MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowy stadion w Szczecinie. Krzystek: Przetarg w lipcu i to będzie najładniejszy kompleks w Polsce

Jakub Lisowski
Miasto wstrzeliło się w obchody 70-lecia Pogoni Szczecin garścią oficjalnych informacji dotyczących budowy nowego stadionu miejskiego.

Temat stadionu w Szczecinie ma 10-letnią brodę. Po burzliwych sporach, kłótniach, ciszy – przełom nastąpił blisko dwa lata temu. Władze miasta zgodziły się na budowę obiektu z czterema trybunami. Rozpoczęło się przeprojektowywanie projektu, który wcześniej obejmował stadion z trzema trybunami. Poprzedni architekt Jan Pachowski prowadził prace, ale końca nie było widać. W ostatnich miesiącach stery tego rozdziału przejęło Biuro Architektoniczne „Dedeco” ze Szczecina. Są zmiany w projekcie o których w sobotę poinformowano na konferencji prasowej.

Piotr Krzystek, prezydenta Szczecina
Okazja do spotkania szczególna, bo przecież mecz obchodów 70-lecia Pogoni i to świetny moment, by porozmawiać o stadionie. Jesteśmy krótko przed ogłoszeniem przetargu na budowę stadionu. To nie remont, ale budowa nowego stadionu, a nawet całego kompleksu – także centrum dla najmłodszych piłkarzy i sieci drogowej. Wszystko skupiliśmy w jednym przetargu. Będzie on bardziej skomplikowany, ale całościowo podchodzimy do tematu. Oby zwycięstwo Pogoni było dobrym okraszeniem także naszego spotkania o stadionie. Pogoń może liczyć na naprawdę godny obiekt.

Założenie – w lipcu przetarg, po zakończeniu procedury podpisujemy umowę i wykonawca ma 36 miesięcy na budowę całości, ale stadion w 24 miesiące.

To będzie najładniejszy kompleks ze stadionem w Polsce.

Zbigniew Boniek, Prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej
Jak są wielkie festyny to trzeba wielkiej koncentracji. Ostrzegam, że na boisku łatwo nie będzie. Ja jestem bezstronny, ale niech wygra lepszy.

Dwa lata temu byłem, rozmawialiśmy. Na początku uważałem, że będzie ciężko, ale moi rozmówcy siedli do stołu, po męsku i merytorycznie zaczęli dyskusję. Wygra w ten sposób Szczecin, wasza młodzież. Akademii zazdrości Wam cała Polska. Projekt absolutnie mi się podoba i za to dziękuję panu Prezydentowi. Gramy dalej… Polska piłka bez Pogoni byłaby biedniejsza, a z Pogonią i jej nowym stadionem na pewno nas wzmocni. Będę się przyglądał, myślę, że za 2-3 lata będzie gotowy.

Jarosław Mroczek, Prezes Pogoni Szczecin
Upłynęło trochę czasu, ale go nie zmarnowaliśmy. Pracowaliśmy, by zrobić coś na miarę wizji tych, co przychodzą na stadion. To obiekt na miarę XXI wieku, ale nie tylko stadion, ale przecież też centrum szkolenia dzieciaków. A plany są i nawet piłkę kobiet chcemy wprowadzić do klubu. Chcemy, by ten obiekt żył nie tylko w trakcie spotkań ekstraklasowych.

To miejsce ma żyć, skala inwestycji ogromna. Ale są ogromne chęci i

Piotr Hofman, Biuro Architektoniczne „Dedeco”
Projektowanie było dynamiczne, zwiększał się zakres inwestycji. Teraz obejmuje 17 ha terenów. Zintegrowaliśmy architekturę stadionu z centrum. To ma być całość. Zmieniła się kolorystyka, ale i cały stadion ma być areną przede wszystkim sportową scenę. Wiele elementów połączyliśmy w całość także takim elementem tzw. siatki, która zostanie rozciągnięta na zewnątrz. Będzie w kolorze ciemny, co też scali.
O pieniądzach trudno mówić, ale nasze zabiegi polegały też na tym, by trochę zaoszczędzić kilka milionów złotych. Krzesełka teraz w projekcie są jednolite, ale to sprawa otwarta. Może ktoś będzie miał lepszy pomysł. Parking będzie podziemny dla autokarów drużyn, służb. To nowy element. Dach przewiewny miał być, ale zdecydowaliśmy się zmienić pomysł, by był zaciemniony. Muzeum nadal jest uwzględniane w nowym projekcie.

Formuła zaprojektuj i wybuduj ma różne przesłanki – firma zwycięska może otrzymać gotowy projekt lub sama zaprojektować. W naszym przypadku będzie on gotowy. Kończymy prace nad programem funkcjonalno-użytkowym. Wykonawca będzie jedynie doprojektowywał nasz pomysł. Wszystko wykonujemy zgodnie z przepisami prawa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Nowy stadion w Szczecinie. Krzystek: Przetarg w lipcu i to będzie najładniejszy kompleks w Polsce - Głos Szczeciński

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński