Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

O leczeniu i profilaktyce

Ilona Stec
Od września pacjenci diabetologiczni mają dodatkową możliwość uzyskania porady na temat cukrzycy. Do dyspozycji są centra edukacyjne i infolinia.

Firma Lilly, prowadząca w Polsce Cukrzycowe Centra Edukacji, uruchomiła specjalną bezpłatną Infolinię Edukacyjną. We wtorki i czwartki pod numerem telefonu 801 388 008 będą dyżurowały wykwalifikowane pielęgniarki edukacyjne, które udzielą wszelkich informacji o cukrzycy.
Cukrzyca należy do chorób cywilizacyjnych. Liczba chorych stale rośnie. Oprócz terapii, wszyscy wymagają bieżącej edukacji.

Ponad trzy lata temu w ramach otwartego, bezpłatnego programu służącego edukowaniu pacjentów diabetologicznych i ich bliskich, powstały w całej Polsce Cukrzycowe Centra Edukacji Lilly nazywane w skrócie cCEL. Niemal wszystkie czynne są w poniedziałki, środy i piątki od godz. 15 do 18. Z pomocy wykwalifikowanych pielęgniarek, które w nich pracują, może skorzystać każda osoba chora cukrzycę lub mająca w swoim otoczeniu osoby chore, a także każdy zainteresowany tym problemem.

Jednak uwaga! Pielęgniarki w trakcie spotkań edukacyjnych nie udzielają informacji medycznych i nie wykonują badań. Radzą natomiast, jak prawidłowo się odżywiać, podpowiadają, jak komponować zdrowe posiłki.
Pomagają także dobrać odpowiednią formę ruchu, uczą metod samokontroli poziomu cukru. Wielu pacjentów do ośrodków cCEL kierują lekarze.
Jednym z nielicznych - niestety - działających w województwie zachodniopomorskim jest Cukrzycowe Centrum Edukacji Lilly w koszalińskiej "Poliklinice". Od trzech lat prowadzi je Zofia Kicio, magister pielęgniarstwa, która na co dzień pracuje w Poradni Promocji Zdrowia "Polikliniki".

- Każda osoba, która potrzebuje informacji o cukrzycy, o leczeniu tej choroby, o profilaktyce, zdrowym odżywianiu zawsze może zgłosić się tu po poradę, informację. - mówi Zofia Kicio. Dyżury - tak jak większość edukatorów pracujących w ośrodkach cCEL - pełni trzy razy w tygodniu - w poniedziałki, środy i piątki po południu , od godz. 15 do 18. Pacjentów jej nie brakuje. Z porad i konsultacji koszalińskiej edukatorki korzysta co miesiąc około 200 osób.
Wielu pacjentów ma także Cukrzycowe Centrum Edukacji Lilly w Stargardzie Szczecińskim - jedyne w zachodniej części województwa. Podczas każdego dyżuru zgłasza się tu po najróżniejsze porady od kilkunastu do ponad 20 osób.
- Przyjeżdżają pacjenci nawet ze Szczecina - mówi Elżbieta Drobik, pielęgniarka, która od trzech lat pracuje w stargardzkim ośrodku cCEL. Tu również konsultacje udzielane są przez trzy dni w tygodniu, w tych samych co wszędzie, popołudniowych godzinach.
W poniedziałki i środy (od godz. 15 do 18) czynny jest punkt cCEL w Kołobrzegu.
W województwie pomorskim, w Słupsku i okolicznych miastach ośrodka cCEL, niestety, nie ma...
Osobom, które mają problem z dotarciem do Cukrzycowego Centrum Edukacji i nie mogą bezpośrednio skorzystać z konsultacji, kontakt z tzw. edukatorem i dostęp do niezbędnych informacji na pewno ułatwi uruchomiona od 1 września Infolinia Edukacyjna.

GDZIE SZUKAĆ?
Koszalin - "Poliklinika" (ZOZ MSWiA) ul. Szpitalna 2, .pokój nr 113 , tel. 94 347 16 67.
Kołobrzeg - Pomorskie Centrum Medyczne, Aleja Kolejowa 1.
Stargard Szczeciński - NZOZ "Zachód", os. Zachód A 17
Więcej informacji na stronach: www.lilly.pl lub www.ccel.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński