MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowy system kaucyjny w Polsce coraz bliżej. Ile wyniesie dodatkowa opłata i co obejmie? Od kiedy zmiany?

Bartłomiej Ciepielewski
System kaucyjny W Polsce zostanie wprowadzony w 2025 roku. Co oznacza on dla kupujących?
System kaucyjny W Polsce zostanie wprowadzony w 2025 roku. Co oznacza on dla kupujących? pasja1000 / PixaBay
Wprowadzenie systemu kaucyjnego w Polsce powoli staje się faktem. Do butelek wykonanych ze szkła lub plastiku, a także metalowych puszek, doliczana będzie opłata w wysokości 50 groszy. Kogo obejmie system kaucyjny i na czym będzie polegał?

Spis treści

Co obejmie nowy system kaucyjny?

Na stronach Rządowego Centrum Legislacyjnego pojawiły się nowe informacje ws. zapowiadanego centrum kaucyjnego. Nowa kaucja ma obejmować:

  • butelki z tworzyw sztucznych (jednorazowe) – pojemność do 3 l,
  • butelki ze szkła (wielokrotnego użytku) – pojemność do 1,5 l,
  • puszki metalowe – pojemność do 1 l.

Projekt ustawy wskazuje, że kaucja wyniesie 50 groszy, niezależnie od rodzaju opakowania. Oznacza to, że o tyle więcej zapłacimy za napój, piwo lub wino objęte nowym systemem.

System kaucyjny – jak będzie działał?

Po wprowadzeniu nowego systemu kaucyjnego na opakowaniach objętych kaucją pojawią się informacje o wysokości dodatkowej opłaty. Jeśli butelki zostaną przez nas zwrócone, sklep należący do systemu zwróci nam pobrane wcześniej pieniądze.

Projekt zakłada, że zwrot kaucji otrzymamy w postaci pieniężnej. Sklepy nie będą zatem mogły wręczyć nam vouchera, kuponu czy upominku za dostarczone opakowania.

Do systemu kaucyjnego dołączą obowiązkowo wszystkie sklepy o powierzchni przekraczającej 200 metrów kwadratowych (wcześniejsze zapisy zakładały 100 mkw.). Dla mniejszych punktów będzie to dobrowolne, choć i tak zostaną zobowiązane do pobierania kaucji od wymienionych wyżej produktów.

Niewykluczone, że w Polsce powstaną również tzw. butelkomaty, które z powodzeniem funkcjonują już za granicą. Chodzi o specjalne automaty, do których można wrzucać puste opakowania objęte kaucją. Maszyna po odebraniu butelki czy puszki wypłaci pieniądze lub wydrukuje specjalny paragon z kwotą, którą zwróci nam sprzedawca w sklepie po okazaniu tego druku.

Przedsiębiorcy, którzy nie przystąpią do systemu, prawdopodobnie zostaną objęci opłatą produktową. Zapłacą też w sytuacji, gdy nie osiągną wymaganego poziomu recyklingu opakowań.

Jakie są zalety systemu kaucyjnego?

Eksperci przewidują, że wprowadzenie systemu kaucyjnego pozwoli odzyskać około 610 tys. ton własnych surowców, które można sprzedać lub ponownie wykorzystać, co jest wyjątkowo cenne w czasach niestabilności na rynku. Jak wskazuje WWF, projektowane zmiany to też jedyny sposób na osiągnięcie celu UE, który zakłada, że do 2029 roku poziom zbiórki i recyklingu opakowań po napojach wyniesie 90 procent.

Konrad Robak z TOMRA Collection Polska podkreśla też, że system kaucyjny może sprawić, że klienci będą częściej wybierali się na zakupy. W krajach, gdzie rozwiązanie te funkcjonuje od lat, zaobserwowano, że osoby zwracające opakowania więcej też w sklepach wydają.

– Dane z innych krajów, w których funkcjonuje system pokazują, że może on zwiększyć liczbę wizyt klienta w sklepie. Okazuje się, że 93 proc. szwedzkich użytkowników systemu kaucyjnego robiło zakupy przy okazji zwrotu pustych opakowań, a 44 proc. zrobiło wtedy pełne zakupy tygodniowe. Badania, które przeprowadzaliśmy, wskazały cztery kraje, w których kupujący i zwracający opakowania po napojach wydali na zakupy więcej pieniędzy, niż ci, którzy nie zwracali opakowań – przekazał Konrad Robak w rozmowie z PAP.

System kaucyjny za granicą

System kaucyjny funkcjonuje już w wielu europejskich krajach. W Niemczech kaucja wynosi 0,25 euro (ok. 1,17 zł) za opakowanie, w Chorwacji 0,07 euro (ok. 33 gr), natomiast w Finlandii wysokość opłaty zależy od rodzaju butelki.

– Przykłady z innych krajów europejskich mogą stanowić inspirację dla polskiego rynku, a sprawdzone rozwiązania można dopasować do lokalnych potrzeb – dodał Robak.

Za granicą dużą popularnością cieszą się recyklomaty, które zbierają nawet do 90 proc. opakowań po napojach. Urządzenia tego typu znajdują się m.in. na Litwie.

Kiedy system kaucyjny w Polsce?

System kaucyjny w Polsce zostanie wprowadzony w 2025 roku. Jak wyjaśniają eksperci Deloitte, tak długi okres oczekiwania spowodowany jest tym, że cały proces będzie zawiły i skomplikowany.

Na drodze do jego wprowadzenia pojawia się szereg pytań odnośnie do kształtu, kosztów, zasad funkcjonowania i wpływu na obecnie istniejące zależności. Pytania te odnoszą się do niemal każdego z potencjalnych interesariuszy systemu – od wprowadzających produkty w opakowaniach na rynek, poprzez handel, konsumentów, aż po firmy zaangażowane w transport i recykling opakowań, a także pośrednich uczestników systemu – gminy i organizacje odzysku – informuje agencja Deloitte.

Według badań ARC Rynek i Opinia uruchomienie systemu kaucyjnego popiera obecnie 88 proc. Polaków.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nowy system kaucyjny w Polsce coraz bliżej. Ile wyniesie dodatkowa opłata i co obejmie? Od kiedy zmiany? - Strefa Biznesu

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński