Nowy klub pisze do wojewody o unieważnienie uchwał sejmiku

Marek Rudnicki
Marek Rudnicki
Udostępnij:
Nowo powstały klub w sejmiku województwa, "Samorządowcy" skierował dziś do wojewody zachodniopomorskiego pismo w sprawie unieważnienia dwóch uchwał z ostatniej sesji sejmiku.

Za uchwałami głosowali radni koalicyjni PO i PSL, przeciwko byli radni SLD i PiS. Uchwały dotyczyły odwołania członka zarządu województwa Ryszarda Grzywacza z PSL (skonfliktowanego z szefem tej partii w województwie) i Jerzego Kotlęgi z SLD z wiceprzewodniczącego sejmiku. Obaj odwołani są członkami klubu radnych "Samorządowcy".

Zamieszczamy treść pisma:

Zwracam się z prośbą o uchylenie w trybie nadzoru uchwał Nr XVII/313/16, Nr XVII/314/16, Nr XVII/315/16, Nr XVII/316/16 podjętych na XVII Sesji Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego w dniu 13 grudnia 2016 roku. W przypadku tych uchwał w mojej ocenie występuje domniemanie rażącego naruszenia zapisów Statutu Województwa Zachodniopomorskiego w tym szczególnie § 26 , § 31 i § 45.

UZASADNIENIE
W dniu 05.12.2016 roku do Radnych Województwa wystosowano pismo podpisane przez Przewodniczącą Sejmiku WZP informujące o zwołaniu Sesji Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego w dniu 13.12.2016 roku. W piśmie tym zamieszczono porządek obrad (zał. nr 1).Porządek obrad nie przewidywał żadnych głosowań personalnych

W dniu 13.12.2016 po około 4 godzinach trwania sesji pojawił się wniosek o zmianę porządku obrad i wprowadzenie do porządku obrad uchwały o odwołaniu Członka Zarządu Województwa. Radni otrzymali też po przerwie wniosek o odwołanie Wiceprzewodniczącego Sejmiku WZP podpisany przez grupę radnych.

Zgłoszono ustnie wnioski o rozszerzenie porządku sesji o uchwały: w sprawie odwołania Członka Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego; w sprawie powołania Członka Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego; w sprawie odwołania Wiceprzewodniczącego Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego; w sprawie powołania Wiceprzewodniczącego Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego.

Wymaganą większością dokonano zmiany porządku obrad /zał nr.2/ mimo iż radni województwa w tym momencie nie dysponowali projektami uchwał zgodnymi ze statutem Województwa Zachodniopomorskiego.

W/w zmiany w porządku obrad są sprzeczne z § 26 ust. 2 Statutu Województwa Zachodniopomorskiego, który nakłada na wnioskodawcę konieczność przedstawienia projektów uchwał w formie pisemnej. Radnym przedłożono jedynie lakoniczne wnioski: o odwołanie Członka Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego (zał. nr 3 - wniosek z 13.12.2016 roku) oraz rozdano radnym pisemny wniosek o odwołanie Wiceprzewodniczącego Sejmiku Jerzego Kotlęgi (zał. nr 4 - wniosek z 24.10.2016 roku) bez formalnego jego zgłoszenia.

Porządek obrad zmieniono więc w sprzeczności z obowiązującym prawem.

W dalszej części poinformowałem, ustnie oraz złożyłem na ręce Przewodniczącej Sejmiku WZP dokument informujący, o powstaniu nowego Klubu Radnych w Sejmiku WZP - „Samorządowcy” (zał. nr 5). W Sejmiku zaistniała więc zupełnie nowa sytuacja powodująca w konsekwencji konieczność dokonania zmian kadrowych w komisjach (zwłaszcza w komisji rewizyjnej) i prezydium Sejmiku o czym poinformowałem Sejmik WZP w swoim wystąpieniu. Koalicja PO - PSL nie wykazała woli podjęcia rozmów w tej sprawie podczas trwania tej sesji Sejmiku.

Wówczas z upoważnienia Pawła Muchy - przewodniczącego klubu PiS w sejmiku oraz z upoważnienia Dariusza Wieczorka - przewodniczącego klubu „Samorządowcy”, w imieniu obu klubów radny Jerzy Kotlęga na podstawie §30 ust.2 pkt. 10 Statutu Województwa Zachodniopomorskiego zgłosił wniosek formalny o zarządzenie przerwy w obradach Sejmiku. Wniosek ten zgodnie z §30 ust.8 Statutu Województwa Zachodniopomorskiego zgłoszony w imieniu Klubu Radnych przyjmuje się bez głosowania.

Po ogłoszeniu przerwy radni dwóch klubów opuścili salę posiedzeń Sejmiku WZP. Okazało się że przewodnicząca obrad poddała ten wniosek pod głosowanie uniemożliwiając realizację przerwy w obradach.

Stąd występuje poważna wątpliwość czy uchwalone po tym wniosku uchwały procedowane były zgodnie z prawem. Zwracam również uwagę iż wniosek o odwołanie wiceprzewodniczącego Jerzego Kotlęgi. Został sporządzony i podpisany przez radnych w dniu 24.10.2016, a więc nie przed sesją, która odbyła się 13.12.2016 roku. Warto dodać iż wcześniej sesja sejmiku odbyła się w dniu 15.11.2016, gdzie ewentualnie ten wniosek mógłby być procedowany. W przeciwnym razie można sobie wyobrazić sytuacje iż grupa radnych przygotowuje wniosek o odwołanie wiceprzewodniczącego na początku kadencji i dopiero po dwóch latach go przedstawia co stoi w ewidentnej sprzeczności z zasadami praworządności.
Z poważaniem
Dariusz Wieczorek
Przewodniczący Klubu Radnych
„Samorządowcy”

Zobacz też: jak prawidłowo zapinać pasy?

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

e
ed

NA ŁAMACH TEGOŻ FORUM CHCĘ PRZEPROSIĆ WSZYSTKICH POLAKÓW I CUDZOZIEMCÓW MIESZKAJĄCYCH W POLSCE ZA TO, ŻE GŁOSOWAŁEM PRZEZ WIELE LAT NA PO, WCZEŚNIEJ UNIĘ DEMOKRATYCZNĄ I UNIĘ WOLNOŚCI. PRZEPRASZAM! DAŁEM SIĘ OMAMIĆ ICH POKRĘTNEJ RETORYCE- PROPAGANDZIE NIENAWIŚCI. KIEDY TERAZ PATRZĘ NA ZACHOWANIE TAKICH LUDZI JAK MUCHA, NITRAS I INNI Z TEGO ZGROMADZENIA, OGARNIA MNIE WSTRĘT DO SAMEGO SIEBIE, BO GŁOSOWAŁEM NA LUDZI UPOŚLEDZONYCH. ODDAŁEM NAJWYŻSZĄ W POLSCE WŁADZĘ KRETYNOM I PROSTAKOM. PRZEPRASZAM I BŁAGAM O PRZEBACZENIE.  

 

Dodaj ogłoszenie