MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowy wiek emerytalny - chętni będą mogli skorzystać z szybszej emerytury. Oto wyliczenia stażówek dla chętnych 20.09.2024

ND
Wideo
od 7 lat
Planowane zmiany wzbudzają dużo kontrowersji. Wiele osób martwi się, czy przewidywana emerytura nie będzie zbyt mała. Modyfikacja systemy emerytalnego rodzi wiele zmartwień i dyskusji. Czy będzie nowy wiek emerytalny? Od kiedy będą obowiązywały emerytury stażowe? Emerytura w wieku 50 lat? Sprawdź szczegóły!

Spis treści

Emerytury stażowe 2024 - projekt, wyliczenia

Wiele kontrowersji budzi projekt wprowadzenia emerytur stażowych, szczególnie w odniesieniu do wysokości przyszłych świadczeń. Propozycja, która zakłada możliwość przejścia na emeryturę po osiągnięciu określonego stażu pracy, ma na celu uwzględnienie potrzeb osób, które przez wiele lat przyczyniały się do rozwoju gospodarki, ale z różnych powodów nie są w stanie kontynuować pracy do osiągnięcia standardowego wieku emerytalnego. Najnowszy projekt wskazuję, że kobiety po 35 latach pracy oraz mężczyźni po 40 latach pracy mogliby przejść na wcześniejszą emeryturę. Sprawdź w galerii przykładowe wyliczenia emerytur stażowych. Czy to oznacza, że będzie nowy wiek emerytalny? Według projektu, pewne osoby będą mogły przejść w niższym wieku na emeryturę i potocznie jest to nazywane zmianą wieku emerytalnego.

Wiek emerytalny dla kobiet w 2024 roku

Przejście na emeryturę nie jest obowiązkowe. Jest to możliwość dla osób, które ukończyły graniczny wiek. W 2024 roku wiek emerytalny dla kobiet w Polsce wynosi 60 lat. Jest to stała wartość, która nie podlega zmianie zgodnie z obowiązującym ustawodawstwem. Od 2017 roku, kiedy to wprowadzono reformę obniżającą wiek emerytalny, obowiązuje ustalony wiek emerytalny dla kobiet na poziomie 60 lat i dla mężczyzn na poziomie 65 lat. Ta reforma przywróciła wcześniejsze regulacje, które były zmienione przez poprzednią reformę stopniowo podnoszącą wiek emerytalny.

Wiek emerytalny dla mężczyzn w 2024 roku

W 2024 roku wiek emerytalny dla mężczyzn w Polsce wynosi 65 lat. Ten wiek emerytalny został przywrócony w 2017 roku w ramach reformy systemu emerytalnego, która obniżyła wiek emerytalny z poziomu wprowadzonego przez wcześniejszą reformę podnoszącą wiek emerytalny.

Nowy projekt wprowadzenia emerytur stażowych

Obecnie prace nad wprowadzeniem emerytur stażowych są kontynuowane w nowym projekcie poselskim opublikowanym dnia 30 stycznia 2024 r. Proponowane rozwiązania różnią się od poprzedniego projektu. Zgodnie z nowym projektem, emerytura stażowa przysługiwać będzie przed osiągnięciem wieku emerytalnego tym ubezpieczonym (urodzonym po dniu 31 grudnia 1948 r.), którzy mają okres składkowy i nieskładkowy wynoszący co najmniej 35 lat dla kobiet i 40 lat dla mężczyzn. Skrócone zatem zostały o 3 lata przewidywane wymagane okresy niż w poprzednim projekcie.

"Z 1 września tego roku wchodzą w życie przepisy wprowadzające emerytury stażowe dla nauczycieli, tzw. emerytury Czarnkowe. Jak mówiła, nie dość, że są one niekorzystne dla nauczycieli, to jeszcze pozbawiają nauczycieli, którzy nabędą prawa do nich, możliwości skorzystania z urlopu dla poratowania zdrowia. Wskazała, że wystarczy w artykule 73 ustawy Karta nauczyciela zapisać, że chodzi o "nabycie praw do powszechnej emerytury", a nie jak obecnie "nabycie praw do emerytury", by ten problem zniknął" - powiedziała wiceprezes ZNP Urszula Woźniak.

Podwyższenie wieku emerytalnego jest niezbędne, żeby w dłuższej perspektywie utrzymać stabilny system ubezpieczeń społecznych. Standardem jest 67 lat dla obu płci - powiedziała PAP dyrektorka Instytutu Statystyki i Demografii SGH prof. Agnieszka Chłoń-Domińczak.

Emerytura pomostowa - kogo dotyczy?

Z dniem 1 stycznia 2024 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o emeryturach pomostowych. Na emeryturę pomostową na ogólnych zasadach mogą przejść osoby, które: urodziły się po 31 grudnia 1948 r., ukończyły co najmniej 55 lat (kobiety) lub 60 lat (mężczyźni), udowodniły co najmniej 15 lat pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, mają co najmniej 20 lat (kobiety) lub 25 lat (mężczyźni) stażu ubezpieczeniowego (okresy składkowe i nieskładkowe) oraz wykonywały po 31 grudnia 2008 r. pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, która jest wymieniona w nowych wykazach prac. Pamiętaj, że aby przejść na emeryturę pomostową, trzeba spełnić wszystkie wymienione warunki.

- Ustawa o emeryturach pomostowych przywraca sprawiedliwość; osoby, które pracowały w warunkach szkodliwych, mają określony staż pracy i ukończyły 55 lat w przypadku kobiet, a mężczyzn 60 lat, będą mogły przejść na emeryturę pomostową - przyznał prezydent RP Andrzej Duda.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński