Nowy ZUS: 14.10.2019 r. Od 2020 r. ogromny wzrost obciążeń ZUS dla większości przedsiębiorców. Składki wyższe o 10 procent!

Zbigniew Biskupski
Zbigniew Biskupski
Zaktualizowano 
Podobna sytuacja była przed rokiem, wówczas wzrost obciążeń przedsiębiorców na ZUS też był rekordowy w historii, choć wyniósł nieco ponad 88 zł. Teraz aż o 127 zł miesięcznie. Krzysztof Kapica / Polska Press
Przedsiębiorcy opłacający obowiązkowe składki ZUS od własnej działalności muszą szykować na nie dodatkowe 127 złotych. To efekt dynamicznego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia. Wyższe składki zapłacą także osoby rozpoczynające działalność gospodarczą i korzystające z preferencji w płaceniu ZUS. W sumie wyższe niż się na to zanosiło, bo ich składki zależą od płacy minimalnej, a tę rząd w ostatniej chwili zdecydował się podnieść o dodatkowe 150 zł.

Jedyną grupą, która skorzysta na dynamicznym wzroście płac, a konkretnie minimalnego wynagrodzenia za pracę są przedsiębiorcy uzyskujące nieduże obroty, beneficjenci obowiązującego od początku 2019 r, prawa zwanego :mała firma mały ZUS”.

Podwyżka składek o 127 złotych miesięcznie

Wzrost obowiązkowych składek na ubezpieczenia społeczne osób prowadzących działalność gospodarczą to efekt coraz wyższych płac. Podstawa minimalnego wymiaru składek emerytalnych, rentowych i innych uzależniona jest od wysokości wynagrodzenia. W przypadku standardowych składek podstawę stanowi 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia prognozowanego na dany rok, a w przypadku składek opłacanych na zasadach preferencyjnych – wysokość minimalnego wynagrodzenia w danym roku.
Taka prognoza zawarta jest w projekcie ustawy budżetowej na 2020 rok, zaakceptowanym już przez Radę Ministrów. Przewidziano w nim, że przeciętne wynagrodzenie w 2020 roku wzrośnie z 4 765 zł (prognoza dla 2019 r., wedle której ustalono przedsiębiorcom wysokość składek na 2019 r.) do 5 227 zł, a więc o prawie 10 proc. W praktyce oznacza to, że minimalne składki ZUS przedsiębiorców wzrosną o 9,7 proc., a dokładnie w sumie o 127 zł.

Podobna sytuacja była przed rokiem, wówczas wzrost obciążeń przedsiębiorców na ZUS też był rekordowy w historii, choć wyniósł nieco ponad 88 zł.

Dla większości małych firm, zwłaszcza samozatrudnionych to ogromne dodatkowe obciążenie – im nikt dochodów nie podwyższa z automatu, na dodatkowe koszty prowadzonej działalności muszą zarobić zwiększając wysiłki dla uzyskania odpowiednio wyższych zysków.

Rząd nie ograniczy podwyżki

Rząd od razu uciął wszelkie spekulacje, że może w takim razie zmienić zasady ustalania składek ZUS by ich podwyżka nie była tak dotkliwa.

"Wysokość składek na ubezpieczenia społeczne jest ustalana w odniesieniu do prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia. Od dwudziestu lat funkcjonuje taki mechanizm. Rząd nie wprowadza żadnych zmian w tym zakresie. Od kilku lat widać lepszy standard życia oraz wzrost wynagrodzeń Polaków, który również prognozujemy w kolejnym roku. Dlatego też automatycznie będą korygowane składki na ubezpieczenia społeczne" - zakomunikowało Ministerstwo Rodziny, pracy i Polityki Społecznej.

Korygowane czy waloryzowana czyli podwyższane mocno skoro mocno rosną przeciętne wynagrodzenia.

Obciążenia ZUS wzrosną też zaczynającym własny biznes

Faktem jest, że część osób prowadzących własny biznes ma prawo do skorzystania z preferencyjnych zasad opłacania składek. Od dawna dotyczy to przedsiębiorców stawiających pierwsze kroki we własnym biznesie, a począwszy od 2019 roku także uzyskujących niewielkie obroty. Dla obu tych grup wysokość składek na ZUS uzależniona jest wprost lub pośrednio od minimalnego wynagrodzenia za pracę.

To zaś od nowego roku także odnotuje rekordowy wzrost. Ile wyniesie ostatecznie dowiemy się co prawda dopiero we wrześniu,

ale na pewno nie mniej niż 2 450 zł (wobec 2 250 zł aktualnie), co oznacza wzrost o 8,9 proc., a więc niewiele niższy niż składki przedsiębiorców nie mających prawa do preferencji.

Nowy kodeks pracy: taki sam urlop bez względu na staż pracy, koniec z urlopem na żądanie, zamrożone pieniądze za godziny nadliczbowe, dłuższy czas pracy dla palaczy - co jeszcze zmieni rząd w 2020 r. w prawie pracy. Kliknij po prostu w ten tekst i poznaj szczegóły

Nowa ulga dla 300 tys. przedsiębiorców


Ogłoszony przez premiera mateusza Morawieckiego nowy Pakiet dla Przedsiębiorców (PdP) składa się z pięciu punktów: dwa z nich dotyczą składek na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne (ZUS) przedsiębiorców.
Kluczowe rozwiązanie PdP dotyczy ok. 300 tys. przedsiębiorców, którzy osiągają dochody do 6 tys. zł lub przychody do 10 tys. zł miesięcznie. Takie osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą będą płacić składkę pomniejszoną o 500 złotych.
To rozwiązanie dotyczy tych przedsiębiorców, którzy nie mają prawa do wprowadzonego od początku br. tzw. ryczałtowego ZUS (mały ZUS dla małych firm) - ta grupa mikroprzedsiębiorców będzie korzystała z uprawnień do ZUS obliczonego od faktycznych przychodów na dotychczasowych zasadach.

O tyle też zapewne wzrosną składki osób, które przez pierwsze dwa lata prowadzenia biznesu. Wzrośnie za to grono osób, które zyskają prawo do płacenia ZUS nie od minimalnej podstawy wymiaru uzależnionej od przeciętnego wynagrodzenia, ale od faktycznie osiąganych przez siebie obrotów z działalności gospodarczej.

Na tym nie koniec. Z całą pewnością wzrośnie też składka na obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne. Jednak o ile, dowiemy się dopiero na początku 2020 r. bowiem jej wysokość uzależniona jest od przeciętnego wynagrodzenia w IV kwartale, a tę kwotę GUS podaje dopiero pod koniec stycznia.

Mała firma mały ZUS 2020

Od 2019 r. firmy o małych obrotach płacą ZUS od faktycznie osiąganego przychodu a nie od jednakowej dla wszystkich podstawy wymiaru, którą stanowi 60 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia. Z takiej formy skorzystać mogą jednak przedsiębiorcy, których łączy obrót z działalności gospodarczej w poprzednim roku nie przekracza 30-krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę. Aktualnie jest to 63 000 zł, na 2020 r. będzie zaś co najmniej 73 500 zł. Odpowiada to średnim obrotom miesięcznym 5 250 zł (za rok ubiegły) i 6 125 zł – w roku bieżącym.

polecane: 60 Sekund Biznesu: Niemcy najważniejszym partnerem handlowym.

Wideo

Materiał oryginalny: Nowy ZUS: 14.10.2019 r. Od 2020 r. ogromny wzrost obciążeń ZUS dla większości przedsiębiorców. Składki wyższe o 10 procent! - Strefa Biznesu

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 372

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

S
Siwy57

I o to chodzi,żeby mieć chłopów panszczyznianych,dojna zmiana,kto na tych s......ów głosował?Daniel,doją kogo mogę,tylko patrole,reżim i świnie przy korycie mają swoje...np w PŻM Szczecin wprowadzili zarząd komisaryczny PiS zabrali jubilatki odprawy emerytalne drastycznie obniżone i pensję rejsy dłuższe jakiś brzezicki firmę naprawia mi zabrali ok 40000PLN odprawy emerytalnej po ponad 40latach pracy w warunkach szczególnych....I jak mam opisać tych sk....li!

Lal bym po tych ryjach aż .....

Tacy szykanowani,to skąd to bydło ma te miliony?

Tyle rozdają,to doic nasze firmy i je wykończyć!

Pracodawcy będę zwalniali ludzi,jak nie dadzą rady...

B
Bond 007

Czy ktoś kto tu na forum wypowiada się na temat prowadzących działalność gospodarczą kiedykolwiek ją prowadził wątpię!!!!!

G
Gość
9 października, 8:46, Gość:

geby wkubeł prywaciarze. Popatrzcie na swoje majatki Macie jedzięki wyzyskowi p;racowników Zapomnieliście jakkilka lat temu płaciliście 5 zł za godz albo śmiecówki Pracownik przy tych niskich skladkach moze liczyc na 500 zł emerytury w przyszłości a wy nowe wille, auta po 200tys zł

Aby była godna emerytura pracownika musicie wiecej płacić na zus za pracownika i odprowadzać wyższą składkę na ochronę zdrowia aby szpitale były na wysokim poziomie. Tą wisienką na torcie trzeba sie podzielić. Nawet ukraińcy na was sie poznali i nie chcą pracować za te marne grosz

13 października, 23:16, Gość:

Załóż firmę i zobaczysz jak to jest miec wille i auta za 200tys😁😁😁😁😁 firmę założysz w jednen dzień w jednym okienku dlaczego tego nie zrobisz by nie. Wille auta za 200tys czy nawet droższe.. Narty wakacje ciepłe kraje sielanka.. To wszytko przecież możesz osiągnąć zakladajac firmę według twojego prostego myślenia... Na co czekasz??

Hehe no tak sama sielanka 👍

G
Gość
10 października, 8:34, Goliat:

I to jest sprawiedliwość i równość, KRUSowcy nie dość ze rocznie płaca kilkanaście tysięcy mniej niż ZUSowcy to jeszcze dostają dofinansowania. I nie jestem tu wcale za tym aby podwyższyć KRUS, niech wszyscy przedsiębiorcy płaca takie stawki jak KRUSowcy i po sprawie.

https://www.tygodnik-rolniczy.pl/articles/aktualnosci_/od-ii-kwartalu-wyzsza-skladka-na-krus/

14 października, 8:52, Konfederacja:

Podejście typowego durnia wyborcy PiS. Zamiast chcieć wszystkim obniżyć, szczeka że niektórzy za mało płacą podatków.

Racja - to nie jest sprawiedliwe. Składki na ZUS i KRUS powinny być takie same wobec wszystkich.

M
Mat

30 lat prowadze mala rodzinna firme. I koncze w tym roku. Po prostu nie mam sily kopac sie z koniem. I tak musle ze o to chodzilo rodakom Morawieckiego- wykonczyc male polskie firmy.

K
Konfederacja
10 października, 8:34, Goliat:

I to jest sprawiedliwość i równość, KRUSowcy nie dość ze rocznie płaca kilkanaście tysięcy mniej niż ZUSowcy to jeszcze dostają dofinansowania. I nie jestem tu wcale za tym aby podwyższyć KRUS, niech wszyscy przedsiębiorcy płaca takie stawki jak KRUSowcy i po sprawie.

https://www.tygodnik-rolniczy.pl/articles/aktualnosci_/od-ii-kwartalu-wyzsza-skladka-na-krus/

Podejście typowego durnia wyborcy PiS. Zamiast chcieć wszystkim obniżyć, szczeka że niektórzy za mało płacą podatków.

M
M.Z.

No cóż, miliardy z OFE przeżarte przez PO/PSL trzeba jakoś uzupełnić!

Więc wszyscy Polacy, WSZYSCY popierający w tych wyporach wszystkie partie powinni rządać aby rozliczyć PO/PSL

j
ja.n

róbcie tak dalej, a jeszcze więcej osób prowadzących małe firmy będzie musiało ukrywać dochody żeby nie upaść... mój szef zatrudnia 2 osoby, jak tak dalej będzie to stracę prace, albo będę robił pełny etat za 3/4 etatu bo mojego pracodawce nie będzie stać na ciągłe podwyżki zusu, jemu stali zleceniodawcy podwyżke dali po kilku latach kontraktu i to z łaską...

to jest ta dobra zmiana? wykończyć drobnych, uczciwych przedsiębiorców? dziwicie się że ludzie uciekają za granice, albo pracują na czarno? chyba tego chcecie bo na każdego co wam podpadnie znajdziecie paragraf... a głosują na was ci co tylko tylko zasiłki i emerytury biorą no i krusowcy bo ich nie interesuje jak ciężko prowadzić działalność kiedy trzeba 1700zł zusu co miesiąc oddać a nie 408zł kwartalnie!!! dajcie mały zus firmom co mają mniej niż 100 000zł DOCHODU (a nie jak teraz obrotu) dajcie ludziom żyć uczciwie!

L
Lech
28 września, ‎10‎:‎56, Spiepszajdziadu:

Macie swój PIS w całej okazałości. Dojna zmiana. Najbardziej zakłamana partia. Może wreszcie ciemnogród się obudzi.

28 września, 19:11, Mój wróg:

Sąsiad dzięki PIS spłaca kredyt za dom z 500,co miesiąc wyrywa 2000zł,wiwat PIS!!!!

29 września, 11:40, Gość:

Sąsiad nierob

Sąsiad spłaca kredyt, a dzieci się pasą na łące jedząc trawę i chodząc w dziurawych butach..

G
Gość
9 października, 8:46, Gość:

geby wkubeł prywaciarze. Popatrzcie na swoje majatki Macie jedzięki wyzyskowi p;racowników Zapomnieliście jakkilka lat temu płaciliście 5 zł za godz albo śmiecówki Pracownik przy tych niskich skladkach moze liczyc na 500 zł emerytury w przyszłości a wy nowe wille, auta po 200tys zł

Aby była godna emerytura pracownika musicie wiecej płacić na zus za pracownika i odprowadzać wyższą składkę na ochronę zdrowia aby szpitale były na wysokim poziomie. Tą wisienką na torcie trzeba sie podzielić. Nawet ukraińcy na was sie poznali i nie chcą pracować za te marne grosz

13 października, 23:16, Gość:

Załóż firmę i zobaczysz jak to jest miec wille i auta za 200tys😁😁😁😁😁 firmę założysz w jednen dzień w jednym okienku dlaczego tego nie zrobisz by nie. Wille auta za 200tys czy nawet droższe.. Narty wakacje ciepłe kraje sielanka.. To wszytko przecież możesz osiągnąć zakladajac firmę według twojego prostego myślenia... Na co czekasz??

Załóż sobie firmę buraku i też kup auto za 200 tyś zobaczysz czy to takie proste idioto

G
Gość
9 października, 8:46, Gość:

geby wkubeł prywaciarze. Popatrzcie na swoje majatki Macie jedzięki wyzyskowi p;racowników Zapomnieliście jakkilka lat temu płaciliście 5 zł za godz albo śmiecówki Pracownik przy tych niskich skladkach moze liczyc na 500 zł emerytury w przyszłości a wy nowe wille, auta po 200tys zł

Aby była godna emerytura pracownika musicie wiecej płacić na zus za pracownika i odprowadzać wyższą składkę na ochronę zdrowia aby szpitale były na wysokim poziomie. Tą wisienką na torcie trzeba sie podzielić. Nawet ukraińcy na was sie poznali i nie chcą pracować za te marne grosz

Załóż firmę i zobaczysz jak to jest miec wille i auta za 200tys😁😁😁😁😁 firmę założysz w jednen dzień w jednym okienku dlaczego tego nie zrobisz by nie. Wille auta za 200tys czy nawet droższe.. Narty wakacje ciepłe kraje sielanka.. To wszytko przecież możesz osiągnąć zakladajac firmę według twojego prostego myślenia... Na co czekasz??

G
Gość
9 października, 8:46, Gość:

geby wkubeł prywaciarze. Popatrzcie na swoje majatki Macie jedzięki wyzyskowi p;racowników Zapomnieliście jakkilka lat temu płaciliście 5 zł za godz albo śmiecówki Pracownik przy tych niskich skladkach moze liczyc na 500 zł emerytury w przyszłości a wy nowe wille, auta po 200tys zł

Aby była godna emerytura pracownika musicie wiecej płacić na zus za pracownika i odprowadzać wyższą składkę na ochronę zdrowia aby szpitale były na wysokim poziomie. Tą wisienką na torcie trzeba sie podzielić. Nawet ukraińcy na was sie poznali i nie chcą pracować za te marne grosz

To jak ci przeszkadzają tak prywaciarze to sam palancie załóż firmę i zrób z siebie prywaciarza myślę ze prędzej zrobisz w majtki niż założysz firmę prostaku

G
Goliat

I to jest sprawiedliwość i równość, KRUSowcy nie dość ze rocznie płaca kilkanaście tysięcy mniej niż ZUSowcy to jeszcze dostają dofinansowania. I nie jestem tu wcale za tym aby podwyższyć KRUS, niech wszyscy przedsiębiorcy płaca takie stawki jak KRUSowcy i po sprawie.

https://www.tygodnik-rolniczy.pl/articles/aktualnosci_/od-ii-kwartalu-wyzsza-skladka-na-krus/

a
abc

Wszyscy zapominają że średnia do emerytury liczona za dany rok też będzie wyższa.

Wszystkie podatki są w odniesieniu do średnich zarobków.

Aby składka wzrosła muszą wzrosnąć odpowiednio dochody.

Czego wszystkim życzę

O
Obiektywny

ZUS powinno się wy[wulgaryzm]ić w kosmos na stałe !. To jest banda pasożytów i nierobów.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3