Od 1 marca powszechna waloryzacja emerytur i rent 2018. A 105 tys. osób dostanie podwyżki emerytur z rocznym wyrównaniem

AIP
Grzegorz Mehring / Polska Pess
Udostępnij:
Chodzi o tak zwane emerytury przyznane z urzędu. Otrzymuje je aktualnie ok. 105 tys. osób. Od 1 marca br., w ramach waloryzacji świadczeń emerytalno-rentowych wszystkie osoby uprawnione do takiej emerytury dodatkowo dostaną jej wyrównanie za cały rok.

W wyniku nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych od 1 marca 2018 roku – z wyrównaniem od 1 marca 2017 roku – do kwot gwarantowanych świadczeń zostanie podniesionych 105 tys. emerytur z urzędu.

Emerytury przyznane z urzędu przed 1 marca 2017 r. zostaną podwyższone odpowiednio do 1000 zł (w przypadku zamiany renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy) i do 750 zł (w przypadku zamiany renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy). Wysokość emerytury zostanie ustalona z urzędu w najbliższym terminie waloryzacji, a więc od 1 marca 2018 roku z wyrównaniem od 1 marca 2017 roku.

Emeryturę z urzędu przyznaje ZUS osobom pobierającym rentę z tytułu niezdolności do pracy po ukończeniu wieku emerytalnego (60 lat kobieta, 65 lat mężczyzna). Aby otrzymać to świadczenie, nie trzeba skłądać składać wniosku ani podejmować jakichkolwiek innych starań.

WarunkI uzyskania emerytury z urzędu to:osiągnięcie wieku emerytalnego i podleganie ubezpieczeniu społecznemu albo ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym - bez względu na długość okresu ubezpieczenia. ZUS przyznaje emeryturę z urzędu zarówno osobom posiadającym staż niezbędny do przyznania emerytury jak i tym, które odpowiednio długiego stażu nie mają.

Emerytury przyznane z urzędu przed 1 marca 2017 r. zostaną podwyższone odpowiednio do 1 000 zł (w przypadku zamiany renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy) i do 750 zł (w przypadku zamiany renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy).

Wysokość emerytury zostanie ustalona z urzędu w najbliższym terminie waloryzacji, a więc od 1 marca 2018 roku z wyrównaniem od 1 marca 2017 roku.

 
W przypadku emerytury z urzędu przyznanej w zamian za rentę z tytułu całkowitej niezdolności do pracy miesięczny wzrost świadczenia wyniesie 107,44 zł brutto (wyrównanie w skali roku wyniesie 1 289,28 zł), a w przypadku zmiany z renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy 63,25 zł brutto miesięcznie (wyrównanie w skali roku wyniesie 759 złotych).
 
Emerytury przyznane z urzędu po wspomnianej podwyżce – tak jak wszystkie świadczenia – będą waloryzowane od dnia 1 marca 2018 roku.

Jak poinformowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS), w tym roku wskaźnik waloryzacji emerytur i rent ukształtował się na poziomie 102,98 proc. Oznacza to jeden z wyższych wzrostów świadczeń w ostatnich latach.
Przy tej wysokości wskaźnika:
 najniższa emerytura wzrośnie o 29,80 zł, z kwoty 1000 zł do kwoty 1029,80 zł;
 przeciętna emerytura z FUS wzrośnie o ok 67,28 zł, z kwoty 2257,64 zł do kwoty 2324,92;
 przeciętna renta z tytułu niezdolności do pracy z FUS wzrośnie o ok. 47,84 zł, z kwoty 1605,22 zł do kwoty 1653,06 zł;
 przeciętna renta rodzinna z FUS wzrośnie o ok. 57,05 zł, z kwoty 1914,46 zł do kwoty 1971,51 zł.

 

Dodatkowe prawo do minimalnej emerytury

MRPiPS przypomina przy okazji, że od 1 października 2017 roku prawo do minimalnej emerytury zyskały kobiety, mające co najmniej 20 lat stażu pracy. Przed zmianą uprawniający do minimalnej emerytury staż pracy wynosił 22 lata (dla kobiet) i 25 lat (dla mężczyzn).

Strefa Biznesu - Mateusz Żydek o Polskim Ładzie

Wideo

Materiał oryginalny: Od 1 marca powszechna waloryzacja emerytur i rent 2018. A 105 tys. osób dostanie podwyżki emerytur z rocznym wyrównaniem - Strefa Biznesu

Komentarze 10

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

a
anna

Takie podwyżki to upokarzanie starych ludzi. Poprzednia moja podwyżka to 8,00 zł teraz to 30 zł.  Ja na pewno nie będę na nich głosować.Najlepiej niech wszyscy emeryci umrą i będzie spokój. W każdym razie służba zdrowia do tego dąży, Czeka się na wizytę do specjalisty bardzo długo a potem znajoma usłyszała ,,,,,,,,,, już dawno skończyła pani 65 lat więc leczenie w mojej dziedzinie pani nie przysługuje. 

P
Piotr
Jedno dziecko kosztuje 2000 zl trzecie 5 tysiecy a czwarte 300 zł ...nie moze tak być bo wszyscy obywatele sa rowni wiec alimenty mudza byc stale a ze dziecko ma nie policzalna wartość nie godzi sie go spieniężac ...po300 zl na kazde dziecko i od kazdego nastepnego odejmujemy 100 zł
P
Piotr
zad i na ten cias ...dobra zmiana to.na bank afera miesna bedzie....jeno kto zdrowych zmysłach trwał by przy umowie o dzieło i nie wurzucil.by tych umów.z.polski kraj.........człowiek chory psychicznie mówie ci nie zrobił by wszyscy mieli równe aliment po 300 zl.na dziecko a zas jesli dwoje to 500 ....nie mozna dac bogatemu wiekszych bo w ten czas jest to nie zgodne konstytucja bo oobywatele nie sa w tedy równi...a jedna dziecko kosztuje 300 zl a drugie 2000 zł...tak nie wolno.....dziecko nie ma wartości w pieniadzu ma wartość nie policzalna...cale zycir mieszka z.matka wiec jej beda pomagac i taki sposob rozliczania jest bardziej sprawiedliwy...co dziecko to od 300 zł odejmujemy 100 zł mężczyzna nie żeni sie z dziecmi tylko z.kobieta
T
TAK
AMEN
O
Olaf
Niech Was szlaktrafi za to co zgotowaliscie Polakom itd
C
Ciekawski
A co z rewaloryzacja emerytur dla dzialaczy i aktywistow PZPR, ktorzy czesto z narazeniem zycia i zdrowia kladli zreby pad budowe Polski Ludowej. To my umozliwilismy awans spoleczny milionom biednych chlopow przekrztalcajac ich w lumpenproletariat. czyli w biedote miejska. Pamiec ludu krotka jest.
d
dadi

            Pytam gromkim głosem jak to się ma do bardzo wysokich jednorazowych premii.

Obecna waloryzacja to ochłap przedwyborczy.Emeryci to też ludzie mający żołądki i inne zobowiązania z tytułu opłat miesięcznych.

 

            Nie wszyscy emeryci mają amnezję,nas też nauczono pisać i liczyć. Zapamiętamy!

 

dadi z Bydgoszczy 

S
Szymon
Wiedzieliście o tym nowym PIT ZC1B? Podobno można dostać 3 000 zł ulgi na dziecko.
21cm
Formularz PIT ZC1B można znaleźć już w internecie. Dzięki niemu otrzymasz 3 tysiące ulgi na dziecko.
K
Koko
Rozliczysz PIT ZC1B to dostaniesz 3000 ulgi na dziecko.
Dodaj ogłoszenie