Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

O sylwestrowym kacu

opr. Piotr Jasina, 31 grudnia 2005 r.
Odczucia ludzi będących na kacu są dość podobne. Kac w Nowy Rok po szampańskiej nocy jest prawie pewny.

Kacowi zwykle towarzyszy ból głowy. Jest przenikliwy, przygłuszający, bardzo trudno się go pozbyć.

Ale oprócz bólu głowy, mogą nas na kacu dotknąć mdłości, ból brzucha, drżenie rąk i całego ciała, nadwrażliwość na światło, dźwięk, brak możliwości koncentracji, zmęczenie połączone często z niemożliwością zaśnięcia. Mówiąc poetycko - kac to bolesny wrzask organizmu.

Jak powstaje

Kac spowodowany jest nie tylko działaniem alkoholu, również produktów jego rozkładu. Alkohol po dotarciu do wątroby ulega rozkładowi na rozmaite czynniki, nierzadko bardziej szkodliwe niż on sam. Co więcej, rzadko piejmy sam alkohol (etyl), przeważnie jest on skażony dodatkowymi substancjami powstałymi podczas fermentacji, barwienia i aromatyzacji. Są one bardzo toksyczne; wywołują przygnębienie, stres, nudności.

Kardynalne zasady uniknięcia kaca

1. Nie pij na pusty żołądek. Najpierw zjedz coś tłustego, co wyścieli żołądek.

2. Zakąszaj i zapijaj. Im więcej zjesz, tym lepiej. Unikaj napojów gazowanych - bąbelki przyśpieszają wchłanianie alkoholu. Nie jedz chipsów - podrażniają żołądek.

3. Przed pijaństwem zażyj dużo witamin, kilka tabletek węgla (aptecznego!), wypij sporo napojów.

4. Nie mieszaj. Różne rodzaje alkoholu potęgują nawzajem swoje działanie. Szczególnie zabójcza jest sylwestrowa kombinacja szampana i wódki.

5. Uważaj na leki. Wiele lekarstw wchodzi w nieprzewidywalny interakcje z alkoholem, zwłaszcza antybiotyki, środki psychotropowe, leki na ciśnienie krwi itp. Po takich mieszankach możesz obudzić się nie tylko na kacu, ale i w szpitalu.

6. Nie pij "jaboli" czy rozrobionego spirytusu z bazaru. Im tańszy alkohol, tym gorzej oczyszczony i bardziej kacotwórczy.

7. Pij powoli. Zupełnie inne działanie ma ćwiartka wypita w ciągu godziny, niż pochłonięta w 20 minut. Przy szybkim piciu możesz w ogóle nie zauważyć efektu, później będzie on zdwojony.

8. Plan awaryjny. Jeśli nie stosowałeś się do powyższych zasad, wypiłeś za dużo i obawiasz się, że rano będzie źle, połknij witaminki, weź węgiel, napij się ile tylko możesz wody lub soku i idź spać!

Leczenie

* Listek laurowy może nas wyleczyć z tzw. narodowego chuchu na kacu. Należy wziąć do ust listek laurowy i ssać go, aż zmięknie.

* Pomagają witaminy, ale w ilościach czterokrotnie większych niż zwykle. Organizm na kacu jest bowiem z witamin wypłukany.

* Soda oczyszczona pomoże w przypadku rewolucji w żołądku i silnej zgagi.

* Aspiryna oryginalna lub polopiryna, alka-Prim i inne środki z kwasem acetylosalicylowym pomogą na ból głowy, ewentualnie na kłopoty z wątrobą.

* Węgiel (4-6 tabletek) - neutralizuje trucizny w żołądku, wiążę je o osłania żołądek. Uwaga - brykiety z grilla nie nadają się!

* Z płynów polecamy wodę letnią, niegazowaną, soki owocowe (pomarańczowy, pomidorowy), gorzką herbatę. Pomogą na odwodniony organizm - alkohol bowiem nie tylko suszy, ale działa moczopędnie. Woda jest neutralna, soki dostarczają witamin a herbata ukoi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński