Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowy rok szkolny w Szczecinie i woj. zachodniopomorskim. Będzie zupełnie inny niż dotychczas. Co się zmieniło? 1.09.2020

Małgorzata Klimczak
Małgorzata Klimczak
Szkoła w czasie pandemii koronawirusa
Szkoła w czasie pandemii koronawirusa Łukasz Gdak, Marzena Bugala | Polska Press Grupa
1 września ponad 50 tys. młodych mieszkańców Szczecina rozpocznie naukę we wszystkich typach placówek oświatowych. W Szczecinie wszystkie szkoły będą pracować stacjonarnie. W województwie zachodniopomorskim jedna placówka zaczyna od pracy zdalnej.

Rok szkolny 2020/2021. Duże wyzwania dla wszystkich

We wszystkich szkołach w Szczecinie i województwie zachodniopomorskim zaplanowano kameralne rozpoczęcie roku, głównie w klasach ze swoimi wychowawcami. Ale kolejne dni to duże wyzwanie dla wszystkich.

Inauguracja roku szkolnego nie odbędzie się w Szkole Podstawowej w Żabnicy.

CZYTAJ WIĘCEJ:

W związku z pandemią koronawirusa zastosowano szczególne zasady bezpieczeństwa.

Najważniejsze zmiany w szkołach

  • Dostanie się do placówki będzie możliwe zwiększoną liczbą wejść.
  • Uruchomienie dodatkowych drzwi pozwoli na rozładowanie ewentualnych zatorów formujących się przy poszczególnych wejściach.
  • Na całym należącym do danej placówki terenie (z wyjątkiem sal lekcyjnych) zalecane jest noszenie maseczki zasłaniającej nos i usta.
  • W miarę możliwości wszystkie lekcje danej klasy będą odbywać się w jednym miejscu, co pozwoli na zminimalizowanie konieczności przemieszczania się uczniów po terenie placówki.
  • Wystrój klas zostanie ograniczony do minimum.
  • W pomieszczeniach będą znajdować się tylko niezbędne rzeczy, które można w łatwy i szybki sposób dokładnie umyć i zdezynfekować.

CZYTAJ WIĘCEJ:

- Bezpieczeństwo uczniów i nauczycieli będzie zależało od przestrzegania procedur, ale też od świadomości wszystkich, a przede wszystkim rodziców, którzy nie powinni przyprowadzać do szkoły chorych dzieci. To jest jedna z najważniejszych zasad - mówi Maciej Kopeć, podsekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej. - Zorganizowaliśmy w całym kraju spotkania z dyrektorami szkół i Powiatowymi Inspektorami Sanitarnymi, którzy będą współpracować i będą w stałym kontakcie, żeby szybko reagować w razie przypadku zachorowania ucznia czy nauczyciela.

Na terenie województwa zachodniopomorskiego było 26 takich spotkań. Dzięki temu dyrektorzy oraz inspektorzy będą mogli się kontaktować bezpośrednio, gdyby coś się zadziało.

ZOBACZ TEŻ:

W woj. zachodniopomorskim stabilna sytuacja epidemiologiczna

- Na terenie województwa zachodniopomorskiego mamy stabilną sytuację epidemiologiczną - mówi Małgorzata Domagała - Dobrzycka, Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Szczecinie. Nasze województwo w rankingu zachorowań na koronawirusa jest trzecie od końca z wszystkich województw i chcemy to miejsce utrzymać. Mamy średnio 10 przypadków zachorowań dziennie. Większość z nich to osoby objęte kwarantanną, więc wiemy, gdzie zakażenie może wystąpić. Wyniki dostajemy o różnych porach i natychmiast reagujemy, jeśli wystąpi pozytywny wynik u nauczyciela czy ucznia. Dlatego tak ważny jest bezpośredni kontakt z dyrektorem szkoły.

ZOBACZ TEŻ:

Rozpoczęcie roku szkolnego na archiwalnych zdjęciach. Jakie ...

Uczniowie są bezpieczni. Politycy opozycji sceptyczni

Kuratorium Oświaty zapewnia, że wszystko jest pod kontrolą, a uczniowie są bezpieczni, ale zachodniopomorscy przedstawiciele Koalicji Obywatelskiej mają inne zdanie na ten temat.

- Wszyscy chcemy, żeby uczniowie wrócili do szkół, ale potrzebne jest bezwzględne bezpieczeństwo, a tego rząd nie zapewnił. Pandemia hula – uważa poseł Arkadiusz Marchewka. - Dyrektorzy nie mogą sami podjąć decyzji, czy nauczanie ma się odbywać w systemie hybrydowym, muszą mieć zgodę sanepidu. Dyrekcja nie może decydować, jak będzie funkcjonować jej szkoła, może tylko podjąć decyzję, gdzie postawić płyn do dezynfekcji.

Rzeczywiście, o tym, w jakiej sytuacji szkoła przejdzie na nauczanie zdalne, będzie decydował Powiatowy Inspektor Sanitarny. To on może zdecydować czy cała szkoła tymczasowo przechodzi na naukę zdalną, czy poszczególne klasy.

ZOBACZ TEŻ:

Koronawirus. Podstawowe zasady

Dlatego tak ważne jest stosowanie się do podstawowych zasad.

  • Wszystkie placówki oświatowe są wyposażane w środki dezynfekujące oraz urządzenia do bezdotykowego pomiaru temperatury ciała.
  • Pomiar temperatury ciała będzie dokonywany jedynie w przypadku wystąpienia wątpliwości co do stanu zdrowia ucznia.
  • Wejście do szkoły będzie możliwie jedynie z zasłoniętymi ustami i nosem.
  • Osoby wchodzące na teren danej placówki będą musiały zdezynfekować dłonie.
  • Wskazane jest zachowanie bezpiecznego dystansu pomiędzy poszczególnymi osobami.
  • Wejście rodzica lub opiekuna prawnego na teren placówki będzie możliwe tylko i wyłącznie w przypadku wystąpienia sytuacji, która wymaga osobistego załatwienia danej sprawy.
  • Konieczne będzie wcześniejsze umówienie się.

Jak będzie wyglądać nauka okaże się w praktyce.

ZOBACZ TEŻ:

Plan lekcji 2021/2022 do pobrania za darmo (PDF) różne wzory...

WIDEO: Jak przygotować dzieci do powrotu do szkoły?

Bądź na bieżąco i obserwuj:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński