- Wśród wielu zadań, które realizujemy, duże znaczenie ma przyjmowanie do służby i szkolenie nowowcielonych żołnierzy – mówi generał brygady Roman Łytkowski, dowódca 12. Brygady Zmechanizowanej – Brygada to ludzie. Najważniejsi są żołnierze, a dobrowolna zasadnicza służba wojskowa jest głównym źródłem naboru do służby zawodowej. Pomimo, że na szkoleniu podstawowym - z perspektywy doświadczonego żołnierza - uczymy rzeczy stosunkowo prostych, to podchodzimy do tego bardzo poważnie, bo dotyczy tych, którzy mają stanowić o naszej sile w niedalekiej przyszłości. Chcemy też, aby to szkolenie było jak najbardziej atrakcyjne, bo mamy do czynienia z osobami, które przyszły tu na ochotnika, a nie aby to "odbębnić". Oni są wymagający, a to mobilizuje.
Największym zainteresowaniem wśród ochotników cieszą się zajęcia z taktyki, które instruktorzy Błękitnej Brygady prowadzą bardzo ciekawie i dynamicznie z użyciem elementów pozoracji. Chwalą sobie również codzienny rozruch fizyczny oraz zajęcia z wychowania fizycznego.
- Nudy na szkoleniu nie ma. – mówi mjr Łukasz Solecki zastępca Komendanta Ośrodka Szkolenia Podstawowego DZSW w 12 Brygadzie - Program podstawowego szkolenia jest krótki, ale bardzo intensywny. Widzimy przez to duże zaangażowanie ochotników, ale i również skupienie na elementach specjalistycznych, a szczególnie na strzelaniu.
Za przeprowadzenie tej edycji szkolenia odpowiedzialni są głównie żołnierze zawodowi z dywizjonu przeciwlotniczego Błękitnej Brygady, którzy swoją wiedzę i doświadczenie, starają się jak najprościej przekazać ochotnikom, tak by pozytywnie zdali egzamin kończący. Już niedługo – 3 czerwca najważniejszy moment dla wszystkich szkolonych – uroczysta przysięga wojskowa.
- Od momentu wejścia w życie ustawy o Obronie Ojczyzny, to już czwarta edycja szkolenia podstawowego ochotników Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej realizowana w 12. Brygadzie Zmechanizowanej. Do tej pory przeszkoliliśmy już prawie 500 ochotników - wyjaśnia kapitan Irena Paczek-Krawczak.
Błękitna Brygada z sukcesem przeszkoliła również ochotników klas mundurowych, którzy skorzystali z dostosowanego do nich programu 12-dniowego szkolenia w ramach DZSW. Cały czas trwają też 11-miesięczne szkolenia specjalistyczne żołnierzy, którzy po złożeniu przysięgi wojskowej wyrazili chęć dalszego rozwoju w Wojsku Polskim w ramach konkretnych stanowisk wojskowych.
Zasadzki, walka w bliskim kontakcie i przetrwanie w nieznany...
Marlena Maląg o programach dla seniorów - iPolitycznie plus
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?