MKTG SR - pasek na kartach artykułów

O której godzinie kłaść się spać, aby być zdrowym i wypoczętym? Ta pora jest najlepsza na zaśnięcie. Potwierdzają to badania

Gabriela Fedyk
Gabriela Fedyk
Kliknij i zobacz galerię oraz poznaj sposoby, żeby zasypiać o właściwej porze. Przesuwaj zdjęcia w prawo albo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.
Kliknij i zobacz galerię oraz poznaj sposoby, żeby zasypiać o właściwej porze. Przesuwaj zdjęcia w prawo albo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE. user18526052/freepik
Sen jest jedną z trzech najważniejszych funkcji życiowych. Obok jedzenia i picia musimy dostarczać naszemu organizmowi nocny wypoczynek. Poranne ptaszki i nocne marki zazwyczaj mają inną porę kładzenia się spać i wstawania. Jaka jest idealna godzina na pójście do łóżka? Naukowcy określili dokładną porę. Podpowiadamy, jak ważna jest rutyna snu, a także ćwiczenia i jedzenie w odpowiednim czasie, by móc spać lepiej.

Spis treści

Kiedy jest najzdrowszy sen? Najlepsza pora na zaśnięcie

Czy istnieje idealna pora na zaśnięcie? Okazuje się, że tak. Naukowcy twierdzą, że pora położenia się do łóżka wpływa na zdrowie serca. Przeprowadzone w Wielkiej Brytanii badania jako najlepszy czas na początek nocnego odpoczynku wskazują między 22 a 23 godziną.

– Nasze badanie wskazuje, że optymalny czas na pójście spać jest w określonym punkcie 24-godzinnego cyklu organizmu, a odchylenia mogą być szkodliwe dla zdrowia – czytamy w oświadczeniu prasowym dr. Davida Plansa, autora badania i starszego wykładowcy w dziedzinie neurobiologii organizacyjnej na Uniwersytecie w Exeter.

Poza najlepszym czasem badacze wskazali też ten najbardziej ryzykowny dla naszego zdrowia – po północy. Jest to spowodowane tym, że zmniejsza się prawdopodobieństwo zobaczenia porannego światła, które resetuje zegar naszego ciała.

– Ciało ma 24-godzinny wewnętrzny zegar, zwany rytmem okołodobowym, który pomaga regulować fizyczne i psychiczne funkcje. Chociaż nie możemy wnioskować o związku przyczynowym z naszego badania, wyniki sugerują, że wczesne lub późne godziny snu mogą zwiększyć prawdopodobieństwo zakłócenia zegara ciała z niekorzystnymi konsekwencjami dla zdrowia sercowo-naczyniowego – wyjaśniał dr Plans.

Co ciekawe, czas rozpoczęcia snu może się również przyczynić do dobrego stanu zdrowia układu krążenia. Z kolei zbyt wczesne lub zbyt późne pójście spać zwiększa ryzyko rozwoju chorób sercowo-naczyniowych.

– Osoby źle sypiające z jakiegokolwiek powodu żyją krócej – mówi dr Thomas Kilkenny, dyrektor medycyny snu ze Szpitala Uniwersyteckiego Staten Island w Nowym Jorku.

Sprawdź również:

Właściwy czas na sen a zdrowie. Pora snu jest ważniejsza niż ilość

Choroby sercowo-naczyniowe występują częściej u osób, które chodzą spać po północy i później, a najrzadziej u tych, którzy zasypiają między godziną 22:00 a 22:59 – tak wynika z przeprowadzonych badań. Warto zwrócić uwagę, że u osób, które zasypiają o północy lub później, ryzyko chorób sercowo-naczyniowych wzrasta o 25 proc., o 12 proc. rośnie ryzyko chorób układu krążenia u zasypiających między 23:00 a 23:59. U tych, którzy kładą się spać przed godziną 22:00, ryzyko chorób sercowo-naczyniowych wzrasta o 24 proc.

Związek pomiędzy zaburzeniami snu a ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych był wyższy wśród kobiet, choć może to być spowodowane menopauzą, po której kobiety są bardziej narażone na te dolegliwości.

Przeczytaj także: Lubisz spać nago? Poznaj korzyści zdrowotne płynące ze spania bez ubrania

Ludzie, którzy śpią mniej niż 7 godzin w nocy, są bardziej narażeni na:

  • choroby serca,
  • wysokie ciśnienie krwi,
  • udar mózgu,
  • cukrzyca typu 2,
  • otyłość.

– Jeśli nasze wyniki zostaną potwierdzone w innych badaniach, czas snu i podstawowa higiena snu może być tanim narzędziem zdrowia publicznego dla obniżenia ryzyka chorób serca – powiedział dr Plans.

Dr Harly Greenberg, szef oddziału medycyny płucnej, krytycznej i snu w Northwell Health w New Hyde Park w Nowym Jorku, zauważa, że idealna pora na sen między 22:00 a 23:00 może nie dotyczyć wszystkich i potrzebne są dalsze badania.

– Optymalny czas snu może być różny dla niektórych osób, zwłaszcza tych, które są „skowronkami” lub „sowami” – powiedział dr Greenburg.

Jak zasnąć o właściwej porze? 7 dobrych praktyk na lepszy sen

Odpowiednia ilość snu jest bardzo ważna dla naszego zdrowia. Istnieją proste praktyki, których wprowadzenie do naszej codziennej rutyny sprawi, że komfort naszego snu będzie lepszy.

Zobacz, co robić, żeby poprawić swój sen:

Kliknij i zobacz galerię oraz poznaj sposoby, żeby zasypiać o właściwej porze. Przesuwaj zdjęcia w prawo albo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

O której godzinie kłaść się spać, aby być zdrowym i wypoczęt...

– Często mamy tendencję do dopasowania snu, kiedy możemy, pozwalając, aby praca i grafiki społeczne kolidowały z dobrym czasem snu. Sen jest jedną z trzech rzeczy, które my, ludzie, musimy zrobić, aby przetrwać: jeść, pić i spać. Wszystko inne jest tak naprawdę kwestią wyboru – mówi dr Thomas Kilkenny, dyrektor medycyny snu w Szpitalu Uniwersyteckim Staten Island w Nowym Jorku.

Miej ciśnienie pod kontrolą

Dodaj firmę
Logo firmy Narodowy Fundusz Zdrowia Centrala
Warszawa, ul. Rakowiecka 26/30
Autopromocja
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Fala upałów w Polsce. Będzie bardzo gorąco

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: O której godzinie kłaść się spać, aby być zdrowym i wypoczętym? Ta pora jest najlepsza na zaśnięcie. Potwierdzają to badania - Strona Zdrowia

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński