Obligacje oszczędnościowe Skarbu Państwa. Warto kupić w kwietniu?

Zbigniew Biskupski AIP
Bartek Syta / Polska Press
Udostępnij:
W kwietniowej ofercie obligacji oszczędnościowych emitowanych przez Ministra Finansów oprocentowanie dwóch rodzajów najpopularniejszych wynosi: obligacji stałoprocentowych trzymiesięcznych 1,50 proc. w skali roku, a dwuletnich papierów skarbowych 2,10 proc. Nie jest to dużo, ale i tak więcej niż można otrzymać na porównywalnych lokatach w banku. A ponieważ według ekspertów w perspektywie dwóch najbliższych lat - a może i dłużej, lokaty bankowe zarobić nie dadzą, może zastosować się do powiedzenia: jak się nie ma co się lubi, to się lubi co się ma?

Pozostałe obligacje w pierwszym okresie odsetkowym oprocentowane są odpowiednio: 2,20 proc. dla 3-latek, 2,40 proc. dla 4-latek oraz 2,70 proc. dla 10-latek. 6- i 12-letnie obligacje rodzinne przeznaczone dla beneficjentów programu „Rodzina 500 plus" oprocentowane są odpowiednio 2,80 proc. i 3,20 proc. w pierwszym roku oszczędzania.

Przeczytaj koniecznie!

Nowy kodeks pracy 2018: ta zmiana przebija wszystkie. Nie odmówisz pracy w godzinach nadliczbowych, ale nie dostaniesz za nie pieniędzy z pensją. Chcesz poznać wszystkie szczegóły tego bijącego pracownika po kieszeni rozwiązania, kliknij po prostu w ten tekst

Trzeba przy tym pamiętać, że Dla papierów 3-letnich oprocentowanie wyliczane jest co pół roku w oparciu o wartość sześciomiesięcznej stopy procentowej, po której banki pożyczają sobie pieniądze. W przypadku obligacji 4-letnich oprocentowanie ulega zmianie co roku i jest wyliczane na podstawie sumy wskaźnika inflacji z ostatnich 12 miesięcy oraz marży – utrzymanej na poziomie 1,25 proc.. Ten sam mechanizm, co dla 4-letnich, obowiązuje w przypadku obligacji 10-letnich. Dla papierów skarbowych o najdłuższym horyzoncie czasowym wyższa jest jednak wysokość marży, która wynosi 1,50 proc..

Oprocentowanie obligacji rodzinnych, ulega zmianie co roku i jest wyliczane na podstawie sumy wskaźnika inflacji z ostatnich 12 miesięcy oraz preferencyjnej marży wynoszącej 1,75 proc. dla obligacji 6-letnich oraz 2,00 proc. dla 12-letnich.

"Zainteresowanie obligacjami oszczędnościowymi wciąż rośnie. Luty był kolejnym miesiącem ich rekordowej sprzedaży, która przekroczyła 1 mld zł. Ten wynik pokazuje, że nabywcy indywidualni uznają obligacje oszczędnościowe za atrakcyjną formę pomnażania środków. Warunki kwietniowej oferty pozostały niezmienione w stosunku do marca. Klienci indywidualni będą mogli nabyć obligacje z oprocentowaniem od 1,50 proc. do 2,70 proc. w pierwszym okresie odsetkowym. Beneficjenci programu Rodzina 500+ mogą kupić obligacje sześcioletnie z oprocentowaniem w wysokości 2,80 proc., a dwunastoletnie 3,20 proc. w pierwszym roku oszczędzania" – komentuje podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów Piotr Nowak.

Gdzie kupić obligacje oszczędnościowe Skarbu Państwa?

Obligacje Skarbu Państwa można kupić:
1) przez Internet w serwisie www.obligacjeskarbowe.pl,
2) w oddziałach PKO Banku Polskiego oraz Punktach Obsługi Klientów Domu Maklerskiego PKO Banku Polskiego,
3) przez telefon: dzwoniąc pod numer 801 310 210, w godzinach od 8 do 20, bądź +48 81 535 66 55 dla połączeń z telefonów komórkowych i z zagranicy,
4) poprzez konto Inteligo.

PRZECZYTAJ, BO WARTO:

Kupujemy coraz bardziej zaawansowane i coraz bardziej specjalistyczne rowery. Cena zeszła na dalszy plan

Pracować w nadgodzinach będziesz musiał, ale nie za pieniądze – trafią one na specjalne konto

Koniec z urlopem na żądanie. Każdą zarobioną złotówką będziesz musiał podzielić się z ZUS.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rośnie poczucie zagrożenia cyberprzestępczością

Wideo

Materiał oryginalny: Obligacje oszczędnościowe Skarbu Państwa. Warto kupić w kwietniu? - Strefa Biznesu

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Głos Szczeciński
Dodaj ogłoszenie