- Po raz kolejny resort kultury i dziedzictwa narodowego organizuje wraz z Biurem Programu Niepodległa obchody rocznicy odzyskania przez Polskę państwowości – mówił wicepremier Piotr Gliński, podczas swojego wystąpienia w Łazienkach Królewskich.
Dodał, że planowane działania dotyczą kilkudziesięciu wydarzeń, w które angażuje się bardzo wiele podmiotów.
Jak wyjaśnił, jednym z takich wydarzeń jest „Niepodległa do hymnu”, czyli akcja wspólnego śpiewania hymnu, w którą zaangażują się również sportowcy. - Stąd obecność tutaj z nami Tomasza Majewskiego – mówił, wskazując na lekkoatletę, specjalizującego się w pchnięciu kulą.
Wicepremier dodał, że wśród planowanych wydarzeń jest także Festiwal "Niepodległa" na Krakowskim Przedmieściu czy koncert w Teatrze Narodowym pt. „Chopin, Norwid, Niemen”.
- Warto także wspomnieć, że przygotowaliśmy dwa nowe filmy dokumentalne: poświęcony Tadeuszowi Kościuszce oraz „Rzeczypospolita Nieodbudowana”, której pierwszy odcinek będzie dotyczył Pałacu Saskiego – wymieniał minister.
Podkreślił, że „ciągle jesteśmy w czasie obchodów stulecia odzyskania niepodległości”. - Te obchody są długoletnie. Wszystkich serdecznie zapraszamy do udziału w planowanych wydarzeniach. Dzięki nim będziemy mogli być razem i stać się jednym narodem – mówił minister kultury.
Darmowy Listopad w Rezydencjach Królewskich
Z kolei we wtorek Piotr Gliński zapowiedział odbywającą się już po raz dziesiąty akcję „Darmowy Listopad w rezydencjach królewskich”, która ma na celu zwiększenie dostępności polskich zbiorów muzealnych oraz promocję rezydencji polskich monarchów. Jest ona jednym z najważniejszych wydarzeń kulturalnych organizowanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. - Jest to bardzo ważne wydarzenie z uwagi na jego rangę promocyjną, edukacyjną, poznawczą. Chcemy, żeby polska kultura była dostępna w jak najszerszym zakresie dla każdego. Możliwość darmowego korzystania z kontaktu ze zbiorami najważniejszych polskich muzeów, rezydencji królewskich jest rzeczą pierwszoplanową – zaznaczył wicepremier.
W ramach akcji wszyscy chętni – dzieci, młodzież i dorośli – mogą skorzystać z bezpłatnego zwiedzania wystaw stałych i czasowych, a także wziąć udział w specjalnych wydarzeniach – spotkaniach, wykładach, konferencjach i warsztatach. Ponadto dzieci i młodzież oraz grupy szkolne będą mogły skorzystać z darmowych lekcji muzealnych oraz prezentacji online.
W tym roku w akcji bierze udział aż osiem rezydencji królewskich – Zamek Królewski w Warszawie, Zamek Królewski na Wawelu, Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, Muzeum Zamkowe w Malborku, Muzeum Narodowe w Poznaniu (oddział Muzeum Sztuk Użytkowych), Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka w Wieliczce i Muzeum Okręgowe w Sandomierzu. Wszystkie rezydencje przygotowały bogatą i niezwykle ciekawą ofertę dla zwiedzających.