Nożownik z Gdańska może trafić do Szczecina. Psychiatra tłumaczy dlaczego zaatakował prezydenta Adamowicza

Anna FolkmanZaktualizowano 
- Teraz prokuratura musi powołać biegłych, którzy zbadają Stefana W. Będą oni z Gdańska, ale prawdopodobnie pojawi się wniosek o obserwację sądowo-psychiatryczną i ta obserwacja prawdopodobnie będzie w Szczecinie. Gdańsk takiego oddziału nie ma - mówi dr Jerzy Pobocha, specjalista psychiatra. - Zawsze więźniowie z Gdańska są obserwowani u nas w oddziale przy ul. Kaszubskiej. Nasz Oddział Psychiatrii Sądowej jest największym takim oddziałem w Polsce. 

Nie milkną komentarze po tragedii jaka rozegrała się w niedzielę w Gdańsku podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Tym razem o zachowaniu nożownika mówi szczeciński biegły psychiatra.

- Prawdopodobnie Stefan W. w 2016 roku był w Oddziale Psychiatrii Sądowej w Areszcie Śledczym w Szczecinie. Pewną kwestią jest, że był leczony z uwagi na rozpoznanie u niego schizofrenii paranoidalnej - mówi dr Jerzy Pobocha, specjalista psychiatra. - Jego matka podała, że wyszedł z więzienia i wtedy przerwał przyjmowanie leków, co spowodowało nawrót psychozy. 

Na schizofrenię choruje ok. 1 proc. osób, czyli w Polsce ok. 300-350 tysięcy osób. Jest kilka teorii etiologii tej choroby. Jedna mówi o uwarunkowaniach genetycznych, inna dotyczy nieprawidłowego rozwoju mózgu.

CZYTAJ WIĘCEJ: Kim jest Stefan W.? Lubił bić ludzi i tym się chwalił. Jego rodzina dostała mieszkanie prawdopodobnie od prezydenta Adamowicza

Istnieją też czynniki wyzwalające tę chorobę. To np. jakaś inna choroba, stres, ciąża, poród, operacje, trudne przeżycia psychiczne. Były przypadki, kiedy choroba ujawniała się np. u kobiety po dokonaniu na niej gwałtu. 

- Morderca prezydenta Gdańska prawdopodobnie leczył się od 14 roku życia. Na początku mogły to być inne zaburzenia, które przekształciły się w czasie pobytu w więzieniu. Zauważmy, że wcześniej dokonywał perfekcyjnych napadów na banki, bez rozgłosu, dobrze zaplanowane - dodaje dr Pobocha. - Rabowanie pieniędzy, uniknięcie schwytania, to skomplikowane działanie. Po tym jak zachowywał się na scenie też można stwierdzić, że było to niezwykle perfekcyjnie zachowanie. Ciosy zadał w sposób jak najbardziej skuteczny, uderzył w serce spod żeber. Chodziło mu o to, by dokonać tego w kulminacyjnym momencie, by mieć jak największy rozgłos. To nietypowe w schizofrenii. On zachowywał się trochę jak kibic, ręce podniesione w geście tryumfu. Typowym objawem schizofrenii był za to fakt, że cieszył się ze swego czynu. Cieszył się, że zabił. 

Statystycznie chorzy na schizofrenię nie popełniają częściej przestępstw niż ludzie zdrowi. Częściej dokonują jednak przestępstw przeciwko życiu i zdrowiu.

Jednym z przykładów jest zdarzenie sprzed ok. 20 lat, kiedy student Uniwersytetu Szczecińskiego w ciągu pięciu minut zabił matkę i dwie jej siostry i wyskoczył przez okno. Do dziś jest w szpitalu psychiatrycznym, został uznany za osobę niepoczytalną. 

- Celem Stefana W. było uzyskanie jak największego rozgłosu medialnego i targnięcie się na najbardziej znaczącą osobę. Wyszukał miejsce i osobę, dzięki czemu mógł uzyskać rozgłos dla swojej sprawy, czyli rzekomego niesłusznego osadzenia w więzieniu - wtrąca dr Jerzy Pobocha. 

W przypadku schizofrenii do dyspozycji są leki doustne a także takie same leki domięśniowe o wzdłużonym działaniu. Jeden zastrzyk może działać nawet 4 tygodnie. Prawdopodobnie po wyjściu z więzienia, gdzie pilnowano by przyjmował leki, nikt już nie miał nad tym kontroli. Nie jest jednak wykluczone, że zażył dodatkowo jakąś inną substancję odurzającą. 

WIĘCEJ NA TEN TEMAT:

Cała Polska oddaje hołd zmarłemu prezydentowi Gdańska Pawłow...

Wideo

Materiał oryginalny: Nożownik z Gdańska może trafić do Szczecina. Psychiatra tłumaczy dlaczego zaatakował prezydenta Adamowicza - Głos Szczeciński

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 21

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.
k
kwas

w potocznym osądzie chory psychicznie nie powinien siedzieć w wiezieniu, musi się leczyć i zwykle nie może odpowiadać karnie. Chyba, że to przekręt. W sumie gadanie, lekami zwykle można osiągnąć stan bezproblemowy. Niektórzy mają nawet kilkuletnie okresy remisji, kiedy nie są chorzy. Nie sprawia wrażenie, że nie wie co robi. To, że kiedyś był chory, o ile był, to nic nie znaczy, kiedy wie, co robi.

zgłoś
O
Os

Nie więzienie z cieplutko cela za nasze podatki a ciężkie prace w wiezieniu kopanie rowów i odszkodowanie dla rodziny jako zadośćuczynienie stracie... Choć żadne pieniądze tej straty nie wynagrodza

zgłoś
G
Gość

Wypowiada się ktoś kto nie rozmawiał z tą osobą więc można to potraktować jako przemyślenia własne kimkolwiek opiniujący nie jest.

zgłoś
G
G.

Wypowiedź jednego Pana....znaleziona w internecie :
Pracowałem w wojsku i później policji .Aby ugodzić kogoś jednocześnie narządy, przeponę , i w serce zadając pchnięcie trzeba być wyszkolonym albo mieć niebywałe szczęście . To jest półmetrowy odcinek do pokonania pod bardzo konkretnym i precyzyjnym kątem . 2 razy dłuższy niż typowe ostrze noża bojowego.3 razy niż typowego kuchennego .Atakując w inny sposób pod żebro około 20 cm u praworęcznego atakującego . Broń użyta w ataku to nóż desantowy, używany przez komandosów. Jest to informacja podana przez policję. Ostrze miało około 15 cm długości .Trzeba ćwiczyć tygodniami żeby takim nożem zadać takie ciosy .
Większość uderzeń w afekcie w jamę brzuszną zadaje sie na wprost w okolice żołądka i lądują najdalej na krzyżu i miednicy. Nożownicy amatorzy często próbują zaatakować w serce przez żebra czy mostek.Człowiek sie rusza, ofiara też. Są emocje, adrenalina. Spięcie mięśni. Brak doświadczenia.
Zobaczcie jak wyglada corrida. Wprawieni matadorzy nie potrafią szpadą trafić tak byka który ma 2.5 krotnie większe organy przez czasem kilkadziesiąt minut
Duża ilość osób przeżywa nawet 4-5 pchnięć. To zdarzenie było bardzo nietypowe. W taki sposób został ugodzony Jezus włócznią przez setnika z 10 letnią praktyką. Będąc nieruchomym. W mojej opinii wymaga to ponadprzeciętnej wiedzy z anatomii i technik walki.
Ciosy w Gdańsku były 2. Jeden na wysokości pasa. Drugi już śmiertelny. Dokładnie w takiej kolejności jak uczą się komandosi. Jeden nisko a gdy człowiek spina przeponę i się pochyla z bólu skraca pewne odcinki wewnątrz ciała. Możliwe jest zadanie wtedy ciosu w serce nawet tak krótkim ostrzem.
Dodajmy do tego jeszcze płaszcz zimowy i całą resztę ubrań.Spróbujcie przebić a co dopiero trafić w coś przez 3 warstwy materiału . Tutaj to nie był amator po prostu.
Po tak silnym ataku facet jednak miał czas zdążyć wygłosić swój manifest . Znał procedury , harmonogram z wyprzedzeniem i był precyzyjny (miał plakietkę media , były fajerwerki zagłuszające i odciągające uwagę , ochrona nie stała na tyle blisko więc wiedział ile ma czasu na działania ) To też nietypowe. Jak na kogoś kto ponoć wchodził do banków ze straszakiem to wygląda zbyt profesjonalnie.
Zmarły Prezydent nie miał wiele wspólnego z więziennictwem czy wymiarem sprawiedliwości . Stefan winił PO za tortury w więzieniu po czym tak chętnie tam wraca. I ze wszystkich polityków tej partii wybrał jego.W czasie gdy każdy może wygooglowąc że Donald Tusk biega w pewnym miejscu z jednym ochroniarzem. Wszystko sie kupy nie trzyma.
Nie zachowało się też żadne wyraźne nagranie ze zdarzenia z widokiem na jego twarz twarzy.To dziwne że podczas finału ,podczas odliczania i światełka nie było zbliżeń . Oglądaliśmy różne konkrusy , mam talenty itd. Przecież zadanie operatora w takiej chwili to maksymalne uchwycenie ze wszystkich kamer.To był finał a jedyne konkretne nagranie było z komórki kogoś z tłumu. Reszta została upubliczniona dzisiaj i pocięta na urywki w wielu przypadkach. Na każdym, powtarzam na każdym jego twarz jest zasłonięta przez dym z zimnych ogni albo nierozpoznawalna przez czerwoną poświatę z innych fajerwerków.
Możliwe nawet że prawdziwy Stefan cały czas siedzi i będzie siedział dalej za tego cudaka tutaj . Skoro w scenariuszu Kilera Piotr Wereśniak wpadł na to 20 lat temu to czemu nie tutaj. Jak wiadomo dzieją sie rzeczy które sie pisarzom jeszcze nie śniły.
Stefan to zrobił w taki sposób ,takimi środkami że mam niemal 100% pewność że jest osobą doświadczona i dobrze przeszkoloną jak również miał dostęp do informacji do których zwykły kowalski by nie miał. Użył noża o sztychu sztyletowym a nie typowym. Takie są typowe głownie dla zwiadu i rozpoznania.
Jego motywy są wewnętrznie sprzeczne ale pozornie spójne a manifest wygłosił bez potknięć przejęzyczeń czy pośpiechu . . Znam statystyki jako były protokolant .
Frustraci zaburzeni atakują wielokrotnie. Dają sobie upust. Odreagowują. Oni marzą o zemście latami. Bywa i nawet 30-50 pchnięć. Obsesja stoi na przeciwnym biegunie co narcyzm. Nie tłumaczą się. Oni po prostu działają.Ich celem jest ofiara, nie opinia ludzi , nie widownia. Nie przekonywanie kogoś że ofiara była zła .
Taki Brejwik który zabijał aby swoje manifesty rozpowszechnić był wielokrotnie badany i jest osobą całkowicie poczytalną.
Posiada pewne zaburzenia emocjonalne i empatii ale nie posiada żadnych chorób psychicznych w znaczeniu klinicznym . Jak wielu mu podobnych. W tym i Stefan moim zdaniem .
Oceniajmy po owocach. A efektem jest że nie żyje Pan Adamowicz i odchodzi Jurek. Komu miało by na tym zależeć. Rabusiowi bankowemu?

zgłoś
J
Jp

Ludzie a pamiętacie jak dyrektor z.k w Sztumie zaplanował morderstwo zimną krwią i zadał nożem kuchennym kilka ciosów w szyję skazanemu który zmarł. A Pan dyrektor spędziłem w kolegów św parę miesięcy na psychiatryku i wyszedł na wolność. Pytanie do Pana Ziobry gdzie jest tej jebaniej Polsce sprawiedliwości. Szkoda słów.zaklamana partia PiS.

zgłoś
E
Endi
W dniu 16.01.2019 o 22:29, Endi napisał:

Gdzie był system? dlaczego wariatowi nie dali renty chorbowej? wyszedł z wiezienia bez prespektyw, moze liczył że wystąpi w reklamie(żarcik)

zgłoś
E
Endi

Gdzie był system? dlaczego wariatowi nie dali renty chorbowej? wyszedł z wiezienia bez prespektyw, moze liczył że wystąpi w rekkamie(żarcik)

zgłoś
G
Gość

Na jakiej podstawie stwierdzono, ze ktos posiada taka jednostke. Wedlug Icd10 lub Dsm IV,V ?
Moze byc tak, ze komus cos na sile takiego wpisano bo wcale nie mial takich objawow a np zle sie czul w zwiazku ze zbyt dlugim pobytem w tragicznych wiezieniach i zaczeto podawac srodki zmieniajace hormony i prace mozgu z długą listą skutków ubocznych. Dlaczego mówił o torturowaniu? Mlodzi ludzie nie wierza w pomoc urzędów, zwlaszcza czytajac o takich ludziach jak stonoga czy inni torturowani.
Nie wolno ingerowac chemią w hormony i pracę mozgu bez ewidentnych i jednoznacznych powodòw, mozna komuś krzywde zrobic i na odszkodowania zabraknie.
Jakiego typu badania, jakimi metodami osoba miala przeprowadzone badania i w jakim czasie? Wizyta u lekarza i taki wpis 14 latkowi? Wg norm ogolnoswiatowych wymaga się miesiaca czasu objawow. Nie zdziwiłbym się gdyby wpisano 14latkowi, jak podają media, aby coś wpisać i od mlodego wieku zaczeto niszczyc naturalna prace mozgu chemią.
Czy osoby, ktore probuja wplywac na funkcjonowanie calego organizmu, mozgu, watroby, przemiany materii i innych bez zadnych badan probowaly takich srodkow na sobie? Jak mozna nazwac to "leczeniem" gdy lista skutkow ubocznych nie ma konca i ludzi wpedza sie w kolejne problemy?
Dlaczego osoby przymusowo zmuszane staja sie wrakami w krotkim czasie i zyja 20lat krocej?
Opetanym pomagaja koscielni egzorcysci i inni a ten czlowiek jesli czuł sie poszkodowanym powinien miec otwarta droge i pomocną dłoń w celu wyjasnienia spraw torturowania czy innych pretensji. Czy miał taką możliwość?
Dlaczego ktoś musiał rabować? Dlaczego kraj oferuje 400zl miesiecznie jesli ktos ma trudna sytuacje przejsciowo lub dluzej?
Gdyby nie musial rabowac, nie byloby pobytu w okropnym miejscu, wiezieniu, tyle lat i nie byłoby niewyjaśnionych pretensji.
Setki ludzi popełnia samobójstwa z powodu braku środköw do źycia i nie czyta się o nich lub nie szuka winnych albo możliwości rozwiązania sytuacji.

zgłoś
P
Patryk

Kara powinna być max z max i żadnego tłumaczenia. Chory a 4 razy perfekcyjnie banki zrobił.

zgłoś
G
Gabryśka

Kara śmierci tak nie może być, śmierć za śmierć niestety

zgłoś
I
Iwona

Dożywocie to za mały wyrok. Żona bez męża córki bez taty. Nabić na pal i obdzierać ze skóry. Aż zda sobie sprawę z czynu jakiego dokonał. Kara śmierci też nie wróci rodzinie męża i taty.

zgłoś
g
gość

Zgadzam się słupszczanka

zgłoś
j
ja 123

Dlaczego pikslujecie mu gębę ? Sam ją wystawiał do kamer? Nie ma chyba wątpliwości że jest winny? 

zgłoś
s
sik

Rudy przybił żółwika ze Stefanem?

zgłoś
R
Rambo

Oko za oko....

zgłoś
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3