Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oaza w Tylmanowej - "Biuro Obrony Praw Dziecka" podejrzane o popełnienie przestępstwa

Piotr Kobyliński
Piotr Kobyliński
Jeden z kościołów w Tylmanowej, zdjęcie ilustracyjne
Jeden z kościołów w Tylmanowej, zdjęcie ilustracyjne Fot: facebook.com/Parafia-Tylmanowa-Parafia-rzymskokatolicka-pw-Św-Mikołaja-422447514435953
Na początku sierpnia światło dzienne ujrzała sprawa związana z wyjazdem oazowym do Tylmanowej w pow. nowotarskim i “Biurem Obrony Praw Dziecka”, pozarządową organizacją, która zaatakowała organizatorów twierdząc, że na wyjeździe tym doszło do naruszenia „godności młodzieży poprzez wiązanie im rąk”. Biuro to, które było wcześniej nieznane, złożyło w tej sprawie zawiadomienie do prokuratury w Łodzi. Teraz jednak zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa wpłynęło przeciwko organizacji.

Po nagłośnieniu sprawy przez biuro, organizatorzy wyjazdu potwierdzili, że takie zajęcia się odbyły. Tłumaczyli, że były one związane z tematem przewodnim rekolekcji, czyli niewolą. Miały one zademonstrować młodzieży, czym ona jest. Zaznaczono, że młodzież uczestniczyła w zajęciach dobrowolnie i nikt nie zgłaszał, że czuł w czasie zajęć dyskomfort.

W związku z tą kwestią, pełnomocnik Rządu ds. Praw Człowieka, wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł złożył do Prokuratury Okręgowej w Warszawie zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa z art. 194 i art. 238 Kodeksu karnego przez stowarzyszenie „Biuro Obrony Praw Dziecka”. Podejrzenie to dotyczy dyskryminowania uczestników obozu „Oaza Nowego Życia” oraz zawiadomienie organów ściągania o przestępstwie, choć organizatorzy oazy go nie popełnili.

Jak napisał wiceminister sprawiedliwości, wśród podstawowych praw gwarantowanych przez Konstytucję RP i prawo międzynarodowe jest wolność wyznania. Zapewnia ona mieszkańcom naszego kraju swobodne wykonywanie obrzędów i praktyk religijnych. Prawo to dotyczy też wyznawców religii rzymsko-katolickiej, której wierni stanowią zdecydowaną większość obywateli Polski. Także z orzecznictwa Europejskiego Trybunału Praw Człowieka wynika, że na państwie ciąży obowiązek zapewnienia pokojowego współistnienia wszystkich religii oraz osób nieutożsamiających się z żadną religią.

Praktyki o charakterze symbolicznym

Tradycja katolicka od wieków wprowadza liczne obrzędy i praktyki o charakterze symbolicznym. Są wśród nich towarzyszące modlitwie i refleksji nad prawdami wiary inscenizacje teatralne w formie pantomim - część ruchu oazowego. Polegają one m.in. na dobrowolnym wiązaniu rąk uczestnikom spotkania, co ma symbolicznie obrazować więzy grzechu, ograniczające swobodę człowieka.

Tak było na obozie w Tylmanowej, gdzie w sierpniu br. odbywały się rekolekcje oazowe dla młodzieży, organizowane przez Ruch Światło-Życie Archidiecezji Łódzkiej. Wiązanie podczas rekolekcji rąk miało symbolizować zniewolenie grzechem, z którym należy walczyć. Wtedy „Biuro Obrony Praw Dziecka” rozpowszechniło nieprawdziwe informacje na temat rekolekcji oraz zawiadomiło prokuraturę, zarzucając organizatorom znęcanie się nad dziećmi.

Te zarzuty to w rzeczywistości dyskryminowanie wiernych, a także odzieranie z godności uczestników i organizatorów oazy – twierdzi w zawiadomieniu Pełnomocnik Rządu ds. Praw Człowieka. Dodaje, że uznanie praktyk religijnych za praktyki kryminalne wywiera też bardzo zły wpływ na psychikę dzieci. Wytwarza wśród nich i ich rodziców poczucie lęku. Rodzice obawiać się mogą bowiem, że będą pociągnięci do odpowiedzialności za udział w legalnych, szanowanych praktykach religijnych.

Źródło: Ministerstwo Sprawiedliwości

mac

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Oaza w Tylmanowej - "Biuro Obrony Praw Dziecka" podejrzane o popełnienie przestępstwa - Portal i.pl

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński