Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowy zakład produkcyjny powstaje w Szczecinie. Firma planuje zatrudnić 300 pracowników [ZDJĘCIA]

Marcin Siemlak
Marcin Siemlak
Uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod budowę hali przy ul. Kadmowej
Uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod budowę hali przy ul. Kadmowej GARO Polska
300 osób znajdzie pracę w nowej szczecińskiej fabryce. Za blisko 40 milionów złotych halę do produkcji ładowarek do samochodów elektrycznych wybuduje przy ulicy Kadmowej skandynawska firma GARO. Wmurowano już pod nią kamień węgielny.

W Polsce GARO swoje przedstawicielstwo ma od dekady. Na Pomorzu Zachodnim GARO Polska to jedna z najszybciej rozwijających się firm. Nic dziwnego, że swój nowy zakład produkcyjny zlokalizowała także tutaj.

Inwestycja o powierzchni 15 tys. mkw. to nie tylko hala do produkcji tego z czego GARO słynie na świecie, czyli wszystkiego co związane jest z ładowaniem samochodów elektrycznych. To również miejsce na biura, pomieszczenia socjalne i magazyny. Wszystko to wybuduje firma Prime Construction ze Szczecina, a zakończenie prac planowane jest na lipiec 2023 r.

- Gdy dołączyłem do GARO Polska 10 lat temu, główna fabryka firmy miała 600 mkw. i zatrudniała 20 osób. Budynek, którego budowa właśnie się rozpoczęła będzie obiektem na miarę naszych czasów. Zakład będzie neutralny w kontekście śladu węglowego dzięki wyposażeniu w panele fotowoltaiczne i pompy ciepła. Emisja CO2 zostanie ograniczona o ponad 160 ton rocznie. Dzięki tej inwestycji, firma będzie mogła dalej prowadzić ekspansję nie tylko na Polskę, ale również na rynki zagraniczne - powiedział Marek Samborski, prezes zarządu GARO Polska.

Jak mówi, kiedy inwestycja ruszy pełną parą GARO wyprodukuje tygodniowo 20 tys. stacji ładowania pojazdów elektrycznych. To oznacza jego zdaniem, że ładowarki staną się polskim towarem eksportowym.

Wagi wydarzeniu wmurowania kamienia węgielnego pod budowę nadała też lista zaproszonych gości. Byli wśród nich: Anna Bańkowska, członek zarządu województwa zachodniopomorskiego, dr Justyna Osuch-Mallett, rektor Zachodniopomorskiej Szkoły Biznesu oraz Michał Przepiera, zastępca prezydenta Szczecina do spraw inwestycji.

- Z firmą GARO Polska współpracujemy już od wielu lat. Pierwsze trzy szybkie ładowarki już od dłuższego czasu są zamontowane są w Szczecinie. Urząd Miasta i Agencja Rozwoju Metropolii Szczecińskiej stara się na bieżąco współpracować z GARO, ponieważ dzięki rozwojowi firmy będzie rozwijał się również nasz region - dodał Przepiera.

Według Licznika Elektromobilności na koniec lipca 2022 r. po polskich drogach jeździło 50 679 sztuk elektrycznych samochodów osobowych. Wraz ze wzrostem liczby pojazdów z napędem elektrycznym, rozwija się również infrastruktura ładowania. Według danych, w Polsce funkcjonują obecnie 2293 ogólnodostępne stacje ładowania.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński