Od 19 lutego będą nowe zasady wydawania paszportów

Redakcja
Udostępnij:
Nowe zasady uproszczą wydanie paszportu dla dziecka.

Już nie trzeba będzie zabierać niemowlaka do biura paszportowego, by złożyć wniosek o wydanie mu paszportu. Dzieci do lat 5 będę teraz otrzymywały paszport tymczasowy na 1 rok i rodzice sami mogą złożyć wniosek w tej sprawie.

Jeśli jednak rodzice wystąpią o wydanie maluchowi zwykłego paszportu (teraz będzie ważny też tylko rok), dziecko musi im towarzyszyć przy składaniu wniosku. To samo dotyczy wszystkich dzieci, które ukończyły 5 lat. Łatwiej będzie też z odbiorem paszportu dla dziecka - może to zrobić jeden z rodziców ( do tej pory dziecko powyżej 13 lat musiało towarzyszyć rodzicom).

Nowością są też przepisy dotyczące postępowania w przypadku zmiany lub sprostowania danych osobowych (imion, nazwiska, daty i miejsce urodzenia, płci i nr PESEL). Mając ważny paszport należy wystąpić o jego wymianę nie później, niż w ciągu 30 dni od daty doręczenia ostatecznej decyzji administracyjnej w sprawie zmiany danych. Za granicą ten termin wynosi 90 dni.

Paszport traci ważność po upływie 60 dni od dnia doręczenia ostatecznej decyzji administracyjnej o zmianie powyższych danych. Za granicą ten termin wynosi 4 miesiące.

Paszport traci też ważność z dniem zawiadomienia o jego utracie, zniszczeniu lub znalezieniu, z dniem zrzeczenia się obywatelstwa polskiego oraz z dniem śmierci jego posiadacza.

Paszporty wydaje wojewoda właściwy ze względu na miejsce stałego pobytu wnioskodawcy. Oznacza to, że np. studiujący na Opolszczyźnie studenci z innych województw czy pracujący, zameldowani u nas na czas określony, muszą o paszport ubiegać się u siebie.

Źródło:19 lutego wchodzą w życie nowe zasady wydawania paszportów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

j
johny
Może czegoś nie zrozumiałem, ale paszport tymczasowy dla dziecka jest na rok, natomiast paszport normalny jest też na rok. Gdyby to był inny kraj można było to uznać za pomyłkę dziennikarską, ale że to zafajdana polska to napewno jest to innowacja mądrych inaczej urzędników.
Przejdź na stronę główną Głos Szczeciński
Dodaj ogłoszenie