MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Od dzisiaj płatne parkowanie na szczecińskiej starówce przez cały tydzień. Są też inne zmiany

Mariusz Parkitny
Mariusz Parkitny
Od środy, 13 kwietnia parkowanie na szczecińskiej starówce będzie płatne przez siedem dni w tygodniu. Ale to nie jedyne zmiany.

Parkowanie płatne nie tylko wydłuży się o dwa dni (do 13 kwietnia było płatne od poniedziałku do piątku), ale będzie też dłuższe w ciągu dnia - w godzinach 8 -22 (do tej pory 8-17).

Chodzi o teren Strefy Zamieszkania Stare Miasto (SZSM) obejmujący część Podzamcza nad Odrą oraz górnego tarasu starówki, wokół placu Orła Białego. Dotyczy ulic Łaziebna, Mariacka, część ul. Tkackiej na odcinku od pl. Żołnierza Polskiego do ul. Grodzkiej, ul. Staromłyńska, Koński Kierat, części Staromiejskiej na odcinku od ul. Grodzkiej do ul. Wyszyńskiego, ul. Kłodna, Środowa, Sienna, Rynek Sienny, Rynek Nowy, Targ Rybny, Wielka Odrzańska, część ul. Małej Odrzańskiej od ul. Środowej do ul. Opłotki, ul. Opłotki, Kurza Stopka, Osiek.

O zmianach informują kierowców tablice z nowymi cennikami oraz regulaminem, a także ulotki z informacjami o nowych godzinach funkcjonowania SZSM, które kierowcy dostają za wycieraczki aut.

Ceny biletów postojowych nie ulegają zmianie.

  • Na górnym tarasie obowiązują dwa podstrefy: w pierwszej godzina kosztuje 10 zł (pierwsze 15 minut 2,50 zł, każde kolejne 3 minuty – 50 gr.),w drugiej 6 zł (pierwsze 15 minut - 1,50 zł, każde kolejne 3 minuty – 30 gr.).
  • Na Podzamczu obowiązuje druga podstrefa, czyli 6 zł za godzinę.

Zmiany w SZSM to efekt tego, co od kilku miesięcy dzieje się na Podzamczu...

Gdy pod koniec ubiegłego roku wprowadzono tam strefę płatne parkowanie, kierowcy chcąc uciec przed wysokimi opłatami, zaczęli parkować na sąsiednich ulicach, blokując dostęp do parkingów dla mieszańców dzielnicy (mają wykupione abonamenty umożliwiające parkowanie "pod oknami"). Jeszcze gorzej było po godz. 17, szczególnie od piątku do niedzieli. Wtedy na Podzamczu pojawiało się dużo więcej aut klientów restauracji i pubów, którzy parkując na Podzamczu do późnych godzin nocnych blokowali miejsca mieszkańcom pobliskich ulic. Podobnie było wokół pl. Orła Białego.

Od jutra wejdzie też kilka innych zmian dotyczących płatnego parkowania.

Jedna dotyczy abonamentów miesięcznych dla firm i instytucji z siedzibą w Szczecinie. Do tej pory mieli prawo do zakupu abonamentu miesięcznego tylko na jeden pojazd, co spotkało się z krytyką, bo często przedsiębiorcy mają kilka aut potrzebnych do prowadzenia działalności. Od środy limit zostanie zniesiony.

Kolejna zmiana dotyczy Strefy Płatnego Parkowania. Z podstrefy A do podstrefy B przechodzą ulice Unisławy (od Wielkopolskiej do Felczaka) oraz Narutowicza (od al. Piastów do Potulickiej). Ponadto SPP powiększy się o ulice Legionów Dąbrowskiego (od Alei Bohaterów Warszawy do ul. Przecznica) oraz Swarożyca (od Parkowej do ul. Szarotki). Wejdą do strefy B.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński