Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

O kotlecie, najlepszym mięsku na świecie. Pieśń rzeźnicza hitem internetu!

Leszek Wójcik
Leszek Wójcik
kadr z teledysku/youtube
Teledysk nagrany w starym szczecińskim sklepie mięsnym ma szasnę zostać hitem Internetu. Bractwo Śpiewacze z Tanowa zaśpiewało w nim Pieśń Rzeźniczą, krwawą, mroczną i... dowcipną.

Śpiewająca grupa męska z Tanowa od niedzieli prezentuje w serwisie youtube teledysk do Pieśni Rzeźniczej z XIX w. Jest mrocznie, lekko "krwiście", ale bardzo stylowo.

Pieśń pochodzi ze Śpiewnika dla Przemysłowców, w którym są zamieszczone dawne pieśni cechowe. Nie tylko rzeźnicze, ale także mularzy, piwowarów, wędrowczyków, czy medyków. Poza tekstem, jest podana podstawowa linia melodyczna, którą specjalnie dla bractwa przearanżował szczeciński kompozytor Paweł Kornicz.

Pieśń Rzeźnicza jest pierwszą, która doczekała się teledysku, w którym przedstawiono także (w części rozgrywającej się w sklepie mięsnym) spotkanie panny Andzi, którą zagrała Anna Neugebauer z rzeźnikiem - w tę rolę wcielił się mieszkaniec podgrodzia Zbigniew Kotuła. Po brawurowej i zabawnej scenie u rzeźnika (nagrania realizowano w danym szczecińskim sklepie mięsnym, przy ul. Pocztowej 19, w którym dziś funkcjonuje Kawiarnia w Lesie) możemy zobaczyć odtworzony warsztat pracy dawnego rzeźnika i wysłuchać przejmującej historii. W czasach, gdy nie było lodówek, obróbka mięsa wymagała wiedzy, umiejętności i… siły. Pieśń rzeźnika opowiada więc o trudzie, cierpieniu, a także o sumieniu - dawni rzeźnicy mieli świadomość, że zadają ból. Że zabijają.

- Wzrok dziki, suknia splugawiona krwią, w rękach nóż i toporek, a po chwili bezduszny morderca zadaje śmierć niewinnym ofiarom. I do tego za pieniądze! Czy tacy właśnie byli dawni rzeźnicy? Bractwo Śpiewacze z Tanowa odtworzyło pieśń cechową z XIX w., która wiele wyjaśnia. Złap się mocno fotela i zanurz w przerażająco prawdziwą, ale jakże piękną Pieśń Rzeźnicką – czytamy w opisie filmu.

Bractwo Śpiewacze z Tanowa powstało w grudniu 2018 r. Jest to męska grupa wokalna, która za cel obrała sobie "rozśpiewanie powiatu Polickiego" - w szczególności osób w wieku senioralnym, choć członkami Bractwa są także nastolatkowie. Dyrygentem zespołu jest Piotr Biniek, a zdjęcia do teledysku zrealizował Bartosz Jurgiewicz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński