NSR: Na Bezrzeczu strzelali na egzaminie [film, zdjęcia]

jasz
Elewi służby przygotowawczej zdają egzamin.
Elewi służby przygotowawczej zdają egzamin. Fot. Marcin Bielecki
Udostępnij:
1 i 2 kompania szkolna z 12 Brygady Zmechanizowanej rozpoczęły egzaminy kończące okres szkolenia podstawowego. Elewów służby przygotowawczej do Narodowych Sił Rezerwowych czeka sprawdzian umiejętności praktycznych i teoretycznych.

Egzamin NSR w strzelnicy na Bezrzeczu

Co to służba przygotowawcza?

Służba przygotowawcza to nowy rodzaj służby wojskowej wprowadzony dla osób, które nigdy jej nie pełniły, a chcą odbyć szkolenie wojskowe by w przyszłości wstąpić w szeregi Narodowych Sił Rezerwowych, a później zostać żołnierzem zawodowym.

- Po egzaminie z wychowania fizycznego, przez kolejne dwa dni, elewi zdawać będą egzaminy z wyszkolenia bojowego, między innymi ze strzelania jak i taktyki oraz popiszą się swoją wiedzą z regulaminów wojskowych - wyjaśnia kpt. Janusz Błaszczak, oficer prasowy 12 BZ.

Podczas sprawdzianu z wychowania fizycznego elewi próbowali sił w biegu na 3 kilometry, podciąganiu na drążku i wykonywaniu tzw. 10 brzuszków w seriach po 10.

Żołnierze na strzelnicy ćwiczyli ostre strzelanie na dystansie 150 i 200 metrów, każdy otrzymywał magazynek z 15 nabojami. Elewi strzelali z pozycji klęczącej i leżącej. Strzelanie wypadło znakomicie. Około siedemdziesiąt procent z egzaminowanych otrzymało "czwórki" (trafiony cel z odległości 200 m) i "piątki" (trafione dwa cele).
Żołnierze musieli także ładować amunicję na czas do magazynków oraz składać i rozkładać broń. W najbliższym czasie czeka ich egzamin teoretyczny m.in. z regulaminu wojskowego i historii 12 BZ. Po pomyślnych egzaminach czeka ich kolejny etap żołnierskiego rzemiosła: szkolenie specjalistyczne.

Elewi podpisywali wnioski o zawarcie kontraktu na wykonywanie obowiązku w ramach NSR w wybranych przez siebie jednostkach wojskowych.

- Z prawie stu pięćdziesięciu elewów, najwięcej żołnierzy chce pełnić służbę w dwóch jednostkach wojskowych: 12 i 17 Brygadzie Zmechanizowanej - informuje kapitan Adam Świąder, oficer sekcji kadrowej 12 BZ - Podpisane w dniu dzisiejszym wstępne wnioski, wyślemy do poszczególnych Wojskowych Komend Uzupełnień, gdzie zostaną przygotowane właściwe kontrakty do służby w ramach
Narodowych Sił Rezerwowych

Czym się kierowali przy wyborze jednostki?

- Przy wyborze jednostki kieruję się tym, że jest ona najbliżej domu rodzinnego - szeregowy elew Igor Demko ze Szczecina. - Służbę w Narodowych Siłach Rezerwowych traktuję jako pierwszy krok do zawodowej służby wojskowej, którą chciałbym pełnić właśnie w 12 Brygadzie Zmechanizowanej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

?
Żołnierze na strzelnicy ćwiczyli ostre strzelanie na dystansie 150 i 200 metrów, każdy otrzymywał magazynek z 15 nabojami. Elewi strzelali z pozycji klęczącej i leżącej. Strzelanie wypadło znakomicie. Około siedemdziesiąt procent z egzaminowanych otrzymało "czwórki" (trafiony cel z odległości 200 m) i "piątki" (trafione dwa cele).

Czyli strzelali do tzw. "bolka i lolka". A co ze strzelaniem do tarczy?
M
MT
Do przysięgi przystępowali będący nawet na dlugotrwałych zwolnieniach lekarskich, powinno się podać ile z tych przyjetych do NSR to odrzuty
Przejdź na stronę główną Głos Szczeciński
Dodaj ogłoszenie