MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowy budynek szpitala przy Arkońskiej otwarty. Tymczasowo karty rozdaje Covid

Szymon Wasilewski
Szymon Wasilewski
Mateusz Iżakowski / SPWSZ w Szczecinie
W piątek oddany do użytku został nowy budynek na terenie szpitala wojewódzkiego przy ul. Arkońskiej w Szczecinie. Docelowo będą tu działać oddziały Nefrologii i Transplantacji Nerek oraz Neurologii. Ze względu na pandemię koronawirusa, przeniesieni zostaną tam tymczasowo pacjenci zarażeni Covid-19.

- Życie napisało swój scenariusz, mamy Covid i ten budynek na okres około dwóch lat będzie przeznaczony dla oddziału chorób zakaźnych. Za około dwa miesiące pojawi się tu oddział dializ, mam nadzieję, że oddział nefrologii również za chwilę rozpocznie tu działalność. Od dziś pracuje tu oddział chorób zakaźnych, którego pacjenci zostaną przeniesieni. Miejsca, w których obecnie przebywają, zostaną poddane fumigacji i wrócą tam ich dotychczasowi użytkownicy, np. oddział zabiegowy, OIOM, neurochirurgia - mówi Małgorzata Usielska, dyrektor szpitala wojewódzkiego przy ulicy Arkońskiej w Szczecinie.

W piątek, 24 lipca oddany do użytku został nowy budynek na terenie szpitala wojewódzkiego. Docelowo będą działać tu oddziały Nefrologii i Transplantacji Nerek oraz Neurologii.

W budynku oprócz ww. oddziałów znajdować się będą:

  • Punkt Przyjęć,
  • Stacja Dializ,
  • Oddział Udarowy,
  • Poradnia Nefrologiczna
  • oraz pomieszczenia techniczne i socjalne w kondygnacji piwnic.

Ze względu jednak na sytuację związaną z pandemią koronawirusa, przeniesieni zostaną tam tymczasowo pacjenci zarażeni Covid-19.

CZYTAJ TEŻ:

Lepsze warunki bytowe, rehabilitacji, przystosowania do funkcjonowania w warunkach domowych wpłynie na szybszy powrót do zdrowia pacjentów, a tym samym na skrócenie czasu pobytu w szpitalu i na obniżenie kosztów opieki zdrowotnej.

To nie koniec inwestycji na terenie szpitala przy ul. Arkońskiej. W sierpniu ma się tutaj rozpocząć budowa obiektu dla oddziału zakaźnego. Kiedy się zakończy, czyli za około dwa lata, do otwartego właśnie gmachu "Z" wprowadzi się neurologia i oddział udarowy.

- Szpital musi wrócić do pełnego życia. Jesteśmy mniej więcej na półmetku tej drogi. Covid nauczył nas, że nasze plany sprawdzają się na około dwie godziny - dodaje dyrektor Usielska.

Co prawda neurolodzy z Arkońskiej muszą jeszcze poczekać na wprowadzenie się do swojego budynku, ale już teraz mogą się pochwalić tym, że ich oddział udarowy otrzymał złoty dyplom przyznawany przez Europejską Organizację Udarową za wyniki w leczeniu.

- To wyróżnienie świadczy m.in. o tym, że w leczeniu udarów skróciliśmy czas diagnostyki od przybycia pacjenta na SOR, do podania leku. Ten czas wynosi u nas znacznie poniżej 30 minut, czasami mieścimy się w 10 minutach. Mamy dwa bardzo nowoczesne tomografy, jeden dla pacjentów z Covid - mówi Karolina Mazurek, lekarz z oddziału neurologii.

Budowa gmachu kosztowała łącznie 60.038.133 zł.

CZYTAJ TEŻ:

Tomograf w kontenerze w szpitalu przy Arkońskiej w Szczecini...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński