Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowy żłobek w Szczecinie. Budowa ruszy w 2017 roku

Anna Folkman
Anna Folkman
W placówce przy ul. Kormoranów opiekę znajdzie 100 dzieci.

Kolejka do żłobków miejskich w Szczecinie nie maleje od lat. 1 września po przyjęciu dzieci, na wolne miejsca nadal czeka 1,5 tys. maluchów. Zabezpieczenie miejsc opieki nad dziećmi w wieku do 3 lat jest jednym z priorytetowych zadań miasta. Co robi w tym zakresie?

130 nowych miejsc i dopłaty

W Szczecinie funkcjonuje 8 żłobków miejskich zlokalizowanych w różnych częściach miasta. Opieką objętych jest tam 910 dzieci. W rejestrze żłobków i klubów dziecięcych prowadzonych przez prezydenta wpisanych jest ponadto 10 klubów dziecięcych, dysponujących miejscami dla 152 dzieci.

- W tej chwili na zlecenie urzędu miasta przygotowywany jest projekt architektoniczny budynku żłobka mającego powstać przy ul. Kormoranów - podaje Magdalena Strózik z urzedu miasta. - Planowany termin rozpoczęcia robót to 2017 rok. Znajdzie w nim opiekę setka dzieci. Ponadto, w ramach prowadzonej działalności przez Szczecińskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego trwają prace związane z oddaniem do użytku lokalu na Osiedlu Pelikana z przeznaczeniem na żłobek miejski dla około 30 dzieci. Inwestycja realizowana jest pn: „Realizacja etapu II zespołu zabudowy mieszkalno - usługowej w rejonie ul. Łącznej - Kukułeczki w Szczecinie wraz z niezbędną infrastrukturą oraz zagospodarowaniem terenu”.

Z Resortowego Programu Rozwoju Instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 „Maluch” dofinansowanych jest 140 miejsc w żłobkach publicznych (Nr 1,2,3,5,7,i 9) oraz 32 miejsca w niepublicznym żłobku „Happy Świat”, finansowane ze środków własnych miasta.

Z deweloperami nie wyszło

W 2015 roku zaproszono do współpracy deweloperów, w zakresie tworzenia nowych miejsc opieki żłobkowej w prowadzonych przez nich inwestycjach. Nie przyniosło to jednak spodziewanych rezultatów.

- Wśród otrzymanych zgłoszeń jedna firma spełniała wymogi, jednak nie doszło do zawarcia umowy i realizacji projektu m.in. z uwagi na ograniczony dostęp do środków komunikacji miejskiej w tym rejonie - wyjaśnia Strózik.

Bon na drugie dziecko

Od początku roku posiadacze Szczecińskich Kart Rodzinnych mogą ubiegać się o świadczenie pieniężne - „Bon opiekuńczy” w wysokości 500 zł miesięcznie. Pieniądze trafiają do rodziców, którzy chcą skorzystać z formy opieki nad dzieckiem świadczonej przez niepubliczny żłobek, niepubliczny klub dziecięcy, opiekuna dziennego lub nianię. Ta ostatnia forma opieki cieszy się największym zainteresowaniem.

- Do końca sierpnia tego roku taką formą pomocy w postaci bonu objętych zostało ponad 400 dzieci - kończy Strózik.

Zobacz też: Fryderyk Chopin zacumował w Szczecinie

Polecamy na gs24.pl:

Pogodno jako całośćPrzez wielu uchodzi za najpiękniejszą dzielnice willową w Polsce. Warto wybrać się tu na spacer. Można chodzić wąskimi uliczkami godzinami i podziwiać mnóstwo pięknych domów schowanych pośród zieleni. Mieszka tu około 25 tysięcy szczecinian. Polską nazwę Pogodno wprowadzono urzędowo w 1947 roku. Do 1945 tereny na wschód od ul. Traugutta nosiły nazwę (niem.) Ackermannshöhe ("Wzgórze Ackermanna"), na cześć ówczesnego nadburmistrza miasta. Część pomiędzy obecnymi ul. Czorsztyńską i Poniatowskiego nosiła nazwę Braunsfelde ("Pole Brauna").Centralną osią dzielnicy jest ul. Mickiewicza (na zdjęciu), dwupasmowa arteria, w środku której jeżdżą tramwaje w stronę centrum Szczecina.

7 cudów szczecińskich osiedli. Na początek Pogodno [nowy cykl gs24.pl]

Gs24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński