Nowy Start dla Twojej firmy.

Artykuł sponsorowany

Nowy rok to dla wielu czas postanowień, zmian i kolejnych początków. Zmiana kalendarza sprzyja przełomowym decyzjom i daje motywację do realizacji celów. Co byś zrobił, gdybyś dowiedział się, że taka druga szansa może przyjść także do Twojej firmy?
Często spotykamy się z przedsiębiorcami, którzy wskutek życiowych zakrętów, złych doradców, niesumiennych kontrahentów albo po prostu splotu niesprzyjających okoliczności popadli w długi i przestali zarabiać na swojej pracy. Pożyczkę łatali pożyczką, a teraz pozostały im po tym tylko egzekucje komornicze, długi podatkowe oraz wpisy w Krajowym Rejestrze Dłużników.
Większość z nich przychodzi do nas za późno, kiedy jedyne, co możemy zaoferować, to pomoc w przeprowadzeniu postępowania upadłościowego i ochrona niektórych składników majątkowych. Nie chcesz być jednym z nich? Przeczytaj ten artykuł!

Restrukturyzacja – zmiana struktury Twoich zobowiązań
Alternatywą dla upadłości jest restrukturyzacja. Czym jest ona w praktyce? Możliwością na uratowanie swojej firmy poprzez przeprowadzenie w odpowiedniej, przepisanej przez prawo procedurze, negocjacji z wierzycielami i sporządzenie z nimi układu. Układ jest propozycją zmiany struktury zobowiązań. Można proponować rozłożenie niektórych z nich na raty albo zmianę wysokości rat, czy też umorzenie odsetek. Ważne, żeby dłużnik miał perspektywę spłaty i mógł ją wykazać. Prawo daje nam do wyboru kilka różnych postępowań restrukturyzacyjnych oraz postępowanie sanacyjne. Wybór odpowiedniego z nich powinien być poprzedzony rozmową ze specjalistą (doradcą restrukturyzacyjnym lub podatkowym albo prawnikiem), ponieważ w dużej mierze od początkowej decyzji i odpowiedniego dopasowania trybu restrukturyzacji będzie zależał jej sukces. O jakich trybach mowa?

Postępowanie o zatwierdzenie układu – samodzielność przede wszystkim
Postępowanie o zatwierdzenie układu jest najmniej skomplikowane proceduralnie. Przeznaczone jest dla przedsiębiorców w początkowym stadium niewypłacalności. W jego trybie dłużnik (przedsiębiorca) samodzielnie zbiera głosy wierzycieli pod zaproponowanym samodzielnie układem, aby następnie skierować do sądu restrukturyzacyjnego wniosek o jego zatwierdzenie. Możliwość zatwierdzenia układu powstaje po zebraniu przez dłużnika określonej ustawowo większości głosów wierzycieli. Ta regulacja stawia na aktywność przedsiębiorcy oraz jego elastyczność w rozmowach z kontrahentami. Cała procedura odbywać się musi pod kontrolą doradcy restrukturyzacyjnego, który bada zgodność przedkładanych propozycji z prawem oraz nadzoruje proces zawierania układu.

Postępowanie układowe – stare rozwiązanie w nowej odsłonie
Postępowanie układowe jest znowelizowanym dotychczasowym postępowaniem upadłościowym z możliwością zawarcia układu. Jednak zmiana nazwy tego postępowania i przekazanie jego prowadzenia sądom restrukturyzacyjnym (rejonowym sądom gospodarczym) powoduje, że traci ono swój negatywny wydźwięk i ma mniej dotkliwe konsekwencje dla przedsiębiorcy. Jest ono przeznaczone dla osób na skraju niewypłacalności albo już niewypłacalnych. We wniosku do sądu przedsiębiorca ma obowiązek przedstawić już swoje propozycje układowe. Co do zasady zarząd majątkiem pozostaje w jego rękach, jednak pod ścisłą kontrolą organów państwowych.

Przyspieszone postępowanie układowe – kiedy czas nagli
Przyśpieszone postępowanie układowe jest trybem pomiędzy postępowaniem o zatwierdzenie układu a postępowaniem układowym. Do zawarcia układu dochodzić w tym przypadku nie w trybie samodzielnego zbierania głosów przez dłużnika, ale na zwoływanym przez sąd zgromadzeniu wierzycieli. Istnieje także możliwość zabezpieczenia majątku dłużnika poprzez zawieszenie egzekucji wierzytelności objętej układem, jeżeli egzekucja mogłaby utrudnić lub uniemożliwić zawarcie układu. Przewiduje się, że to postępowanie będzie trwało ok 3 miesięcy.

Postępowanie sanacyjne – pomiędzy restrukturyzacją a upadłością
Postępowanie sanacyjne przeznaczone jest dla przedsiębiorstw niewypłacalnych, których sytuacja rokuje jednak poprawę i wskazuje na opłacalność przeprowadzenia restrukturyzacji. Uwzględnia się w niej nawet takie przedsiębiorstwa, które wcześniej bezskutecznie przeszły inne tryby restrukturyzacji. Postępowanie sanacyjne umożliwia restrukturyzację zobowiązań, majątku i zatrudnienia wprowadzając korzystne dla dłużnika rozwiązania prawne. Dłużnik musi się jednak liczyć z tym, że zostanie pozbawiony możliwości zarządzania swoim majątkiem oraz poddany ścisłemu nadzorowi sędziego komisarza i wierzycieli. Mimo wszystko jest to atrakcyjne rozwiązanie dla firm chcących uchronić się przed upadłością.

Nie czekaj – walcz o swoją firmę!
Jeśli problemy finansowe widnieją już na Twoim horyzoncie albo powoli zaczynają topić Twoje przedsiębiorstwo – to najlepszy czas na zdecydowane kroki. Nie tylko dlatego, że nadchodzi Nowy Rok. Także dlatego, że nie warto rezygnować za szybko z tego, co sami zbudowaliśmy. Każdy biznes powinien przynosić zyski, a jeżeli przestał, koniecznie trzeba to zmienić. My znamy na to sposoby. Zainteresowanym uchylimy rąbka tajemnicy 

CENTRUM RESTRUKTURYZACJI Sp. z o.o. z siedzibą w Szczecinie
Specjalizujemy się w postępowaniach restrukturyzacyjnych dla przedsiębiorców, a także w oddłużaniu osób fizycznych. W kompleksowy sposób podchodzimy do każdego klienta i w porozumieniu z nim wspólnie znajdujemy właściwe rozwiązanie. Jeżeli masz pytania lub chcesz umówić się na spotkanie – zadzwoń lub napisz. Pierwsza konsultacja nic Cię nie kosztuje:
Centrum Restrukturyzacji Sp. z o.o.
al. Niepodległości 22, 70-412 Szczecin
733-880-887
[email protected]
www.centrumrestrukturyzacji.com.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński