Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Obrady sejmiku z protestami w tle

mdr
Andrzej Szkocki
Sejmik przyjął uchwałę o Programie Ochrony Powietrza dla Szczecinka. Przed rozpoczęciem obrad przed gmachem sejmiku protestowali przeciwko uchwale mieszkańcy miasta. Twierdzili, że POP jest nierzetelny, bo sporządzony w 2007 r., a od tego czasu wiele się zmieniło i to na niekorzyść mieszkańców. WIOŚ oraz przedstawiciel Kronospanu odpierają zarzuty, jako bezpodstawne. Uchwalono też uchwałę o zagrożeniu gospodarki morskiej regionu.

- To jest bubel, nie program - mówi Jacek Pawłowicz ze Szczecinka. - Obarcza się w nim odpowiedzialnością za trucie mieszkańców miasta, podczas gdy "Kronospan" w ogóle jest pomijana.

Na transparentach wymowne zdjęcia kominów domków jednorodzinnych, z których leci normalny dym i kominów firmy "Kronospan", producenta płyt i wyrobów drewnopodobnych, z których buchają w niebo czarne chmury. Skandowali hasła: "Każdy ma prawo do czystego powietrza", "Dbacie o obcy koncern, a zaniedbujecie mieszkańców", "Radni, opamiętajcie się".

Sceptyczny wobec POP jest też Jerzy Dudź, były radny sejmiku poprzedniej kadencji, a obecnie radny powiatu szczecineckiego. Wysłał do radnych sejmiku obszerne pismo, w którym udowadnia, że POP nie różni się zasadniczo od poprzedniego, który po krytyce wycofany został w poprzedniej kadencji przez wicemarszałka Jana Krawczuka.

- Dane wykorzystane w obecnej wersji programu są nieaktualne - mówi Jerzy Dudź. - Podano w nim przekroczenie benzo(a)pirenu, rakotwórczej substancji w powietrzu, z 2007 r., gdy wynosiło ono 3,8 ng/m3. Pominięto natomiast dane z 2008 r., gdy jego poziom wynosił już 4,8 ng/m3 i z 2009 r., gdy wzrósł do 8,2 ng/m3.

Mimo padających argumentów za i przeciw, radni 17 głosami (11 - przeciw, 1- wstrzymał się od głosu) przegłosowali POP. W obradach sejmiku nie wzięli udziału przedstawiciele Kronospanu. Był jednak rzecznik firmy Rafał Bernasiński.

- Wielokrotnie badano emisje Kronospanu - mówi. - Stwierdzono znikomą emisję benzo(a)pirenu, na poziomie błędu pomiarowego. Nie nasza więc firma zatruwa powietrze w Szczecinku.

Podobną opinię wyraził Andrzej Miluch, szef Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Inspektorat badał Kronospan i nie stwierdził emisji przekraczających normy.

Radni sejmik niemal jednogłośnie (24 - za, 1 - wstrzymujący się) podjęli też bardzo ważną dla regionu uchwałę o zagrożeniu gospodarki morskiej. W uchwale radni zwrócili się do Ministra Skarbu oraz Agencji Rozwoju Przemysłu o "podjecie skutecznych działań, mających na celu efektywną realizację ratunkowego programu restrukturyzacyjnego Szczecińskiej Stoczni Remontowej "Gryfia" S.A.". Sejmik zadeklarował pełne wsparcie dla działań długofalowych na rzecz wzmocnienia gospodarki morskiej regionu. Zwrócono też uwagę na zagrożenia dla portów w Szczecinie i Świnoujściu ze strony budowanego rurociągu Nord Stream.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński