ulice wewnętrzne).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dzień Matki. Jak kobiety radzą sobie na rynku pracy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński