Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Obywatele chcą większej dostępności broni palnej

Rozmawiał Oskar Masternak
fot. Oskar Masternak
Z mecenasem Andrzejem Turczynem, prezesem ROMB o zmianie ustawy o broni palnej i amunicji

Jakie są ogólne założenia projektu nowej ustawy o broni i amunicji, pod którym razem z partią Korwin zaczynacie zbierać podpisy?

Przede wszystkim chcemy zracjonalizować dostęp do broni palnej w Polsce. W niektórych elementach chcemy zaostrzyć dostęp do broni, a tam gdzie trzeba, to zliberalizować go. Chcemy stworzyć mądry system. Wraz z większym stażem posiadania pozwolenia na broń, będzie wzrastała możliwość posiadania nowych rodzajów broni.

Jakie stopnie zaawansowania przewiduje ten projekt?

Na początku każdy chętny otrzyma „obywatelską kartę broni”, która będzie wydawana na broń bocznego zapłonu (tzw. kbks-y) oraz broń gładkolufową. Takie pozwolenie będzie mógł otrzymać każdy pełnoletni, niekarany i zdrowy psychicznie Polak. Oczywiście nie będzie mógł nosić takiej załadowanej broni przy sobie, ale będzie mógł korzystać z niej na strzelnicy. Z upływem czasu, po trzech latach będzie można uzyskać pozwolenie podstawowe, na szerszą kategorię broni palnej. Przy następnym stopniu, tzw. pozwoleniu rozszerzonym, będą organizowane testy z umiejętności posługiwania się bronią.

Dlaczego chcecie zmienić obowiązujące przepisy?

W tym projekcie chcemy nawiązać do europejskich standardów, a nie do postkomunistycznej ustawy. Dawniej prawo posiadania broni było przywilejem nadawanym przez władze spolegliwym obywatelom. Przecież część z obecnych posłów była kryminalistami, którzy sprzeciwiali się panującej dawniej władzy komunistycznej. Każda władza ma możliwość zrobienia z obywatela przestępcy. W Europie przewidziano takie zachowania władzy i nie wydaje się tam pozwoleń na broń ludziom, którzy stanowią niebezpieczeństwo dla siebie, porządku i bezpieczeństwa publicznego czyli została skazana za przestępstwo z użyciem przemocy i my w tym kierunku idziemy.

Jakie jest zapotrzebowanie społeczne na posiadanie broni?

Moim zdaniem jest bardzo duże. Z roku na rok przyrost pozwoleń na broń kolekcjonerską wynosi sto procent. Taka sytuacja powtarza się już od dwóch lat. To o czymś świadczy. Podobnie jest z pozwoleniami na broń sportową. Zmienia się struktura posiadaczy broni. Dotychczas broń była przewidziana dla komunistycznej elity PRL-u i taki stan został zakonserwowany niemalże do 2011 roku. Jesteśmy teraz w okresie przejściowym. Obecne procedury obowiązują od pięciu lat, o czym niewielu obywateli wie. Rozwija się dyskusja społeczna, która obejmuje coraz szersze kręgi. W tej chwili, po raz pierwszy w powojennej historii Polski, mamy sytuację, w której dyskusja obywateli znalazła się w gabinetach rządzących. W MSWiA prowadzone są konsultacje nad naszym projektem. Taka sytuacja jest ewenementem w najnowszej historii Polski.

Wokół zwiększenia dostępu do broni istnieje wiele stereotypów. Czy nie zwiększy ono liczby przestępstw z użyciem broni palnej?

Jednym z celów naszego stowarzyszenia jest właśnie walka z tymi stereotypami. Przede wszystkim edukujemy społeczeństwo. Wzrost liczby pozwoleń na broń nie idzie w parze z liczbą wypadków i przestępstw z jej udziałem. Każdy kto posiada pozwolenie na broń jest skontrolowany. To ja o takiej osobie mogę powiedzieć, że nie jest pijakiem, nie jest narkomanem, poprawnie funkcjonuje psychologicznie, nie jest karany, podlega kontrolom policyjnym. Mogę to powiedzieć o każdej osobie, nawet o tej, której nie znam. W obecnej ustawie, jak i tej przez nas planowanej obostrzenia są na tyle wysokie, że absolutnie nie można mówić o takim zjawisku, jak wzrost przestępczości z udziałem broni palnej. W Polsce nie istnieją przestępcy, którzy dokonali swoich czynów z udziałem legalnie posiadanej broni palnej. Statystycznie nie istnieją.

mec. Andrzej Turczyn, Ruch Obywatelski Miłośników Broni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński